Jak zainstalować macOS Sonoma na niewspieranym Macbooku – poradnik krok po kroku
Apple brzydko się bawi ze swoimi użytkownikami i co raz szybciej blokuje możliwość aktualizacji systemu MacOS na komputerach mac, które spokojnie poradziłby sobie z ich obsługą. Okazuje się, że bez problemu można odblokować instalację systemu macos na starym i niewspieranym przez Apple komputerze mac, a z tego poradnika dowiecie się jak zainstalować system macos na niewspieranym MacBooku krok po kroku.
W tym poradniku dowiesz się jak sprawdzić model kodowy swojego Macbooka, jak wykonać instalator rozruchowy z systemem MacOS Sonoma dla komputera, dla którego Apple nie stworzyło oficjalnej aktualizacji, jak utworzyć dysk startowy MacOS Sonoma, jak będzie przebiegać instalacja systemu MacOS na każdym etapie oraz co zrobić, gdy instalacja systemu się zakończy, aby niewspierany Macbook mógł w pełni wykorzystać swoje możliwości i wydajność na zainstalowanym systemie.
Dlaczego nie mogę zainstalować najnowszego macOS Sonoma na moim komputerze Mac?
Według Apple Twój komputer Mac jest zbyt stary, aby mógł udźwignąć najnowsza wersja systemu MacOS. Powinieneś zezłomować komputer i kupić nowy model od Apple. To oczywiście bzdura. Sam posiadam dwa iMac z 2012 i z 2013 roku, które świetnie sobie radzą z obsługą systemu MacOS Sonoma.
Na obu pracuję każdego dnia od wielu miesięcy i szczerze polecam, a instalacja systemu macos Sonoma na tych komputera jest możliwa dzięki narzędziu Open Core Legacy. Za jego pomocą utworzysz pendrive startowy, a następnie czeka cię ponowna instalacja systemu macos jednak już w najnowszej wersji Sonoma.
Jak sprawdzić czy na moim przestarzałym komputerze Mac mogę zainstalować system macos Sonoma za pomocą Open Core Legacy
W tym celu na naszym komputerze klikamy Jabłko > Ten Mac > Raport systemowy. Następnie odszukujemy pozycję Identyfikator modelu. Jako, że akurat wpadł mi do instalacji stary Macbook klienta niepolskojęzycznego, zrzuty ekranu będą w jego języku.
Jego MacBook ma Identyfikator modelu MacBookPro9,1. Następnie przechodzimy na stronę informująca o wspieranych modelach.
Na stronie odszukujemy w tabeli nasz Identyfikator modelu. MacBook Pro9,1 jest wspierany, ale wymaga dodatkowego działania, ponieważ nie wspiera Metal. Jednak jest odpowiedni patch, który to naprawia, więc możemy działać dalej. W przypadku innych modeli, gdzie mamy napisane ’Supported by OpenCore Legacy Patcher’, instalacja będzie jeszcze prostsza, bo nie będzie wymagała dodatkowego patchowania, więc jeżeli przy swoim modelu macie taki napis, to 1:0 dla Was ;-).
MacbookPro9,1 na który jest naszym pacjentem wspiera instalację, ale wymaga patchowania. To nawet dobrze, bo przy okazji sobie to przerobimy.
Na jakich starych i niewspieranych przez Apple modelach komputerów Mac mogę zainstalować najnowszy system MacOS Sonoma?
Narzędzie Open Core Legacy obsługuje wszystkie modele komputerów Apple, a więc:
Kliknij w model powyżej, sprawdź Identyfikator modelu swojego komputera, a następnie sprawdź w tabeli, czy na pewno możesz użyć tego narzędzia do instalacji systemu macOS Sonoma.
Jak zainstalować nowy macOS na starym Macbooku?
Do działania będziemy potrzebowali dostępu do internetu, pustego dysku lub pendriva na USB oraz narzędzia Open Core Legacy, które można pobrać tutaj w najnowszej wersji. W trakcie pisania tego artykułu najnowszą jest 1.5.0.
Po pobraniu pliku pkg, uruchamiamy go i instalujemy na naszym komputerze, a następnie włączamy aplikację Open Core Legacy Patcher 1.5.0. Po instalacji jest ona umieszczona w folderze aplikacje.
Kolejnym krokiem jest utworzenie dysku startowego na naszym pendrivie.
Jak utworzyć dysk startowy macOS?
Aby utworzyć nośnik startowy macOS z systemem Sonoma, który zadziała na niewspieranym komputera mac, podpinamy pendrive do USB i w aplikacji Open Core wybieramy Create macOS Installer.
Pamietaj! Twój pendrive zostanie wyczyszczony, a danie na nim zapisane bezpowrotnie utracone!
Po naciśnięciu pojawi się opcja Download macOS Installer oraz Use existing macOS Installer. Wybieramy pierwszą, aby program pobrać z sieci najnowszą wersję systemu macOS Sonoma, którą będziemy instalować na komputerze.
Wybieramy system macOS Sonoma i klikamy Download. Rozpocznie się pobieranie systemu macOS Sonoma dla komputera mac.
Czekamy na zakończenie pobierania. Potrwa ono kilkanaście minut, w zależności od prędkości twojego łącza oraz wydajności komputera. Pobrany system zostanie następnie sprawdzony i wypakowany, aby można była uruchomić tworzenie pendriva rozruchowego. Na końcu pojawi się okno z pytaniem – Create macOS Installer? Wciskamy Yes.
Z kolejnego okna wybieramy Install macOS Sonoma 14.6 (23G92). Jest to wersja systemu, która zostanie przygotowana jako instalacja macos dla naszego komputera. Następnie pojawi się okno Select local disk. Tu musimy wskazać nasz dysk USB, na którym ma zostać wykonany dysk rozruchowy, z którego następnie będziemy instalować system macOS Sonoma na nasz komputer.
Po wybraniu dysku, zostaniemy ostrzeżeni o tym, ze dysk zostanie wyczyszczony. Wciskamy Yes. Rozpocznie się tworzenie pendriva rozruchowego dla komputera mac.
Ukończenia instalacji na pendrivie możemy się spodziewać w ciągu około 30 minut. Na końcu pojawi się komunikat Successfully created the macOS installer! Klikamy Yes, aby uruchomić instalację systemu macOS Sonoma z pendrive utworzonym przez Open Core Legacy.
Rozpocznie się adaptacja, a następnie nowe okno w którym klikamy Install to disk.
Po chwili przetwarzania program zapyta gdzie zainstalować Install OpenCore. Wybieramy nasz dysk USB., a następnie nasz dysk EFI na USB.
Rozpocznie się instalacja na dysku, po czym komputer poprosi nas o restart kompuera.
Wciskamy Reboot.
Ważne! Po naciśnięciu Reboot, komputer powinein się wyłączyć, wtedy naciskamy przycisk alt / option na lewo od spacji i trzymamy aż pojawi się poniższy ekran startowy.
Klawisz option to na niektórych klawiaturach alt. Chodzi o klawisz blisko spacji, pomiędzy Control a Command 🙂
Jak uruchomić instalację systemu MacOS Sonoma z pendrive utworzonym przez Open Core Legacy?
Jeżeli ekran się nie pojawi, powtarzamy do skutku, czyli robimy restart, komputer się wygasi, wtedy trzymamy alt / option i czekamy aż się uruchomi. Gdy pojawi się ekran startowy, naciskamy EFI Boot. Podczas instalacji połączenie internetowe nie będzie potrzebne, więc nie musisz łączyć się z wi fi. A następnie naciskamy Install macOS Sonoma.
Pojawi się jabłko i rozpocznie wczytwanie instalatora najnowszej wersji oprogramowania dla komputerów Mac.
Jak przygotować dysk komputera do instalacji macOS?
W pierwszej kolejności musimy przygotować dysk komputera czyli sformatować go na system plików na którym pracuje system macOS Sonoma. Na ekranie wyświetli nam się menu instalacyjne. Wybieramy Narzędzie dyskowe.
I klikamy Dalej. Następnie w otwartym oknie na górze klikamy Widok > Pokaż wszystkie urządzenia.
Pojawią nam się wszystkie dyski i partycje. Klikamy w sekcji Wewnętrzne na nasz dysk znajdujący w komputerze. W moim wypadku SanDisk Ultra II 480 GB.
Następnie za pomocą narzędzia dyskowego klikamy Wymaż w belce opcji. Wpisujemy nazwę (jaką chcesz), format APFS, a resztę zostawiamy i klikamy Wymaż. Rozpocznie się wymazywanie. Czekamy na zakończenie procesu i klikamy Gotowe. Następnie czerwoną kropką w rogu zamykamy te okno.
Instrukcja instalacji systemu MacOS Sonoma na starym MacBooku krok po kroku
Instalacja i uruchomienie
Mamy już sformatowany dysk więc możemy rozpocząć instalację i uruchomienie. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. W oknie wybieramy instalacja macOS Sonoma i klikamy Dalej.
Pojawi się okno pozwalające rozpocząć instalację Klikamy Dalej.
Pozostaje nam Potwierdzić przeczytanie i akceptować warunki umowy licencyjnej. Klikamy Akceptuję. Następnie wybieramy dysk komputera na którym za zostać zainstalowany system.
Rozpocznie się instalacja systemu macos Sonoma na dysku twardym. Potrwa to około 30 minut. Po tym czasie komputer zrestartuje się i tu ważne, wybieramy macOS Installer, a nie funkcję Install MacOS Sonoma!. Po wybraniu macOS Installer komputer zacznie dokańczać instalację oprogramowania.
Po kilkudziesięciu minutach znów się zrestartuje i znów wybieramy macOS Installer. Pojawi się pasek ładowania systemu z logo Apple. Pasek będzie się dość długo wgrywał, ale bez stresu, tak ma być. Komputer zresetuje się i wtedy pojawi się nasz dysk z nazwą dysku, którą wpisywaliśmy przy formatowaniu, u mnie Mac, u was taka, jaką wpisywaliście i tą wybieramy. Komputer zresetuje się jeszcze nawet kilka razy. Po czym uruchomić się w trybie do pierwszej konfiguracji.
Wybieramy jezyk, tworzymy konto, łączymy się z wi fi, logoujemy się do iCloud itd. Instalacja jest niemal gotowa, jednak to jeszcze nie koniec naszej pracy.
Patchowanie EFI
Narazie spatchowane EFI jest na naszym pendrivie rozruchowym. Gdy go wypniemy, nasz komputer przestanie działać i jedynie na co będziemy mogli się zdecydować to próba odzyskiwania systemu, a przecież nie chcemy odzyskiwania systemu tylko działanie tego, który właśnie zainstalowaliśmy.
Po skonfigurowaniu systemu na naszym pulpicie pojawi się okno od naszej aplikacji, które informuje, że bootujemy komputer z naszego USB, a przecież będziemy chcieli uruchmiać go bez wczepionego pendrive’a. Wciskamy w tym oknie OK.
Rozpocznie się patchowanie EFI. Pojawi się okno, a w nim przycisk Install to disk, który naciskamy.
Następnie wybieramy z listy nasz dysk twardy komputera (nie USB!), a następnie wciskamy EFI.
rozpocznie się patchowanie EFI wewnątrz komputera.
Na końcu wciskamy Reboot, aby komputer się zrestartował i uruchomił już tylko z dysku komputera mac. Ale, zanim go naciśniemy ważna informacja, po tym jak się wyłączy, trzymamy przycisk alt / option na klawiaturze, aby wybrać odpowiedną partycję EFI.
Ukończenie instalatora
Komputer zrestartuje się. Ty cały czas trzymasz przycisk alt / option aż pojawi się taki ekran:
Wybieramy ikonę podpisaną jako EFI Boot. Następnie wybieramy nasz dysk, w moim wypadku nazwany jako Mac. Komputer uruchomi się normalnie. Wyłącz Maca, wyjmij pendrive, gdyż teraz dopiero możemy odłączyć pendrive rozruchowy i cieszyć się najnowszym systemem macOS Sonoma na starym i niewspieranym komputerze Mac.
Jak zaktualizować starego Maca z zainstalowanym macOS Sonoma do najnowszej wersji?
Komputer działa i można korzystać z jego wszystkich funkcji. Ale czy można robić uaktualnienie, gdy jakieś się pojawi? Tak, po zrobieniu, gdy uaktualnienie się zainstaluje, aplikacja Open Core Legacy sama nam zaproponuje automatyczne patchowanie i dostosowanie systemu, aby był w pełni wydajny. Co prawda po wgraniu uaktualnienia, systemem macos może działać ciężko i klatkować, ale po zrobieniu nowego patchowania, wszystko wróci do normy.
Warto jednak z aktualizacjami wstrzymać się, gdy są to duże aktualizacje. Może się okazać, że zmiany w dużej aktualizacji uaktualnienia są tak duże, że programiści z Open Core Legacy najpierw będą musieli wykonać zmiany, by komputer działał poprawnie. Warto przeglądać stronę Open Core, gdzie można znaleźć wszystkie informacje o problemach i ich rozwiązaniach. Teraz naciśnij przycisk zasilania i włącz maca. Ciesz się najnowszym OS X.
Ta instrukcja jest dla Ciebie za trudna? Zleć instalację macOS Sonoma na komputerze Mac naszemu serwisowi Macbook.
Jeżeli weźmiemy za skalę trudności ocenę od 1 do 6, gdzie 6 to bardzo trudny, a 1 to łatwy, to w przypadku instalacji macos na niewspieranym komputerze Macbook najnowszej wersji systemu macOS Sonoma oceniłbym poziom trudności na 3.
Są jednak osoby, dla których instalator jest zbyt skomplikowany, nie mają czasu lub chęci się zabrać za swój Mac i jego odświeżenie poprzez instalację najnowszej wersji systemu, której Apple przez swój oficjalny sklep App store zablokował i najchętniej zleciliby to profesjonalistom.
W naszym serwisie apple Szczecin możesz zlecić Instalację systemu macOS, płacąc nam wyłącznie za czas usługi. Jeżeli jesteś zainteresowany taką usługą, odwiedź nasz cennik usług serwisu apple i poznaj aktualną cenę za wykonanie tej usługi.