Jak działa Apple TV? Przewodnik dla zupełnie początkujących

Jak działa Apple TV? Przewodnik dla zupełnie początkujących

0

Czy Apple TV może zastąpić telewizję kablową? Czy warto blisko tysiąc złotych na urządzenie do przesyłania strumieniowego Apple, biorąc pod uwagę, że produkty konkurencji są dużo tańsze? Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa i co oferuje Apple TV.

Apple TV to urządzenie do przesyłania strumieniowego. Oznacza to, że po podłączeniu urządzenia do telewizora lub monitora za pomocą kabla HDMI można przesyłać strumieniowo treści multimedialne z Internet na ekran. Dla jasności, nie można mylić urządzenia z usługą przesyłania strumieniowego Apple TV+, która została uruchomiona w 2019 roku.

Dzięki Apple TV możesz oglądać bezpłatne treści z witryn takich jak YouTube i Vimeo oraz korzystać ze wszystkich wiodących płatnych serwisów streamingowych, takich jak HBO Max, Netflix czy Dysney+.

Na Apple TV możesz też instalować różne aplikacje, na przykład gry, które zamienią Apple TV w konsolę.

Przy pomocy Apple TV możesz też wyświetlać zdjęcia i film z Maca i iPhone wprost na dużym ekranie telewizora.

Instalacja i konfiguracja Apple TV jest łatwa

Apple TV możesz podłączyć do internetu przez Wi-Fi lub kabel Ethernet. Następnie przy pomocy kable HDMI łączysz Apple TV z telewizorem i to praktycznie wszystko, jeśli chodzi o instalację.

Aby skonfigurować Apple TV, musisz mieć Apple ID. Jeśli korzystasz już z innych produktów Apple, z całą pewnością masz już konto Apple ID. Jeśli nie jesteś jeszcze użytkownikiem żadnego sprzętu od Apple, możesz założyć konto bezpośrednio z urządzenia Apple TV.

Pilot Apple TV

Obecny pilot Siri Remote do Apple TV ma jednoczęściową aluminiową konstrukcję, ze zintegrowaną baterią oraz mikrofonem.

Patrząc od góry, przycisk zasilania znajduje się w prawym górnym rogu pilota. Naciśnięcie go spowoduje włączenie Apple TV, samego telewizora i podłączonego sprzętu dźwiękowego. To ogromna zaleta, ponieważ nie musisz żonglować wieloma pilotami, aby wszystko włączać i wyłączać.

Poniżej znajduje się okrągły gładzik z pięciokierunkową nawigacją. Za pomocą przycisków nawigacyjnych możesz poruszać się po aplikacjach i innych częściach interfejsu Apple TV. Zewnętrzny pierścień jest wrażliwy na dotyk i doskonale nadaje się do przeglądania wideo, filmu lub programu telewizyjnego.

Dalej jest przycisk Wstecz i przycisk TV, które przeniosą Cię do głównego ekranu Apple TV.

Przycisk odtwarzania/pauzy znajduje się obok regulatorów głośności. W lewym dolnym rogu znajduje się przycisk wyciszenia.

Wreszcie przycisk sterowania Siri znajduje się z boku pilota. Naciśnij go, aby uruchomić asystenta Siri. Mikrofon znajduje się w górnej części pilota. Po naciśnięciu przycisku zobaczysz również animację Siri na ekranie telewizora.

Co możesz zrobić dzięki Apple TV?

Po skonfigurowaniu Apple TV możesz uzyskać dostęp do strumieniowego przesyłania wideo z Internetu. Ale możesz zrobić o wiele więcej niż tylko oglądać filmy.

Oglądaj bezpłatne treści. Istnieje wiele darmowych treści dostępnych bez płacenia ani grosza. Niektóre przykłady to YouTube, Vimeo, zbiory stacji telewizyjnych np. Arte.

Oglądaj płatne serwisy. Przy pomocy Apple TV masz dostęp do oferty nie tylko dużych graczy jak Netflix, Disney+, Apple TV+ i Amazon. Na Apple TV dostępne są aplikacje polskich serwisów player.pl, CDA czy Polsat.

Słuchaj muzyki i podcastów. Apple TV to świetna opcja dla miłośników muzyki, zwłaszcza jeśli masz w swoim telewizorze system dźwięku przestrzennego. Możesz korzystać z Apple Music lub serwisów konkurencyjnych, np. Spotify. Apple TV daje także dostęp do podcastów.

Graj w gry. Możesz subskrybować Apple Arcade za około 20 zł miesięcznie. W App Store jest też mnóstwo zabawnych, często darmowych gier do pobrania na Apple TV bez płacenia abonamentu.

Uzyskaj dostęp do swojego konta iTunes. Jeśli korzystasz już z produktów Apple, prawdopodobnie kupiłeś muzykę lub filmy. Możesz je oglądać z biblioteki Apple TV. Oczywiście możesz także oglądać na telewizorze swoje osobiste treści, takie jak zdjęcia i filmy.

Dzięki technologii AirPlay możesz odtwarzać treści multimedialne z iPhone’a, iPad’a i Maca na ekranie telewizora. Możesz to zrobić screen-mirroring, czyli wyświetlać ekran iUrządzeń na ekranie telewizora.

Obecnie, gdy kupujesz Apple TV, jest on dostarczany z wieloma fabrycznie załadowanymi aplikacjami. Jeśli to nie wystarczy, możesz wybierać spośród tysięcy innych w App Store. To daje mnóstwo treści do słuchania, oglądania i grania.

Czy Apple TV jest wart swojej ceny?

Teraz, gdy wiesz, jak działa Apple TV, musisz zdecydować, czy warto zainwestować z jego zakup. Istnieje kilka tańszych alternatyw, choćby takich takich jak Chromecast Google czy Amazon Fire TV Stick, które umożliwiają strumieniowe przesyłanie ulubionych treści.

Porównując Apple TV z innymi urządzeniami, które robią prawie to samo, koszt zakupu jest największym czynnikiem. Apple TV zdecydowanie kosztuje najwięcej, ale ma elegancki, minimalistyczny wygląd z niewielką liczbą przycisków i elementów sterujących. Jest łatwy w użyciu. Jeśli masz urządzenia Apple i chcesz korzystać z całego ekosystemu, Apple TV jest najlepszym najlepszym wyborem. Jeśli używasz PC i telefonu a Androidem, tańsze urządzenia będą dla ciebie wystarczające.

Jak działa Apple TV? Przewodnik dla zupełnie początkujących

 

1.9/5 - (18)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *