iOS 14: jak działają App Clips czyli wycinki aplikacji? Odpowiadamy

iOS 14: jak działają App Clips czyli wycinki aplikacji? Odpowiadamy

0

Wraz z rosnącą popularnością smartfonów przyzwyczailiśmy się do powiedzenia „jest do tego aplikacja”. Bo ciężko znaleźć dziedzinę życia, której bym nam nie ułatwiły apki na telefon. A co by było, gdyby aplikacji nie trzeba było ściągać i instalować?

Są momenty, gdy korzystanie ze smartfona bywa frustrujące. Czasami, w kluczowym momencie okazuje się, że potrzebujemy jakieś dodatkowej aplikacji, a nie ma jak jej ściągnąć. Albo chcemy się podzielić z kimś jakąś treścią, której odbiorca nie może odczytać, bo nie używa aplikacji, której używamy my. Taka niekompatybilność może komplikować życie. Niestety nie każdy twórca oprogramowania rozumie, że możemy nie mieć ochoty, by instalować jego apkę. Przecież nie jest sztuką wydać aplikację, sztuką jest zachęcić ludzi, by z niej korzystali.

I właśnie wycinki aplikacji mają rozwiązać te problemy. Ideą wycinków jest udostępnienie użytkownikowi tylko wybranych funkcji aplikacji. Tych, które mu są potrzebne w tym momencie, do wykonania określonego zadania.

Wycinki aplikacji mogą oferować ciekawe funkcje. Integrację z Apple Pay, dzięki której można błyskawicznie zapłacić za towar czy usługę z poziomu wycinka, baz konieczności podawania danych karty płatniczej. Powiadomienia push. Mimo tego, że użytkownik nie instaluje pełnej aplikacji, może otrzymywać powiadomienia push od wycinka do 8 godzin po jego użyciu. Mogą to być np. aktualizacje statusu zamówionego jedzenia z restauracji, albo informacja o zbliżającym się końcu opłaconego czasu parkowania.

Nietrudno sobie wyobrazić zmierzch wersji testowych czy lite aplikacji. Teraz developer będzie mógł zachęcić do zakupu pełnej wersji udostępniając wycinek. Użytkownik przetestuje funkcjonalność bez potrzeby instalacji i deinstalacji, bo wycinki są automatycznie usuwane przez system. A jeśli użytkownik zdecyduje się na pobranie pełnej wersji, aplikacja zastąpi wycinek. Wszystko ma się odbywać w sposób niewymagający uwagi użytkownika.

Wycinki aplikacji można aktywować za pomocą tagów NFC, kodów QR, banerów aplikacji Safari, linków w wiadomościach, punktów na elektronicznych mapach.

App clips – jak to ma działać w praktyce?

Przykład pierwszy – wycinek aplikacji osadzony w elektronicznej mapie

Załóżmy, że jesteś w delegacji i chcesz zamówić jedzenie z lokalnej restauracji. Otwierasz mapy, wybierasz najbliższą lokalizację i jeśli te restauracja ma swoją aplikację do zamawiania jedzenia z obsługą wycinków, wystarczy, że klikniesz tylko kartę wycinka przypisaną do lokalizacji. Aplikacja Mapy załaduje wycinek aplikacji restauracji, z menu i opcjami płatności. Aby zamówić jedzenie nie musisz pobierać i instalować pełnej aplikacji.

Przykład drugi – wycinek aplikacji powiązany z kodem QR.

Wyobraź sobie, że chcesz zapłacić za parkowanie będą w obcym mieście. Niestety system opłat korzysta z aplikacji, której nie używasz na co dzień. Instalowanie aplikacji tylko na jeden raz jest mało efektywne. I to z pomocą przychodzą wycinki. Wystarczy, że zeskanujesz z parkometru kod QR z odnośnikiem do wycinka aplikacji parkingowej. Wycinek aplikacji pojawi się na twoim telefonie, opłacisz parking i po sprawie. Bez zabawy w instalowanie i odinstalowywanie apek.

Przykład trzeci – wycinek wysłany w wiadomości

App clips na iPhone

Składasz zamówienie w sklepie internetowym. W wiadomości z potwierdzeniem dostajesz link do wycinka aplikacji firmy kurierskiej. Dzięki temu możesz śledzić zamówienie bez konieczność instalacji dodatkowej aplikacji, bo po kliknięci w link na ekranie wyświetli się tylko wycinek odpowiedzialny za wyświetlenie lokalizacji twojej paczki.

Wycinek aplikacja będzie dostępny w telefonie przez ok. 30 dni, po tym czasie zostanie automatycznie usunięty. Dla wycinka nie zostanie utworzona ikona aplikacji na ekranie głównym, ale może go wyszukać w bibliotece aplikacji.
Wycinek aplikacja będzie dostępny w telefonie przez ok. 30 dni, po tym czasie zostanie automatycznie usunięty. Dla wycinka nie zostanie utworzona ikona aplikacji na ekranie głównym, ale może go wyszukać w bibliotece aplikacji.

Wady wycinków

Niestety do wycinków aplikacji najpierw muszą się przekonać developerzy. Jeśli nie zaktualizują kodów swoich aplikacji o obsługę wycinków, nowa funkcjonalność umrze śmiercią naturalna za jakiś czas. Obecnie w AppStore aplikacji obsługujących wycinki prawie nie ma. Winno jest temu po części same Apple, bo firma postanowiła akceptować aplikacje z wycinkami dopiero po oficjalnej premierze systemu iOS. Więc na tą chwilę nawet trudno porządnie przetestować działanie tej funkcji. Pozostaje też pytanie, czy użytkownicy iOS po pewnym czasie nie zostaną zaspamowani linkami z wycinkami aplikacji, których wcale nie potrzebują, ponieważ duże firmy mogą używać wycinków w celach reklamowych lub do promowania nowych usług. Nietrudno sobie wyobrazić na przykład wycinki aplikacji takiej czy innej sieci sklepów z gazetkami reklamowymi.

Oceń post
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *