Home Artykuły Nowe funkcje i zmiany w iOS 14, część druga
Nowe funkcje i zmiany w iOS 14, część druga
0

Nowe funkcje i zmiany w iOS 14, część druga

0

Nowy iOS 14 na iPhone’a pojawił się w środę, 15 września 2020 r. Czym tym razem zaskoczyło swoich użytkowników Apple? Nie da się ukryć, zmiany są bardzo obiecujące, a w systemie pojawiło się wiele ciekawych funkcji i usprawnień.

Zobacz też: Nowe funkcje i zmiany w iOS 14, część pierwsza

Wiadomości

iOS 14 to także aktualizacja aplikacji Wiadomości, która zyskała kilka naprawdę fajnych funkcji. Tym razem postawiono na ulepszenie rozmów grupowych prowadzonych w ramach usługi iMessage.

Przypinanie rozmów u góry ekranu

Aplikacja Wiadomości dostała podobny mechanizm, aplikacja Notatki. Ważne wiadomości można wyróżnić poprzez przypięcie. Przypięte wiadomości są wyświetlane u góry w dymkach. Jeśli zsynchronizujesz Wiadomości z iCloud, przypięte wiadomości pojawią się również na innych urządzeniach z systemem iOS 14, iPadOS 14 i macOS 11 zalogowanych do iCloud za pomocą tego samego identyfikatora Apple ID, co twój iPhone.

Animacje do przypiętych rozmów

Za każdym razem, gdy zmieni się coś w wątku z przypiętą wiadomością: otrzymasz nową wiadomość, ktoś cofnie wiadomość itp. zobaczysz małe animacje pojawiające się w dymku przypiętej wiadomości. przypiętej bańce u góry. A w czatach grupowych trzech ostatnich użytkowników będzie wyróżnionych. Za pomocą przypięcia góry ekranu Wiadomości można przypiąć do 9 wiadomości.

Własne zdjęcia dla grup

Od teraz zdjęcie, memoji lub emoji, teraz można nadawać także własnym grupom. Każdy członek tej grupy zobaczy zmianę, i każdy członek grupy może zmienić obraz.

Oznaczanie kontaktów w wiadomościach grupowych iMessages

 W iOS 14 można oznaczyć konkretną osobę bezpośrednio na czacie grupowym, żeby mieć pewność, że zainteresowany dostanie powiadomienie i nie przeoczy kwestii dotyczącej jego osoby.

 Powiadomienia o wzmiankach

 Alerty z grupowego czatu mogą być przytłaczające, dlatego iOS 14 pozwala na otrzymywanie powiadomień tylko o tych wypowiedziach, w których bezpośrednio Cię wymieniają.

 Nowe funkcje aplikacji Zdjęcia

Mimo, że podczas prezentacji systemu iOS 14 Apple nie mówiło wiele o aplikacji Zdjęcia, jest tam sporo interesujących nowych funkcji.

Filtrowanie albumów ze zdjęciami

W widoku albumu można teraz filtrować zdjęcia według kategorii: ulubione, edytowane, zdjęcia i wideo.

Sortowanie zdjęć

Dodano przyciski sortowania zdjęć na dwa sposoby: najpierw najstarsze lub najpierw najnowsze

Można powiększać i pomniejszać albumy

W poprzedniej wersji systemu iOS można było powiększać i pomniejszać albumy na karcie Zdjęcia. Teraz można to zrobić także w Albumach, Ulubionych, Typach multimediów, Udostępnionych albumach. Można powiększyć pojedyncze zdjęcie, pomniejszyć do zwykłej siatki o szerokości trzech obrazów lub do siatki o szerokości pięciu obrazów.

Rozszerzona skala powiększania zdjęć

 W porównaniu z iOS 13 i starszymi system iOS 14 pozwala powiększać zdjęcia w znacznie większym stopniu.

Wyświetlanie rzeczywistego współczynnika proporcji obrazów w albumach

Podczas przeglądania albumów w Zdjęciach miniaturki zawsze pojawiają się jako kwadraty, ale w iOS możesz włączyć opcję Proporcje, aby zdjęcia i filmy były wyświetlane w pełnych proporcjach i właściwej orientacji.

Można robić wspomnienia z albumów

We wcześniejszych wersjach systemu iOS można było tworzyć wspomnienia ze zdjęć z karty „Dla Ciebie”. Teraz można to zrobić z albumów za pomocą opcji „Odtwórz”.

Pokazy slajdów także dla albumów

Z albumów można tworzyć nie tylko wspomnienia, ale też pokazy slajdów, z z automatyczną ścieżką dźwiękową i przejściami.

Podpisy do zdjęć i filmów

Do każdego zdjęcia lub filmu można dodać podpisy lub słowa kluczowe, które będą synchronizowane ze zdjęciami iCloud. Następnie te podpisy i słowa kluczowe można wykorzystać w wyszukiwaniu, aby szybciej zlokalizować potrzebne rzeczy.

W aplikacjach jest przeprojektowany selektor obrazów

We wszystkich aplikacjach, w których możesz wybierać zdjęcia i filmy z aplikacji Zdjęcia, takich jak Wiadomości, Mail, Safari oraz we wszystkich aplikacjach firm trzecich, pojawi się nowe okno wyboru obrazów z paskiem wyszukiwania oraz zakładkami „Zdjęcia” lub „Albumy”.

Ograniczenie dostępu do zdjęć

Do tej pory zewnętrznym aplikacjom można było udzielić lub zabronić dostępu do zdjęć. W iOS 14 możesz nadać uprawnienia dostępu tylko do określonej części Zdjęć.

Wybrane elementy są nadal zaznaczone po udostępnieniu

System iOS 13 miał dość irytujące niedopatrzenie w aplikacji Zdjęcia. Za każdym razem, po udostępnieniu zaznaczonych obrazów, zaznaczenie znikało. W iOS 14 pod udostępnieniu  obrazy są nadal zaznaczone po wyjściu z arkusza udostępniania. W ten sposób możesz je  udostępnić po raz kolejny, lub usunąć bez potrzeby ponownego zaznaczania.

Ukryty album można ukryć

Do tej pory można było ukryć niektóre zdjęcia, poprzez przeniesienie ich do albumu ukryte. Niestety album Ukryte był zawsze widoczny na karcie „Albumy”. W iOS 14 możesz go ukryć i wyświetlać tylko wtedy, gdy to potrzebne.

Nowe funkcje aplikacji Aparat

W temacie fotografii nie tylko aplikacja Zdjęcia zyskała nowe funkcje. W jej siostrzanej aplikacji Aparat także pojawiło się kilka interesujących zmian.

Funkcja QuickTakes dostępna dla kolejnych modeli iPhone’a

Funkcja QuickTakes umożliwia szybsze nagrywanie filmów bezpośrednio z trybu „Zdjęcia” w aplikacji Aparat. We wcześniejszej wersji iOS QuickTakes był dostępny tylko dla iPhone’a 11 i nowszych. Teraz, w iOS 14 iPhone XR, XS i XS Plus – również otrzymują tę funkcję.

Ulepszony tryb nocny

W trybie nocnym aparat korzysta z żyroskopu, żeby zwiększyć stabilność ujęcia podczas fotografowania z długim czasem naświetlania. Jeśli chodzi o dostępność funkcji, tu nic się nie zmienia – tryb nocny jest nadal dostępny tylko dla iPhone’a 11 i 11 Pro.

Przyciski głośności zyskały nowe funkcje

W przypadku modeli iPhone’a 11 i 11 Pro, XR, XS i XS Plus w iOS 14 przycisk zwiększający głośność pozwala robić zdjęcia seryjne, a przycisk zmniejszający głośność uruchamia funkcję QuickTake.

Zmiana parametrów wideo podczas nagrywania

iOS 14 we wszystkich modelach iPhone’a pozwala zmieniać rozdzielczość i liczbę klatek na sekundę podczas nagrywania filmów. Na pasku narzędzi znajduje się przyciski szybkiego przełączania, które pozwalają wybierać między różnymi szybkościami klatek i rozdzielczościami.

Blokowanie ekspozycji i ostrości

Wcześniej można było blokować ekspozycję i ostrość razem, ale w iOS 14 są dostępne elementy sterujące, które teraz blokują je oddzielnie, co zapewnia jeszcze bardziej szczegółową, profesjonalną kontrolę nad sposobem robienia zdjęć i filmów. Nadal długie naciśnięcie na ekran pozwala zablokować ostrość i ekspozycję, ale na pasku narzędzi dostępne jest dodatkowe narzędzie pozwalające dostosować ekspozycję tam, gdzie jest to potrzebne.

Ustawienia ekspozycji można zachować

Nowa opcja w menu pozwala zachowywać ustawienia ekspozycji. Po jej włączeniu iPhone zapamięta ostatnio używaną ekspozycję, a także wyświetli wskaźnik korekty ekspozycji.

Poprawione rozpoznawanie kodów QR

W iOS 14 poprawiono obsługę kodów QR. Od teraz telefon rozpozna kody fotografowane pod dużym kątem oraz małej wielkości.

Robienie zdjęć jest teraz jeszcze szybsze

Według Apple robienie zdjęć w iOS 14 seryjnych jest nawet o 90% szybsze. prędkością do czterech klatek na sekundę. Teraz możesz zrobić pierwszy strzał o 25% szybciej. Warto pamiętać, że wydajność różni się w zależności od konkretnej konfiguracji, zawartości kadru, stanu baterii, oświetlenia, i innych czynników.

Priorytet szybszego fotografowania

W ustawieniach aparatu dostępna jest nowa opcja „priorytet serii zdjęć”. Dzięki niemu inteligentnie dostosuje jakość obrazu do szybkości wciskania przycisku migawki.

Nowe funkcje map

Nie byłaby to duża aktualizacja iOS bez kilku ulepszeń w Mapach Apple, a iOS 14 ma wiele wartych aktualizacji, zwłaszcza jeśli dojeżdżasz do pracy rowerem lub pojazdem elektrycznym. Niestety większość ulepszeń map omija rejon nie tylko Polski, ale i Europy Centralnej i Wschodniej.

Dodano trasy rowerowe

Oprócz wskazówek dojazdu samochodem czy przy pomocy transportu publicznego, w nawigacji dostępne są teraz wskazówki dla dojazdu rowerem. Od teraz nawigacja potrafi prowadzić rowerzystów po ścieżkach rowerowych, a jeśli to nie jest możliwe to po bocznych drogach i ulicach o małym ruchu, przyjaznych dla rowerzystów. Nawigacja rowerowa pokazuje również profil wysokościowy dla wybranej trasy oraz pozwala omijać miejsca, w których rower trzeba np. wnosić po schodach. Te same funkcjonalności otrzymały także mapy dla Apple Watch. Niestety trasy rowerowe dostępne są tylko dla kilku miast na świecie, więc jest to bardziej próbka tego, co Apple zaoferuje w przyszłości. Polscy cykliści raczej nieprędko doczekają się tej funkcjonalności.

Przewodniki z poradami

Apple współpracuje z dużymi wydawcami nad opracowywaniem przewodników turystycznych dostępnych bezpośrednio w aplikacji Mapy. Przewodniki te mogą obejmować wszystko, od godnych polecenia restauracji przez sklepów, parki, miejsca do spotkań z przyjaciółmi, szlaki do wędrówek itp.. Przewodniki można zapisywać i aktualizować automatycznie po dodaniu nowych miejsc. Partnerami Apple przy tworzeniu przewodników są miedzy innymi AllTrails, Louis Vuitton i Zagat. Na początek przewodniki są dostępne tylko dla San Francisco, Nowego Jorku, Los Angeles i Londynu.

Strefy korków i zatorów

Dla wielu miastach w całej Europie Apple planuje udostępniać strefy korków i zatorów, co w teorii pomoże zmniejszyć ruch na gęsto zaludnionych obszarach. Na początek funkcje działa dla Londynu i Paryża.

Wyznaczanie tras dla pojazdów elektrycznych

Mapy Apple mają pomóc w planowaniu wyjazdów pojazdami elektrycznymi. Trasa zostanie poprowadzone tak, by po drodze był dostęp do stacji ładowania. Po podaniu marki i modelu auta,  mapy wyznacza trasą ze stacjami ładowania odpowiednimi dla wybranego auta. Nawigacja wliczy czas ładowania podczas określania szacowanego czasu przybycia. W tej chwili Apple współpracuje z BMW i Fordem, ale w ciągu najbliższych kilku miesięcy powinno dołączyć do niego więcej producentów.

Ostrzeżenia o fotoradarach

Nawigacja została wzbogacona o funkcję ostrzegania o fotoradarach. Niestety Apple milczy o obszarze działania tego dodatku.

Informacje o jakości powietrza

iOS 14 oferuje rozszerzone informacje o jakości powietrza wyświetlane wraz z danymi o pogodzie.

Nowe Mapy w większej liczbie krajów

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mają dostęp do nowych map od początku 2020. Wraz z systemem iOS 14 na liście szczęśliwców ż dostępem do nowych map znaleźli się mieszkańcy  Kanady, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Nowe funkcje prywatności i bezpieczeństwa

Niektóre z nowych funkcji bezpieczeństwa zostaną dodane w kolejnych aktualizacjach systemu iOS 14, jednak juz na starcie pojawiło się kilka interesujących nowości.

Prywatne adresy MAC dla wybranych sieci Wi-Fi

Aby utrudnić reklamodawcom, firmom czy hakerom śledzenie aktywności iUrządzenia pomiędzy różnymi Wi-Fi, iOS 14 dostał nową funkcjonalność o nazwie „Adres prywatny”. Dzięki niej można unikalny adres MAC dla każdej sieci, zamiast nadawać jej domyślny adres MAC, który zostanie tylko dla zaufanych routerów.

Dioda LED pokazuje, kiedy używany jest aparat lub mikrofon

Dioda LED znajdująca się obok aparatu TrueDepth w modelach z Face ID będzie się świecić na zielono, gdy któraś z aplikacji aktywnie korzysta z aparatu. Jeśli aplikacja, będzie nagrywać tylko dźwięk z mikrofonu, (na przykład Notatki głosowe), dioda LED zmieni kolor na pomarańczowy. Ma to pomóc zidentyfikować aplikacje, które używają aparatu lub mikrofonu bez wiedzy użytkownika. W iOS dodano nowy alert, który pojawia się, gdy jakaś aplikacja korzysta z dostępu zewnętrznych kamer, takich jak GoPro lub kamera w dronie.

Zabezpieczenie zawartości schowka

Za każdym razem, gdy któraś aplikacja będzie chciała pobrać dane ze schowka, system wyświetli powiadomienie. Ma to na celu zabezpieczenie użytkownika, przed aplikacjami, które po cichu i w niewiadomym celu sprawdzają zawartość schowka.

Kontrola dostępu do sieci

iOS 14 pozwala na kontrolę dostępu do sicie WiFi na poziomie poszczególnych apliakcji. Mozna zezwolić aplikacjom na dostęp do sieci lokalnej lub odmówić ich dostępu. Gdy aplikacja po raz pierwszy spróbuje uzyskać dostęp do sieci, wyświetli się monit.

Kontrola dostępu do kontaktów

Zamiast zezwalać aplikacji na dostęp do całej książki adresowej, można zezwolić na dostęp wyłącznie do wybranych kontaktów.

Nowe funkcje i zmiany w iOS 14, część druga

tags: