Home Artykuły iOS 14 – tłumacz Apple
iOS 14 – tłumacz Apple

iOS 14 – tłumacz Apple

0

Tłumacz to jedna z nowych funkcji, jakie pojawiły się iOS 14. Pozwala na tłumaczenie teksu, mowy i oraz rozmów w czasie rzeczywistym.

Tłumacz w smartfonie nie jest pomysłem nowym. Istnieje wiele aplikacji firm trzecich, które służą do szybkich tłumaczeń. Mimo to Apple dodał do iOS 14 własnego tłumacza. W porównaniu z konkurencją, tłumacz Apple wypada dość słabo. Działa jedynie w kilku najbardziej popularnych językach. Za to także offline, dzięki czemu przyda się w podróży nawet jeśli nie będzie dostępu do internetu.

Co prawda do tej pory do tłumaczeń można było używać Siri, jednak to było zbyt wolne, by prowadzić rzeczywistą rozmowę na żywo. Tłumacz Apple używa silnika neuronowego do tłumaczenia między 11 różnymi językami w dowolnej kombinacji. Można tłumaczyć pojedyncze słowa oraz całe frazy. Materiał do tłumaczenia można wpisać lub podyktować.

Jak używać tłumacza Apple w iOS 14?

Wybór języków

Najpierw otwórz aplikację Tłumacz. W orientacji pionowej możesz wybrać dwa języki u góry, na które chcesz tłumaczyć. Dostępnych jest 11 języków do tłumaczeń online (12, jeśli liczyć dwa angielskie dialekty) i tyle samo można pobrać do użytku offline.

 • arabski
 • chiński ( tylko Chiny kontynentalne)
 • angielski (Stany Zjednoczone i brytyjski)
 • francuski (Francja)
 • niemiecki Niemcy)
 • włoski (Włochy)
 • japoński
 • koreański
 • portugalski (Brazylia)
 • rosyjski
 • hiszpański (Hiszpania)

Aby pobrać język do użytku w trybie offline, dotknij strzałki w sekcji Dostępne języki poza siecią. Za każdym razem, gdy pobierzesz jeden z języków, będzie to domyślny język dla tłumaczeń bez konieczności wyłączania połączenia internetowego iPhone’a. Aby usunąć pobrany język, po prostu przesuń palcem w lewo na nim tutaj lub krótko przesuń w lewo i naciśnij „Usuń”.

U dołu karty z językami znajduje się włącznik automatycznego wykrywania języka podczas tłumaczenia. Upewnij się, że jest przesunięty na zielone pole. Dzięki temu, tłumacząc np. rozmowę nie będziesz musiał przełączać języków ręcznie.

 

Tłumaczenie słów i fraz na klawiaturze

W orientacji pionowej dotknij pola „Wpisz tekst”, a następnie zacznij pisać za pomocą klawiatury. Pamiętaj, że tłumacz w trybie klawiatury nie wykrywa języka automatycznie, więc ten w którym piszesz, musisz wybrać w polu nad klawiaturą. Jedną z ciekawszych funkcji tłumacza jest automatyczna obsługa klawiatur narodowych. Nie musisz ich osobno instalować. Są gotowe do użycia we wszystkich językach obsługiwanych przez tłumacza. Tekst do tłumaczenia możesz także wkleić ze schowka. Pod tłumaczeniem znajduje się przycisk ze strzałką. Po jego wciśnięciu przetłumaczony tekst zostanie przeczytany. Możesz tez sprawdzić w słowniku definicje poszczególnych słów. W tym celu wystarczy tapnąć słowo, a na dole ekranu wyświetli się słownik.

 

Tekst do tłumaczenia można także podyktować. W trybie głosowym tłumacz wykrywa język automatycznie, więc bez problemu można tłumaczyć rozmowę dwóch osób w trybie rzeczywistym.

Tryb konwersacji

Po obróceniu telefonu do orientacji poziomej tłumacz automatycznie uruchamia tryb konwersacji. Ekran podzielony jest wtedy na dwa duże pola – po jednym dla każdego języka. Jeśli iPhone nie znajduje się w trybie cichym, tłumaczony tekst zostanie odtworzony automatycznie. Aby usłyszeć tekst ponownie, wystarczy dotknąć przycisku ze strzałką.

Firma Apple lojalnie uprzedza, że tłumacz używa silnika neuronowego i może nadal wymagać nauki, aby tryb konwersacji był bardziej pomocny.

Przeglądanie historii, dodawanie do ulubionych i usuwanie tłumaczeń

W orientacji pionowej tłumacz udostępnia kartę Ulubione. Na karcie Ulubione znajduje się cała historia tłumaczonych zwrotów. Zwroty z historii tłumaczeń można odsłuchać wciskając przycisk ze strzałką.  Możesz także zapisać je w ulubionych, dotykając przycisku z gwiazdką. Historia i ulubione podzielone są dla wygody na pary językowe. Dzięki temu łatwo odszukać konkretne tłumaczenie.

Aby usunąć tłumaczenie z historii, wystarczy przesunąć po nim palcem w lewo do samego brzegu ekranu, następnie kliknąć przycisk Usuń.  Krótkie przesunięcie w lewo również spowoduje wyświetlenie przycisku „Do ulubionych”.

iOS 14 – tłumacz Apple

1.8/5 - (15 votes)
tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *