Recenzja AOC E1759FWU – Monitor mobilny zasilany i skomunikowany za pomocą jednego kabla USB

Recenzja AOC E1759FWU – Monitor mobilny zasilany i skomunikowany za pomocą jednego kabla USB

0

Recenzja AOC E1759FWU w AppleMobile.pl 4

Tajwańczycy wprowadzili na nasz rynek nietypowe rozwiązanie na rynku monitorów. Spory, bo aż 17.3 calowy ekran AOC E1759FWU dedykowany jest użytkownikom poszukującym naprawdę bardzo mobilnego ekranu zewnętrznego, z którego będą mogli skorzystać w dowolnym miejscu, również w takim, gdzie nie ma gniazdka z prądem.

Recenzja AOC E1759FWU w AppleMobile.pl 9

W monitorach mobilnych takie parametry jak kąty widzenia, kontrast, rodzaj matrycy, wielkość plamki, czas odświeżenia i inne tego typu ustępują miejsca ważniejszym, jak masa całkowita, pobór prądu czy łatwość podłączenia. Niewątpliwie monitor AOC E1759FWU może być książkowym przykładem mobilnego monitora, gdyż waży niewiele ponad 1 kilogram, co umożliwia zabranie go w teren, a na dodatek do pracy nie wymaga gniazdka w ścianie – zasilany jest z portu USB komputera.

Recenzja AOC E1759FWU w AppleMobile.pl 6

W zestawie producent prócz dokumentacji i samego panelu LCD, dołączył odpowiedni kabel USB, a jako prezent dodał wykonane z materiału etui, w którym bezpiecznie i wygodnie możemy monitor przewozić. Panel nie posiada wbudowanych głośników, możliwości podłączenia źródeł obrazu poprzez HDMI, VGA czy DVI. Trochę szkoda, bo choć nie do pracy za pomocą HDMI jest przeznaczony, to mimo wszystko możliwość podpięcia kamery przez HDMI gdzieś na biwaku czy nawet przenośnego DVD, mogłaby być bardziej kuszące dla klienta. Powróćmy jednak do sedna przeznaczenia tego sprzętu.

Recenzja AOC E1759FWU w AppleMobile.pl 1

Monitor AOC E1759FWU to ekran do mobilnej pracy z komputerem typu netbook czy notebook. Według producenta jest to urządzenie nazywane ?Monitorem USB 3.0?. Jest to mylące, a to dlatego, że ekran z powodzeniem współpracuje z komputerami, które w owe USB 3.0 wyposażone nie są. Sprawdziłem, mój kilkuletni MacBook Pro z USB 2.0 na wyposażenia bez najmniejszego problemu wyświetla obraz w trybie dodatkowej powierzchni roboczej oraz w trybie klonowania.

Recenzja AOC E1759FWU w AppleMobile.pl 3

Wykonanie monitora jak na dzisiejsze standardy, gdzie tworzy się ekrany o wzbudzającym zachwyt designie, a do wykonania obudowy wykorzystuje aluminium szkło i inne ciekawe materiały, AOC wygląda dość pospolicie. Jednak to nie jest ekran, który ma zdobić biurko w naszym gabinecie. Tu – ponownie to zaznaczę – liczy się masa, a ta przy przekątnej 17.3 cala, co daje 43.9mm jest niewielka. Wynosi dokładnie 1.28kg i to z zamontowanym w tylną część stojakiem. Obudowa monitora wykonana została z tworzywa sztucznego. Trochę ubolewam, że jest to plastik błyszczący, gdyż jego intensywne eksploatowanie w terenie na pewno spowoduje, że po jakimś czasie obudowa z powodu rys będzie wyglądać mało estetycznie. Ekran również jest błyszczący, co w porównaniu do obudowy może być dla poniektórych już poważną wadą – takie ekrany mają to do siebie, że kiepsko się na nich pracuje w ternie przy słonecznej pogodzie, gdyż wszystko nam się odbija na jego powierzchni. Dlaczego producent nie poszedł w mat?

Recenzja AOC E1759FWU w AppleMobile.pl 10

Nie miałem okazji korzystać z ekranu w plenerze. Testowałem go jako dodatkową powierzchnię roboczą dla komputera na biurku, gdzie pracował w trybie pionowym. Głównie wyświetlałem na nim dokumenty i strony internetowe, z których czerpałem informacje podczas pracy. Ekran zużywa zaledwie 10W prądu, więc jako taki dodatek świetnie się spisze nawet w warunkach biurowych. Oferowana rozdzielczość 1600 x 900 pikseli to więcej niż to, co dało mi Apple w moim komputerze przenośnym. Jest to optymalna rozdzielczość do prac biurowych, a w związku z dość kiepskimi parametrami, głównie do tego ten monitor się nadaje.

Recenzja AOC E1759FWU w AppleMobile.pl 7

Jego piętą achillesową są głównie niski kontrast na poziomie 650:1 oraz kiepskie kąty widzenia (90/50 stopni). O ile podczas prezentowania jakiegoś projektu na placu budowy czy w kawiarni, taki ekran to świetne wsparcie dla prezentującego, o tyle już podczas pracy biurowej, w jakiej ekran był testowany, owe parametry odsłaniają na tym polu niewielkie możliwości ekranu. Dla tych, którzy mimo to chcieliby używać ekranu w pracy stacjonarnej, producent umożliwił montaż panelu na ścianie za pomocą uchwytu VESA. W innym przypadku do postawienia monitora na blacie stołu czy jakiejkolwiek powierzchni, użyjemy stojaka, który chowany jest w tylnej części obudowy monitora.

Recenzja AOC E1759FWU w AppleMobile.pl 5

Ekran AOC E1759FWU to doskonałe rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju pracowników, dla których codzienna praca wiąże się z prezentowaniem różnych treści w nietypowych warunkach, poza biurem. Monitor jest niezwykle lekki, o sporej przekątnej, optymalnej rozdzielczości i do działania nie potrzebuje prądu z gniazdka, gdyż zasilany jest z USB komputera. Czego można chcieć więcej od monitora mobilnego?

 

Zalety:

  • + Podłączasz do USB i działa
  • + Zasilany z USB, nie wymaga gniazdka elektrycznego
  • + Lekki i poręczny
  • + Spora powierzchnia robocza dzięki dużej przekątnej i optymalnej rozdzielczości
  • + Działa z USB 2.0 i 3.0
  • + Można go powiesić na ścianie lub postawić na biurku

 

Wady:

  • Błyszczącą obudowa i ekran
  • Niewielkie kąty widzenia
  • Niski kontrast
  • Brak HDMI

 

Specyfikacja AOC E1759FWU:

  • Model myConnect E1759FWU
  • Rozmiar panelu 17,3″ (43,9 cm)
  • Format obrazu 16:9
  • Podświetlenie WLED
  • Maksymalna jasność podświetlenia 220 cd/m2
  • Natywna rozdzielczość 1600 x 900 @ 60Hz
  • Typowy współczynnik kontrastu 650:1
  • Czas reakcji (GtG) 10 ms
  • Wejścia obrazu Micro USB 3.0
  • Zużycie energii – typowe użytkowanie: 10W
  • tryb standby: 0,5W
  • Dodatkowe wyposażenie Kensington lock, VESA (75 mm)
  • Wymiary 41,1cm x 25cm x 1,79cm (ze stojakiem)
  • Waga 1,28kg (ze stojakiem)

 

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *