Home Artykuły iOS 14 – nowości w aplikacji Notatki
iOS 14 – nowości w aplikacji Notatki
0

iOS 14 – nowości w aplikacji Notatki

0

Podobnie jak większość aplikacji preinstalowanych na iPhonie, tak i Notatki zostały gruntownie przebudowane na potrzeby systemu iOS 13. Jednak także w nowym systemie iOS 14 pojawiło się w aplikacji kilka ciekawych usprawnień. Co prawda zmiany się są tak znaczące jak roku temu, ale i tak zwiększają komfort pracy z apliakcją.

Nowe menu akcji

Nowe menu akcji dostępne jest zarówno z poziomu folderów, jak i pojedynczych notatek. Aby uzyskać do niego dostęp należy dotknąć ikony z trzema kropkami widocznej w prawym górnym rogu ekranu.

Menu akcji w widoku folderów umożliwia wykonanie takich czynność jak: przełączenie widoku (lista > galeria), przenoszenie i usuwanie wielu notatek, udostępnianie i sortowanie notatek oraz przeglądanie załączników.

Menu akcji w widoku notatki umożliwia przypinanie, blokowanie i usuwanie wybranej notatki. A także skanowanie dokumentów wprost do notatki. Tutaj są także dostępne różne funkcje udostępniania, wyszukiwania i przeglądania.

Przypinanie notatki

Funkcja przypinania notatki działa bardzo podobnie jak funkcja przypinania rozmowy w aplikacji Wiadomości. Przypięte notatki widoczne są w górnej części ekranu. Dzięki temu są zawsze pod ręką nawet po dodaniu kolejnych notatek.

Aby przypiąć notatkę wciśnij ją i przytrzymaj, następnie z podręcznego menu wybierz Przypnij notatkę. Możesz też przypiąć notatkę w menu akcji. W ten sam sposób można odpiąć przypiętą notatkę.

Rozpoznawanie kształtów (tylko iPadOS 14)

Jeśli za pomocą Apple Pencil narysujesz w notatce jakiś kształt, zostanie on automatycznie rozpoznany i zmieniony z odręcznego na idealny cyfrowy. Ta funkcja stanowi część pakietu nowych funkcji Pencil dla iPad.

Szybkie formatowanie

Podczas wpisywania notatki długie naciśnięcie ikonki z literami Aa widocznej u góry klawiatury pozwala szybko zmienić formatowanie bieżącego akapitu na tytuł, nagłówek, treść i tym podobne. Może też użyć tej funkcji, by przekształcić tekst w listę numerowaną lub punktowaną.

Ulepszone skanowanie dokumentów

Skanowanie dokumentów wprost do notatek jest łatwiejsze i bardziej precyzyjne. Aby zeskanować dokument otwórz notatkę i z menu akcji wybierz opcję skanuj. Otworzy się uroszczony wizjer aparatu. Teraz wystarczy przytrzymać iUrządznie nad dokumentem, a aplikacja po ustawieniu ostrości automatycznie go zeskanuje. W ten sposób można zeskanować wiele stron za jednym razem. Na koniec wystarczy wcisnąć przycisk Zapisz, a wszystkie zeskanowane dokumenty zostaną wstawione do notatki jako pojedynczy skan. Poszczególne strony można przeglądać przesuwając po skanie palcem na boki. Aplikacja rozpoznaje nagłówek dokumentu i ustawia go jako tytuł skanu.

iOS 14 – nowości w aplikacji Notatki

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *