Home Artykuły Jak przenieść bibliotekę zdjęć z Maca na dysk zewnętrzny
Jak przenieść bibliotekę zdjęć z Maca na dysk zewnętrzny

Jak przenieść bibliotekę zdjęć z Maca na dysk zewnętrzny

0

Zdjęcia i filmy zajmują na dyskach naszych komputerów coraz więcej miejsca. Z czasem zaczyna brakować wolnej przestrzeni na inne dane. Jak sobie z tym poradzić? Można skorzystać z chmury iCloud, choć w przypadku dużej ilości zdjęć może to być kosztowe. Lub przenieść bibliotekę zdjęć z komputera na dysk zewnętrzny, co jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Na twoim Mac’u zaczyna brakować miejsca na dysku? Ten przewodnik pomoże ci przenieść całą bibliotekę Zdjęć do chmury lub na dysk zewnętrzny.

Aplikacja Zdjęcia w systemie macOS to świetne miejsce do przechowywania zdjęć. Pozwala je segregować, edytować i udostępniać. Dla osób, które korzystają z całego ekosystemu Apple nie ma łatwiejszego sposobu na przechowywanie zdjęć. Niestety jeśli robisz dużo Twoja biblioteka będzie coraz większa i po pewnym czasie dotknie cię problem braku miejsca na twardym dysku twojego Maca. Jedną z opcji obejścia tego problemu jest przeniesienie biblioteki zdjęć Maca na dysk zewnętrzny.

A może iCloud Drive?

Nim podejmiesz decyzję o zakupie nowego zewnętrznego dysku twardego, najpierw rozważ utworzenie kopii zapasowej zdjęć na iCloud Drive

Tworzenie kopii zapasowej biblioteki na iCloud Drive umożliwia przechowywanie w chmurze wersji w pełnej rozdzielczości, a wersje w niższej rozdzielczości są zapisywane lokalnie na komputerze Mac. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może w zupełności wystarczyć, zwłaszcza, jeśli zakup zewnętrznego dysku twardego jest znaczącym wydatkiem.

Aby włączyć funkcję Zdjęcia dla iCloud Drive:

Otwórz Preferencje systemowe na komputerze Mac. Kliknij Apple ID w górnej części okna. Wybierz iCloud z panelu po lewej stronie i włącz Zdjęcia. Spowoduje to automatyczne utworzenie kopii zapasowej wszystkich multimediów znajdujących się w domyślnej bibliotece Zdjęć na komputerze Mac. Po zakończeniu zdjęcia w niskiej rozdzielczości zastąpią zdjęcia w wysokiej rozdzielczości na Twoim urządzeniu (w razie potrzeby możesz pobrać pełne zdjęcie w wysokiej rozdzielczości w dowolnym momencie). Spowoduje to automatyczne zaoszczędzenie miejsca na komputerze Mac.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli usuniesz zdjęcie zrobione na iPhonie, które jest zsynchronizowane z iCloud, zostanie ono również usunięte z chmury. Dlatego zalecamy przeniesienie biblioteki zdjęć z pamięci wewnętrznej komputera Mac na dysk zewnętrzny w celu lepszego zabezpieczenia.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać do biblioteki zdjęć?

Jeśli masz dużą bibliotekę zdjęć na komputerze Mac, przeniesienie multimediów na dysk zewnętrzny może zaoszczędzić cenną przestrzeń dyskową. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne kwestie, aby wybrać najlepszy dysk zewnętrzny do użycia na zewnętrzną bibliotekę zdjęć.

Jakiego rodzaju pamięci należy używać?

Ponieważ dostęp do zdjęć i multimediów może wymagać transferu dużej ilości danych, najbardziej opłacalny jest zakup szybkiego zewnętrznego urządzenia pamięci masowej. Dysk twardy USB 3.0, USB-C lub Thunderbolt może się spodobać, ale jeśli zamierzasz spędzać czas na edytowaniu zdjęć w aplikacji Zdjęcia czy Photoshop. Jeśli nie ogranicza cię budżet, najlepszym rozwiązaniem byłoby rozważenie zakupu dysku SSD.

Jakiego formatu dysku zewnętrznego należy użyć?

Przed rozpoczęciem upewnij się, że dysk zewnętrzny, którego będziesz używać, jest sformatowany jako Mac OS Extended (Journaled). Zalecamy sformatowanie dysku przed użyciem, aby nie napotkać żadnych problemów. Możesz sformatować dysk zewnętrzny bezpośrednio z Narzędzia dyskowego w systemie macOS.

Przenoszenie biblioteki zdjęć Maca na dysk zewnętrzny

Aplikacja Zdjęcia w systemie macOS przechowuje wszystkie Twoje multimedia w postaci „biblioteki” Zdjęć. Domyślnie biblioteka Zdjęcia znajduje się w folderze Obrazy w folderze domowym macOS. Przeniesiemy tę bibliotekę bezpośrednio na dysk zewnętrzny, zanim polecimy aplikacji Zdjęcia domyślnie załadować bibliotekę z dysku zewnętrznego.

Aby przenieść bibliotekę Zdjęcia na dysk zewnętrzny

Podłącz dysk zewnętrzny do komputera Mac i upewnij się, że jest widoczny na pasku bocznym Findera. Otwórz nowe okno Findera i naciśnij Cmd + Shift + H, aby przejść do folderu domowego, a następnie wybierz Obrazy. Powinieneś zobaczyć plik biblioteki zdjęć.

Pamiętaj: Upewnij się, że masz wystarczająco dużo wolnego miejsca na bibliotekę na dysku zewnętrznym. Kliknij z wciśniętym klawiszem Control plik biblioteki zdjęć i wybierz opcję Uzyskaj informacje, aby sprawdzić rozmiar pamięci dla biblioteki.

Po zweryfikowaniu wielkości biblioteki przeciągnij i upuść ikonę Biblioteki zdjęć na ikonę dysku twardego na pasku bocznym Findera lub na pulpicie. Możesz także po prostu skopiować (Cmd + C) i wkleić (Cmd + V) plik biblioteki zdjęć na zewnętrzny dysk twardy.

Pamiętaj: Kopiowanie biblioteki zdjęć może zająć nawet kilka godzin, w zależności od tego, jak duża jest Twoja biblioteka.

Po zakończeniu uruchom aplikację Zdjęcia na komputerze Mac, przytrzymując przycisk Option, co spowoduje, że aplikacja Zdjęcia wyświetli menu pozwalające na wskazanie nowej biblioteki. Następnie wybierz Inna biblioteka i przejdź do nowej lokalizacji pliku biblioteki zdjęć na dysku zewnętrznym i wybierz ikonę Biblioteki. Aplikacja Zdjęcia powinna normalnie załadować bibliotekę.

Wybierz Inną bibliotekę w aplikacji Zdjęcia

Po załadowaniu kliknij Preferencje > Ogólne na pasku menu w Zdjęciach. Wybierz opcję Użyj jako systemowej biblioteki zdjęć. Ten krok sprawi, że aplikacja Zdjęcia użyje biblioteki przechowywanej na dysku zewnętrznym jako systemowej biblioteki zdjęć.

Uwaga: oznacza to również, że jeśli uruchomisz aplikację Zdjęcia bez podłączonego dysku zewnętrznego, aplikacja Zdjęcia poprosi o wybranie alternatywnej biblioteki, aby kontynuować.

Jeśli nadal chcesz korzystać z biblioteki zdjęć iCloud na komputerze Mac, musisz ponownie włączyć ją w Preferencjach systemowych.

Jak przenieść bibliotekę zdjęć z Maca na dysk zewnętrzny

 

5/5 - (1 vote)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.