Home Artykuły CheckRa1n wydany! Czym jest deszczowy program?
CheckRa1n wydany! Czym jest deszczowy program?

CheckRa1n wydany! Czym jest deszczowy program?

0

Deszczowy to może złe określenie, ale każdy chyba załapał aluzje. Znany wszystkim hacker i programista Luca Todesco przy współpracy z innymi równie genialnymi osobami wydał wreszcie swoje narzędzie służące do złamania iOS’a na wszystkich iPhonach od 5s do X włącznie.

Od 2 dni mamy możliwość wykonania Jailbreaka na naszych iUrządzeniach. Luca uruchomił stronę checkr1n – na której po konferencji w Hong Kongu udostępnił swoje narzędzie w wersji beta, które już dziś możemy testować.

Narzędzie nie jest pozbawione błędów – to wciąż tylko beta i może powodować spadki wydajności, problemy a nawet zabić nasze urządzenie, dlatego powinny z niego korzystać głównie osoby rozumiejące ten temat i obracające się w środowisku jailbreak’a.

Na dzień dzisiejszy najnowsza beta to wersja 0.9.2 – naprawiono w niej problem z powiadomieniami na Apple Watchu po wykonaniu Jailbreak’a i działanie checkra1n na macOS’ie 10.10 ♟🌧

Warto wspomnieć, że checkra1n obsługuje wszystkie iPhone od 5S do X włącznie. Wymagana wersja systemu to minimum iOS 12.3. Z czasem zostanie dodane wsparcie dla iPada Air 2, iPada 5 generacji oraz iPada Pro 1 generacji. iPady Mini2, Mini3, Air oraz iPhone 5s są eksperymentalnie dodane do wsparcia i wykonanie całej operacji na nich może przysporzyć większych kłopotów niż w przypadku nowszych urządzeń.  Ważną kwestią jest także to, że sama aplikacja działa tylko na macOS’ie! Jeżeli korzystacie z Windowsa lub Linuxa nie pozostaje wam nic innego niż czekanie, bądź postawienie wirtualnej maszyny/hackintosha. No chyba że skoczycie do najbliższego iSpotu i skorzystacie u nich z Maca 😄🤪

Na zrzucie ekranu wyżej wstawiam wszystkich hackerów, deweloperów i programistów, którzy pracowali nad tym kamieniem milowym dla społeczności Jailbreak’a. Myślę również, że warto wspomnieć o tym, że Jailbreak Checkra1n jest oparty na znalezionej wcześniej luce Checkm8 (checkmate), która jest problemem hardware’owym. Co to oznacza? Nie musicie martwić się o to, że wasz dostęp do Cydii zostanie zablokowany po wydaniu aktualizacji iOS jak było dotychczas. Apple nie jest w stanie załatać tej luki, więc urządzenia obsługujące CheckRa1n mogą spodziewać się dożywotniego wsparcia dla tego narzędzia.

W najlepszej sytuacji są użytkownicy iPhone’a X – niezła bateria, bezramkowy ekran, dobry aparat, Face ID, ładowanie bezprzewodowe i całkiem długi jeszcze okres wsparcia sprawiają, że jest to teraz urządzenie najbardziej opłacalne dla osób zainteresowanych tematem Jailbreaka i zabawy nim.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jakie wtyczki obsługują checkra1n i współgrają z iOS 13 polecam wam śledzić r/jailbreak na Reddicie. Warto śledzić ten temat, ponieważ niektóre wtyczki nie zostały jeszcze dostosowane i mogą uszkodzić wasze urządzenie. Ja na chwilę obecną korzystam z Aperturize, iCleaner oraz Flex 3.

Jeżeli jesteście zainteresowani tym jak wykonać Jailbreak przy użyciu CheckRa1n to mam dla was dobrą wiadomość! Całkiem niedawno przygotowałem poradnik, który opisuje krok po kroku całą procedurę, którą musimy wykonać.  Zapraszam was do zapoznania się z nim, znajdziecie go tutaj – *KLIK*

Jeżeli macie chwilę wolnego czasu, nie zapomnijcie wejść na Twittera i w paru słowach podziękować osobom pracującym nad tym narzędziem. Wydali je dla nas całkowicie za darmo i naprawdę szybko. Narzędzie jest bardzo stabilne na chwile obecną, pomimo wersji beta! Mogę się założyć, że będzie im niezwykle miło, kiedy napiszecie im kilka uprzejmych słów podziękowania.

Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/