Home Newsy Jak używać Centrum sterowania na Apple Watch
Jak używać Centrum sterowania na Apple Watch

Jak używać Centrum sterowania na Apple Watch

0

Centrum sterowania na Apple Watch zapewnia szybki dostęp do niektórych funkcji zegarka. Niektóre z funkcji dostępnych w Centrum sterowania można włączyć wyłącznie tam (np. Latarka) , inne można włączyć także poprzez aplikację Ustawienia (np. Nie przeszkadzać, Tryb samolot czy wyciszenie). Warto zapoznać się z działaniem poszczególnych przycisków, by szybciej i wygodniej obsługiwać Apple Watch.

Aby wyświetlić Centrum sterowania:

Wybudź ekran Apple Watch, następnie przeciągnij palcem od dołu do góry ekranu.

Pamiętaj: Ilość przycisków w Centrum sterowania może się różnić w zależności od serii i modelu Apple Watcha oraz wersji zainstalowanego watchOS.

Wi-Fi

Przycisk pozwala włączyć lub wyłączyć dostęp do sieci Wi-Fi. Dzięki sieci Wi-Fi Apple Watch może komunikować się z iPhone’m na większą odległość niż przy komunikacji z użyciem Bluetooth. Włączony dostęp do Wi-Fi znacząco przyspiesza przesyłanie dużych plików z iPhone’a na Apple Watch, np. aktualizacji systemu, podcastów itp. Niestety włączony moduł Wi-Fi zużywa energię i powoduje konieczność częstszego ładowania Apple Watch.

Sieć komórkowa (tylko modele z obsługą sieci komórkowej)

Przycisk pozwala włączyć lub wyłączyć dostęp do sieci komórkowej. Przycisk ma kolor zielony, gdy Apple Watch zalogowany jest do sieci komórkowej bez pośrednictwa iPhone’a. Dodatkowo w lewym górnym rogu ekranu wyświetlana jest siła sygnału w postaci kropek.

Pamiętaj: niektóre aplikacje sieciowe mogą nie uaktualniać powiadomień czy danych bez połączenia z iPhone’em mimo tego, że Apple Watch ma połącznie z siecią komórkową.

Tryb Samolot

Tryb pozwala włączyć lub wyłączyć Tryb Samolot. Przy włączonym trybie samolot, w zegarku wyłączone są wszystkie moduły komunikacji radiowej, takie jak Wi-Fi czy Bluetooth.

Pamiętaj: włączenie Trybu Samolot na Apple Watch skutkuje jednoczesnym uruchomieniem tego trybu na iPhonie sparowanym z zegarkiem. Jednak wyłączenie Trybu Samolot na zegarku nie wyłącza automatycznie Trybu Samolot na telefonie.

Bateria

Przycisk bateria pokazuje w procentach ilość energii pozostałej w akumulatorze zegarka. Wciskając przycisk baterii podejrzeć stan baterii w postaci graficznej oraz uruchomić tryb oszczędzania energii. Dowiedz się więcej o baterii w Apple Watch oraz trybie oszczędzania energii.

Pingowanie iPhone’a

Po wciśnięciu przycisku pingowania, sparowany z zegarkiem iPhone zaczyna wydawać głośne dźwięki nawet wtedy, gdy jest wyciszony. Jest to idealny sposób na odszukanie telefonu, który zapodział się gdzieś w pobliżu. Jeśli wciśniesz i przytrzymasz palec na przycisku pingowania, iPhone będzie wydawał dźwięki i błyskał diodą flasha.

Pamiętaj: funkcja pingowania działa wyłącznie w zasięgu bluetooth, czyli wtedy, gdy odległość między Apple Watch i iPhone’m nie przekracza 10 – 15 metrów.

Latarka

Wciśnięcie przycisku Latarka powoduje rozświetlenie wyświetlacza Apple Watch na biało.  Przesuwając po ekranie palcem w lewo można kolejno uruchomić: migające biało-szare światło, migające ostre białe światło lub światło czerwone. Funkcja średnio przydatna jako latarka, ale idealna w przypadku konieczności awaryjnego zasygnalizowania obecności w warunkach kiepskiego świetlenia.

Tryb Nie przeszkadzać

Tryb nie przeszkadzać działa identycznie jak w iPhonie, czyli wycisza powiadomienia o przychodzących rozmowach i wiadomościach tekstowych, jednak nie wycisza przypomnień i alarmów. Tryb Nie przeszkadzać można włączyć na czas nieokreślony, na godzinę lub w zależności od pory dnia do rana lub wieczora.

Pamiętaj: włączenie trybu Nie przeszkadzać na Apple Watch skutkuje jednoczesnym uruchomieniem tego trybu na iPhonie sparowanym z zegarkiem. Wyłącznie trybu Nie przeszkadzać wyłącza ten tryb także na telefonie.

Tryb Teatr

W trybie Teatr wyłączone są wszystkie dźwięki, a ekran nie rozświetla się przy unoszeniu nadgarstka. Włączenie trybu Teatr nie ma wpływu na pracę sparowanego z Apple Watch iPhone’a.

Pamiętaj: w trybie Teatr wyświetlacz możesz wybudzić przez dotknięcie go.

Blokada wodna (nie dotyczy Apple Watch serii 0 i 1)

Przycisk włącza i wyłącza blokadę, która zapobiega rozświetlanie się ekranu podczas pływania. Dodatkowo, przy włączonej funkcji Blokada wodna można się pozbyć z głośnika wody, która pozostała po pływaniu. W tym celu wystarczy parę razy pokręcić Cyfrową koroną.

Wyciszenie

Przycisk włącza i wyłącza dźwięki wydawane przez zegarek, za wyjątkiem dźwięków budzika.

Wyjście audio

Przycisk pozwala na wskazanie wyjścia audio dla muzyki, audiobooków czy podcastów odtwarzanych na Apple Watch. Wyjściem audio mogą być na przykład słuchawki albo głośnik Bluetooth.

 

Krótkofalówka

Przycisk włącza lub wyłącza tryb krótkofalówki, czyli aplikacji która pozwala na rozmowy pomiędzy użytkownikami Apple Watch. Wyboru kontaktów, które mogą się komunikować przy użyciu trybu krótkofalówka, można dokonać bezpośrednio w aplikacji Krótkofalówka.

Edycja

Przycisk edycja pozwala na zmienne układu pozostałych przycisków w Centrum sterowania. Aby zmienić miejsce dowolnego przycisku, wystarczy wybrać Edycja, a następnie przeciągnąć żądany przycisk w nowe miejsce i wcisnąć przycisk Gotowe, by zapisać zmiany. Obecnie watchOS nie pozwala na usuwanie przycisków z Centrum sterownia.

 

Jak używać Centrum sterowania na Apple Watch