Jak zwiększyć prywatność komputera Mac?

Jak zwiększyć prywatność komputera Mac?

0

Chociaż komputery Mac są zdecydowanie znane z niekończących się funkcji bezpieczeństwa i odporności na złośliwe oprogramowanie, nadal wymagają kilku poprawek, aby zachować jak największą prywatność. Jeśli chodzi o prywatność, regularnie starasz się upewnić, że nie narażasz siebie i swoich danych niepotrzebnie, nawet z komputerem Mac.

Na szczęście komputery Mac są już wyposażone w wiele bezpłatnych funkcji, które już Cię chronią. Jeśli więc zastanawiasz się, jak lepiej poprawić swoją prywatność na komputerze Mac, oto kilka wskazówek do naśladowania. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby upewnić się, że Twój Mac jest jak najbardziej prywatny.

Zabezpiecz Maca hasłem

Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa komputera Mac jest zabezpieczenie go hasłem. Podczas dodawania hasła ważne jest, aby używać silnego hasła, które jest łatwe do zapamiętanie dla nas, ale nie jest łatwe do odgadnięcia przez osobę postronną.

Aby skonfigurować hasło na komputerze Mac:

Kliknij na Macu w ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu. Przejdź do Preferencje systemowe> Ochrona i prywatność. Teraz kliknij Ogólne. W lewym dolnym rogu kliknij kłódkę, aby wprowadzić zmiany, a następnie kliknij Zmień hasło. Wpisz nowe hasło i podpowiedź do hasła. W wyskakującym okienku wybierz Ustaw hasło. Po ustawieniu hasła kliknij ponownie kłódkę, aby potwierdzić zmiany.

Włącz szyfrowanie dysku

Dzięki szyfrowaniu całego dysku możesz uniemożliwić przestępcom dostęp do całego dysku twardego bez Twojej zgody. Na szczęście macOS ma wbudowaną funkcję szyfrowania o nazwie FileVault.

Aby włączyć funkcję FileVault na komputerze Mac:

Na komputerze Mac kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu. Przejdź do Preferencje systemowe > Ochrona i prywatność. Następnie kliknij FileVault. Odblokuj kłódkę, i kliknij przycisk Włącz FileVault .

Uwaga: Włączając FileVault, zanotuj swój klucz odzyskiwania i przechowuj go w bezpiecznym miejscu. W przypadku utraty hasła klucz odzyskiwania będzie jedynym sposobem uzyskania dostępu do plików. Jeśli utracisz zarówno klucz odzyskiwania, jak i hasło, nie będzie innego sposobu uzyskania dostępu do plików.

Sprawdź uprawnienia aplikacji

Większość z nas nie zastanawia się, z jakich funkcji systemu i komponentów komputera korzystają instalowane aplikacje. Dlatego warto skontrolować z jakich uprawnień korzystają programy, które mamy na dysku. Choćby po to, aby upewnić się, że aplikacje nie mają uprawnień, których nie potrzebują, takich jak dostęp do Twojej lokalizacji, kamery lub mikrofonu. Na szczęście sprawdzenie tego w macOS nie jest trudne.

Aby sprawdzić, uprawnienia aplikacji na komputerze Mac:

Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu. Przejdź do Preferencje systemowe> Ochrona i prywatność. Kliknij Prywatność. Odblokuj kłódkę, aby dokonać zmian. Przejrzyj każdą kategorię na lewym pasku menu. Sprawdź uprawnienia każdej aplikacji i odpowiednio je dostosuj.W lewym dolnym rogu ekranu kliknij ikonę kłódki, aby zapisać zmiany.

Uprawnienia aplikacji na komputery Mac

Jeśli chodzi o uprawnienia aplikacji, nie ma jednego idealnego sposobu na ich skonfigurowanie. W końcu korzystanie z Maca każdej osoby jest inne i możesz zezwolić aplikacjom na dostęp do pewnych uprawnień na podstawie rzeczywistego użytkowania.

Zmień nazwę swojego Maca

Wiele osób po raz pierwszy konfigurując komputer Mac, nigdy nie zadaje sobie trudu, aby zmienić jego nazwę. W większości przypadków nazwa zostaje jako MacBook [Twoje imię]. Chociaż powiązanie prawdziwego imienia i nazwiska z urządzeniem nie jest z natury złe, może z różnych powodów stanowić ogromne zagrożenie dla prywatności.

Użytkownicy Apple znajdujący się w pobliżu mogą wykorzystać te informacje do późniejszego śledzenia Cię za pomocą innych środków, takich jak media społecznościowe. Chociaż imiona zwykle nie stanowią problemu, posiadanie imienia i nazwiska znacznie ułatwia wyszukiwanie. Na szczęście łatwo jest zmienić nazwę komputera Mac na coś bardziej ogólnego.

Upewnij się, że wszystkie Twoje urządzenia są połączone przez Airdrop

Osoby korzystające z ekosystemu Apple, mogą łatwo przesyłać pliki z jednego urządzenia na drugie za pomocą Airdrop. Jeśli w nazwie twojego Maca wpisane są twoje imię i nazwisko to osoby, które także korzystają ze sprzętu Apple mogą łatwo poznać te dane. Wystarczy, że włączą u siebie AirDrop i sprawdzą, kto jest w pobliżu. Jest to kolejny powód, aby nie podawać pełnego imienia i nazwiska jako nazwy twoje Maca

Zainstaluj sprzętowy filtr prywatności

Obecnie wiele osób pracuje zdalnie w takich miejscach jak kawiarnie czy biura coworkingowe. Jednak korzystanie z Maca poza domem wiąże się z wieloma zagrożeniami, takimi jak łączenie się z niebezpieczną siecią Wi-Fi lub nawet czytanie ekranu przez kogoś, kto jest obok Ciebie.

W przypadku osób, które mają do czynienia z dużą ilością poufnych informacji, zainstalowanie fizycznego filtra prywatności może pomóc w ograniczenia ryzyka wycieku danych. Na ekranie komputera Mac można zainstalować fizyczny filtr, aby osoba, która nie patrzy bezpośrednio na ekran, nie mogła go odczytać.

Ustaw wygaszacz ekranu

Chociaż nie zaleca się pozostawiania komputera Mac samego z osobami, którym nie ufasz, czasami musisz zaryzykować. Niezależnie od tego, czy desperacko chcesz skorzystać z toalety w kawiarni, czy też musisz wstać od biurka na szybkie spotkanie, ustawienie automatycznego wygaszacza ekranu może pomóc w zachowaniu prywatności. Powinieneś również włączyć funkcję dzięki której komputer Mac żąda hasła przed wyłączeniem wygaszacza ekranu.

Aby skonfigurować wygaszacz ekranu:

Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu. Przejdź do Preferencji systemowych> Wygaszacz i biurko. Kliknij Wygaszacz ekranu, a następnie z listy Uruchom po wybierz po jakim czasie ma się uruchomić.

Dzięki wygaszaczowi ekranu możesz mieć pewność, że ekran zostanie automatycznie zablokowany po określonym czasie. Dzięki temu nie musisz się martwić, czy zostawiłeś komputer Mac otwarty, aby wszyscy mogli go zobaczyć.

Jak zwiększyć prywatność komputera Mac?

 

 

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.