Recenzja Eve Play – interfejs streamingowy AirPlay z obsługą Apple Home HomeKit
Recenzja Eve Play – interfejs streamingowy AirPlay z obsługą Apple Home HomeKit

Recenzja Eve Play – interfejs streamingowy AirPlay z obsługą Apple Home HomeKit

0

Oryginalne akcesorium od niemieckiej marki Eve o nazwie Eve Play pozwala na sparowanie naszego domowego HiFi z domową automatyką Apple, a także na bezproblemowe odtwarzanie muzyki z iPhone’a bezprzewodowo za pomocą AirPlay, nawet jeżeli jego producent nie przewidział takiej możliwości. Fajne? No fajne.

Typowy dla produktów Eve Design łączący aluminium z połyskującym panelem Piano Black w tej wielkości urządzeniu prezentuje się po prostu drogo i bardzo luksusowo. Wydaje mi się jednak, że urządzeniem zainteresuje się niestety niewielkie grono odbiorców, którzy będą chcieli dodać swoim drogim, ale starym systemom audio nowoczesności.

Eve Play z HomeKit

Bo wbrew błędnym opiniom, że Eve Play to taki AppleTV tylko nie od Apple, które pojawiły się w komentarza pod postem, w którym chwaliliśmy się na Facebooku, co nowego do nas dotarło, śpieszę powiedzieć, że nie – Eve Play to coś całkowicie innego niż Apple TV. Choćby z tego powodu, że jest to urządzenie wyłącznie pracujące z dźwiękiem, a nie z obrazem. Do czego zatem służy Eve Play i czy przyda się właśnie Tobie? Postaram się na to odpowiedzieć w tej recenzji Eve Play.

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym Eve Play?

Marka Eve, ceniona na rynku akcesoriów do inteligentnego domu, znana jest z tworzenia produktów z wysokiej jakości materiałów, które regularnie zdobywają prestiżowe nagrody za wzornictwo, takie jak Red Dot. Tym razem przedstawiła urządzenie, które odbiega od dotychczasowej oferty, lecz wciąż pozostaje zakorzenione w koncepcie smart home. Chodzi o Eve Play – nowatorskie rozwiązanie, które rozszerza portfolio firmy poza tradycyjne ramy, zachowując jednocześnie związki z automatyką domową.

streamer homekit

Eve Play to urządzenie komunikujące technologię bezprzewodowej transmisji dźwięku z analogowym systemem audio. Posiada wbudowany przetwornik analogowo cyfrowy DAC i możliwość podłączenia naszego HiFi za pomocą cyfrowego interfejsu optycznego lub coaxialnego, jak również za pomocą analogowego przez konektory typu chinch.

wyjścia dźwiękowe w Eve Play

Co ważne, dla Eve Play źródłem dźwięku może być wyłącznie AirPlay. Nie wepniemy tu pendriva, karty pamięci czy czegoś innego. Jest to zatem bardzo konkretne rozwiązanie rozwiązujące bardzo konkretny problem – brak możliwości bezprzewodowego dostarczania muzyki do naszego wzmacniacza audio w domu.

jak dodac airplay do starego HiFi

W zestawie poza urządzeniem znajdziemy zasilacz sieciowy oraz przejściówki kontaktowe do użycia w każdym zakątku świata. Ku mojemu rozczarowaniu, nie ma przewodu Ethernetowego. Jest za to przewód audio 2x chinch o wysokiej jakości pod podłączenie analogowego wyjścia audio z Eve Play do naszego wzmacniacza.

co w zestawie

Producent zapewnia, że znajdujący się wewnątrz przetwornik DAC to element high-endowy, którego stosunek sygnału do szumu SNR wynosi bardzo dobre 112 dB. Biorąc pod uwagę, że wartości SNR powyżej 90 dB są uważane za dobre dla większości zastosowań audio, a wartości powyżej 100 dB są uznawane za bardzo wysokie i są typowe dla sprzętu audio wysokiej klasy, 112 dB jest wartością wskazującą na bardzo wysoką jakość przetwornika DAC.

DAC

Z Eve Play można połączyć się wyłącznie przewodowo za pomocą Ethernetu i to pomimo wbudowanego WiFi 2.4/5GHz i Bluetooth’a. Co więcej w zestawie nie znajdziemy przewodu Ethernetowego. Za to minus, ponieważ nie spotkałem się jeszcze z żadnym urządzenie pozwalającym wyłącznie na komunikację przewodową przez sieć LAN bez dołączonego przewodu LAN w zestawie. Dziwi również brak możliwości spięcia się z siecią domową po WiFi.

Jak skonfigurować Eve Play?

Urządzenie parujemy z naszym Apple Home jak każde inne urządzenie Eve, a więc za pomocą aplikacji Eve, która do sparowania wykorzystuje wbudowaną w system iOS funkcję parowania urządzeń. Polega ona na sfotografowaniu kodu QR, który znajduje się na instrukcji, ale także na samym Eve Play. Po chwili urządzenie będzie dostępne w naszym domu, gotowe do użycia z naszym audio, ale także gotowym do użycia z naszą automatyką, bo właśnie możliwość automatyzowania Eve Play to funkcjonalność, która najbardziej wyróżnia ten streamer na tle konkurencji.

Zanim jednak zaczniemy wymyślać sposoby wykorzystania Eve Play w automatyce, jedna ważna rzecz – Eve Play potrafi budować prawdziwy multiroom w naszym domu i chyba po raz pierwszy działa to lepiej niż w przypadku rynkowego lidera – marki Sonos.

multiroom

Podczas testów Eve Play podpiąłem do mojego zestawu głośników aktywnych Logitech Z906, które używam w gabinecie od wielu lat. Na stałe są podłączone do komputera i nie ukrywam, że do tej pory, nawet gdy nie pracowałem przy komputerze, był on włączony tylko po to, aby leciała z niego muzyka. Dzięki Eve Play, nie muszę uruchamiać komputera, ponieważ Z906 posiadają wiele złączy wejściowych – analogowych i cyfrowych. Teraz wystarczy, że włączę same głośniki, bym mógł odtwarzać muzykę z telefonu po AirPlay.

audio w domu

Mało tego, możliwe jest stworzenie multiroom. Przykładowo mamy stereo czy kino domowe w salonie z wpiętym Eve Play, a dodatkowo mamy HomePody w kuchni na przedpokoju czy tarasie i dzięki Eve Play możemy całość połączyć w jeden multiroom, aby w każdym pokoju z każdego głośnika leciała ta sama muzyka. Wtedy sterowanie głośnością odbywa się za pomocą jednego suwaka, a całość po prostu działa, bez problematycznego parowania, łączenia ze sobą głośników itd. Oczywiście bez problemu możemy dowolny głośnik odseparować.

synchronizacja audio

Co więcej, Eve Play został wyposażony w system wykrywający wszelkie opóźnienia wynikające z transmisji bezprzewodowej, mierzy je i dostosowuje tak, aby sygnały dźwiękowe nie rozjeżdżały się na różnych głośnikach, systemach audio. Działa to mega!.

Muzyka może być wyzwalana sceną w Apple Home 

Wyobraź sobie, że masz domowe HiFi z podłączonym Eve Play. Podstawowa funkcja to oczywiście odtwarzanie muzyki z serwisów streamingowych jak Spotify, Apple Music czy YouTube. Ograniczenia AirPlay nie pozwalają co prawda na skorzystanie z plików Hi-Res znajdujących się w bibliotece Apple Music, ale z powodzeniem umożliwiają przy pomocy Eve Play transmitować dźwięk z próbkowaniem 24 bitów/44,1 kHz w kodeku ALAC z Apple Music. To lepiej niż z płyty CD!

Jako, że urządzenie Eve Play jest widoczne w Apple Home, możemy z powodzeniem wykorzystać je w scenach naszego inteligentnego domu. Ulubiony utwór odgrywany po zapaleniu światła? Proszę bardzo. Wykrycie poboru prądu przez inteligentne gniazdo po włączeniu stereo w salonie za pomocą pilota ma uruchamiać ulubioną playlistę lub internetowe radio? Żaden problem. Warunek – musi to być muzyka z Apple Music. Automatyzacje nie obsługują jeszcze aplikacji streamingowych z poza jabłkowego sadu.

Czy warto kupić Eve Play?

Dla mnie to specyficzny i niszowy produkt dla osób, które po prostu poszukują takiego rozwiązania. Obecnie trudno znaleźć dziś nowoczesny wzmacniacz, który nie posiadałby AirPlay. Jednak jest wiele osób, które ma nie najnowsze systemy audio w domu, genialne dźwiękowo, często bardzo drogie, a które dzięki takiej przystawce jak Eve Play mogą doposażyć je w jakże przydatną w dzisiejszych czasach funkcję obsługi streamingu. Wysokiej jakości wbudowany DAC, obsługa AirPlay i plików audio w bezstratnej jakości ALAC z Apple Music czy Tidal’a dają możliwość wykorzystania potencjału świetnych zestawów audio ze źródłem muzyki niemal całkowicie wypierającym te dotychczasowe czyli płyty CD. Dodatkowo dołączając nasz systemem do domowego multiroom i pozwalając na automatyzowanie muzyki w domowych scenach. Przy tym urządzenie jest bardzo łatwe i wcale nie będące tak drogim, na jakie wygląda.

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

  • Wysoka jakość wykonania
  • Wysokiej klasy DAC
  • Cyfrowe i analogowe wyjścia audio
  • Przewód audio dobrej jakości w zestawie
  • Możliwość wykorzystania systemu audio w automatyzacjach HomeKit
  • Możliwość stworzenia multiroom także przy wykorzystaniu zestawu audio bez tej funkcji

Wady

  • Łączność z siecią tylko po ethernecie
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *