Kilka istotnych powodów, dla których każdy użytkownik komputera Mac powinien mieć iPhone’a

Kilka istotnych powodów, dla których każdy użytkownik komputera Mac powinien mieć iPhone’a

0

Powiedzmy to szczerze: obiektywnie rzecz biorąc żaden system operacyjny nie jest lepszy od innego, i jest to głównie kwestia osobistego wyboru oraz zadań, które wykonujemy. Nie zmienia to faktu, że Apple, Google i Microsoft od lat i z różnym skutkiem próbują połączyć komputery i smartfony, aby zapewnić użytkownikom bezproblemową obsługę. Prym na tym polu bezsprzecznie wiedzie Apple, który stworzył niezwykle spójny ekosystem oparty na iCloud. Ekosystem, który pozwala wydajną pracę i bezproblemową współpracę wszystkich gadżetów z logo z nadgryzionym jabłkiem.

Dlatego jeśli korzystasz z komputera Mac, powinieneś wziąć pod uwagę zakup iPhone’a firmy Apple, a nie telefonu z systemem Android. Czemu? Cóż, para Mac i iPhone ma wiele zalet. Mając Mac’a i telefon z Androidem sporo tracisz.

Funkcje Continuity i Handoff

Urządzenia od Apple stworzone są by współpracować razem. Jednym z najlepszych tego przykładów są funkcje Continuity i Handoff. Dzięki nim można rozpocząć pracę na jednym urządzeniu, a następnie płynnie dokończyć ją na innym, ponieważ Mac i iPhone synchronizują się w tle.

Jak to wygląda w praktyce? Popatrzmy na aplikację Wiadomości. Wyobraź sobie, że zaczynasz z kimś pisać na swoim iPhonie, ale w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że będzie to długa rozmowa. Wtedy uruchamiasz Wiadomości na MacBooku i możesz kontynuować pisanie na pełnowymiarowej klawiaturze.

Dodatkowo możesz odbierać lub odrzucać połączenia telefoniczne bezpośrednio z ekranu komputera Mac, nawet nie dotykając iPhone’a. Działa to bezproblemowo i jest dostępne wyłącznie dla gadżetów od Apple.

W podobny sposób Continuity synchronizuje inne aplikacje dostarczane za darmo od Apple. Kontakty, kalendarze, konta e-mail, mapy, karty przeglądarki oraz pakiet aplikacji biurowych iWork (Pages, Keynote i Numbers) synchronizowane są pomiędzy urządzeniami.

Jednak integracja idzie dużo dalej. Na przykład za pomocą iPhone’a możesz zrobić adnotacje, odręczne rysunki czy wstawiać odręczne podpisy na dokumencie pisanym na Macu, ponieważ funkcja Continuity Markup pozwala edytować dokument na dwóch urządzeniach jednocześnie, a zmiany są widoczne w trybie rzeczywistym.

FaceTime i iMessage

Apple stworzyło dwa komunikatory: wiadomości błyskawiczne iMessage oraz wideorozmowy FaceTime, które działają wyłącznie na urządzeniach tej firmy. Co prawda iOS 15 umożliwia użytkownikom Androida i Windows dołączanie do rozmów FaceTime za pomocą łączy, to jednak zaproszenie do rozmowy może wysłać wyłącznie użytkownik sprzętu Apple. Dlatego sensowny jest zakup iPhone’a, jeśli planujesz dużo korzystać z FaceTime.

Dodatkowa korzyść? Możesz kontynuować czat wideo na komputerze Mac, gdy w iPhonie wyczerpuje się bateria. Lub przenieść rozmową z komputera na telefon, gdy wychodzisz do ogrodu bądź na spacer z psem, a nie chcesz przerywać rozmowy.

AirDrop

AirDrop to najłatwiejszy i najbardziej bezproblemowy sposób udostępniania plików między komputerem Mac a iPhonem. Po prostu otwierasz AirDrop w Finderze Maca, uruchamiasz AirDrop z Control Center na iPhonie, a potem przesyłasz pliki metodą przeciągnij i upuść. Bez plątaniny kabli, bez iTunes. To po prostu działa. A jeśli masz telefon z Androidem to przenoszenie plików pomiędzy nim a komputerem Mac będzie wymagało kabli i sterowników. Jednym słowem stracisz dużo czasu, który mógłbyś wykorzystać w znacznie bardziej efektywny sposób.

AirPlay

iOS 15 i macOS Monterey umożliwiają tworzenie lustrzanej kopii ekranu iPhone’a na komputerze Mac. Może to być przydatne w wielu przypadkach — możesz wyświetlić wideo ze swojej galerii na większym ekranie komputera Mac, aby uzyskać lepsze wrażenia, lub aby nagrać samouczek. Możesz także odtwarzać telefonu przez głośniki komputera Mac, jeśli chcesz. Także i tu nie są potrzebne żadne kable ani adaptery, bo wszystko odbywa się bezprzewodowo za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

Aplikacje ekosystemu Apple

Oczywiście na Androida czy Windows jest więcej oprogramowania, ale na rzecz pary Mac + iPhone znowu przemawia spójny ekosystem. Weźmy na przykład Tweetbota, prawdopodobnie najlepszego klienta Twittera na telefony komórkowe lub komputery stacjonarne. Jest dostępny wyłącznie na macOS i iOS, i doskonale współpracuje z nimi. Tak jest również w przypadku drogiego ale całkowicie wartego pieniędzy kalendarza Fantastical;  czy też Reeder’a, jednego z najlepszych czytników RSS.

Takich świetnych, ale nie mających wartościowych konkurentów na Androidzie lub Windows aplikacji jest znacznie więcej. A wielu świetnych developerów tworzy znakomite aplikacje wyłącznie dla urządzeń od Apple, ponieważ Apple dostarcza szereg narzędzi programistycznych. Dzięki nim łatwiej jest tworzyć aplikacje dla całego ekosystemu. W przypadku Androida, stworzenie aplikacji, która pozwala na sensowną współpracę z komputerem Mac jest znacznie trudniejsze.

iCloud

Kolejną zaletą posiadania komputera Mac oraz iPhone’a jest iCloud. iCloud pozwala na synchronizację wszystkiego z chmurą, umożliwiając szybki i łatwy dostęp z dowolnego innego urządzenia. W przypadku użytkowników komputerów Mac i iPhone oznacza to, że możesz szybko uzyskać dostęp do plików na komputerze Mac za pomocą aplikacji Pliki na iPhonie, jeśli masz włączoną usługę iCloud Drive. Podobnie, jeśli masz włączoną usługę Zdjęcia iCloud, wszystkie zdjęcia zrobione na iPhonie są automatycznie przesyłane do chmury i synchronizowane z komputerem Mac. iCloud umożliwia bezproblemową integrację danych na wszystkich urządzeniach. Możesz także synchronizować swój Kalendarz, Kontakty, Notatki i inne za pomocą iCloud.

Natychmiastowy hotspot

Jeśli pracujesz w miejscu o słabej łączności Wi-Fi, możesz tymczasowo przełączyć się na sieć komórkową i połączyć się za pomocą osobistego hotspotu, aby uzyskać lepsze połączenie internetowe. Konwencjonalnym krokiem byłoby włączenie hotspotu w ustawieniach telefonu, a następnie połączenie się z nim jako zwykłą siecią Wi-Fi, wprowadzając hasło. Jednak funkcja o nazwie Instant Hotspot umożliwia bezpośrednie połączenie z połączeniem komórkowym iPhone’a za pomocą osobistego hotspotu bez wykonywania konwencjonalnych czynności. Oznacza to, że nie musisz włączać go na telefonie ani wprowadzać hasła na komputerze Mac. Sieć komórkowa Twojego iPhone’a pojawi się po prostu na liście dostępnych połączeń Wi-Fi na komputerze Mac i możesz ją bezpośrednio połączyć.

Para Android i Mac nie jest zła, ale para iPhone i Mac jest znacznie lepsza

Oczywiście nic z tego nie oznacza, że ​​użytkownicy komputerów Mac nie powinni nigdy kupować telefonów z Androidem. Kombinacja Androida i Maca nie jest zła. Owszem, nie będziesz mieć dostępu do Handoff, Continuity i AirDrop, ale istnieją alternatywne metody, których możesz użyć, takie jak Bluetooth do bezprzewodowego przesyłania plików lub aplikacje międzyplatformowe, takie jak Kalendarz Google i Feedly.

Jednak musisz pamiętać, że zaletą zestawu iPhone i Mac jest to, że wszystko jest łatwiejsze. Technologia działa najlepiej, gdy znika z drogi i pozwala Ci być bardziej produktywnym, koncentrując się tylko na wykonywaniu zadań, zamiast zastanawiać się, jak to zrobić — i na tym właśnie wyróżnia się ekosystem Apple. Słynna filozofia Apple „to po prostu działa” działa najlepiej, gdy iPhone i Mac są razem.

Weź pod uwagę, że to działa w obie strony. Jeśli masz iPhone’a, a cena nie stanowi dla ciebie bariery to pomyśl o zakupie Mac’a zamiast komputera z innym systemem operacyjnym. A jeśli masz Chromebooka, lepszym rozwiązaniem może być smartfon z Androidem niż iPhone.

Kilka istotnych powodów, dla których każdy użytkownik komputera Mac powinien mieć iPhone’a

Oceń post
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *