Nowe funkcje i zmiany w iOS 14, część pierwsza
Nowy iOS 14 na iPhone’a pojawił się w środę, 15 września 2020 r. Czym tym razem zaskoczyło swoich użytkowników Apple? Nie da się ukryć, zmiany są bardzo obiecujące, a w systemie pojawiło się wiele ciekawych funkcji i usprawnień.
Nowe widżety
Do tej pory obsługa widżetów w iOS pozostawiała wiele do życzenia. To była jedna z niewielu funkcji, która działała znacznie lepiej w systemie Android. Jednak w iOS 14 się dużo w tej kwestii zmieniło.
Przeprojektowano widżety w widoku Dziś
Widżety w widoku Dziś stały się bardziej estetyczne i bardziej responsywne. Mogą mieć też różną wielkość. Zaktualizowano pogodę, zegar, kalendarz, wiadomości, notatki, mapy, zdjęcia, przypomnienia, akcje, muzykę, podcasty, porady, baterie, czas przed ekranem, pliki, sugestie Siri, skróty i sugestie aplikacji.
Można dodawać widżety do ekranu głównego
Jeśli użytkownicy iUrządzeń mogli czegoś zazdrościć użytkownikom Androida to były to widżety na ekranie głównym. Gdy po raz pierwszy widżety pojawiły się w iOS, użytkownicy systemu przeżyli duże rozczarowanie. Wszyscy chcieli je mieć na ekranach głównych. Po kilku latach stało się. W systemie iOS 14 można dodawać widżety do ekranu głównego. Można przeciągać i upuszczać na ekran główny prostu z widoku Dziś lub dodawać z menu edycji na ekranie głównym.
Można zmieniać rozmiar widżetów
Istnieją opcje wyboru rozmiaru widżetów. Możesz wybierać między małymi, średnimi i dużymi, w zależności od tego, ile danych chcesz zobaczyć na widżecie.
Usunięto widżety w szybkich akcjach
W systemie iOS 13 i starszych można dłużej nacisnąć ikonę aplikacji na ekranie głównym, aby sprawdzić, czy ma widżet. W systemie iOS 14 usunięto taką funkcję z menu szybkich akcji.
Dodano galerię widżetów
Wszystkie dostępne widżety zgromadzono w jednym miejscu, w galerii widżetów. Znajdują się w niej wszystkie widżety, zarówno od Apple jak i innych firm.
Stos widżetów
W celu zaoszczędzenia miejsca na ekranie widżety można układać w stos. Każdy stos może mieć do dziesięciu widżetów tego samego rozmiaru. Nie można mieszać i dopasowywać rozmiarów.
Inteligentny stos
Inteligentny stos to widżet dla widżetów, czyli mówiąc prościej karuzelę widżetów. System iOS na podstawie przyzwyczajeń użytkownika dostosowuje kolejność widżetów z stosie do pory dnia; miejsca, w którym aktualnie się znajduje użytkownik , rodzaju wykonywanej czynności i typ. Jak to ma działać w teorii? Na przykład o poranku jako pierwszy pojawi się widżet z pogodą, w porze wyjazdu do pracy widżet z mapą, a podczas aktywności fizycznej muzyka.
Widżet sugestii Siri
Dzięki temu nowemu widżetowi Siri wykorzystując sztuczną inteligencję będzie sugerować określone działania, dopasowane do pory dnia i przyzwyczajeń użytkownika. Po dotknięciu widżetu działanie zostanie wykonane do razu bez potrzeby uruchamiania aplikacji.
Nowe funkcje ekranu głównego
Ukrywanie stron
iOS 14 pozwala na ukrywanie stron z ikonami. Z pozoru mało istotne, bo w końcu nie po to instaluje się aplikacje, żeby je ukrywać ale… ta funkcjonalność może okazać się hitem choćby wśród osób które regularnie podróżują do kilka krajów. Wtedy można podzielić aplikacje na kraje (transport, karty lojalnościowe itp.) i ukryć ekrany z aplikacjami z krajów, w których aktualnie się nie przebywa.
Biblioteka aplikacji
Na końcu wszystkich stron ekranu głównego znajduje się nowa strona o nazwie Biblioteka aplikacji, która zawiera folderów z automatycznie pogrupowanymi aplikacjami. Aplikacje grupowane są według różnych kluczy: tematycznie, czas zainstalowania, częstotliwość używania, miejsce w którym znajduje się posiadacz telefonu itp. Aplikacje w tych folderach będą się zmieniać w zależności od sposobu korzystania z iPhone’a, podobnie jak kolekcje zmieniają swoją kolejność. Co ciekawe nowo instalowane aplikacje mogą trafiać bezpośrednio do biblioteki aplikacji, a nie na karty ekranu głównego. W bibliotece aplikacji po dotknięciu góry ekranu pojawią się pasek wyszukiwania oraz lista wszystkich zainstalowanych aplikacji.
Szybsze przewijanie stron ekranu głównego
Nowy suwak szybkiego przeglądania działa dokładnie tak samo, jak ten na klawiaturze Emoji. Można dotknąć i przytrzymać kropki, a następnie przesunąć i szybko przewijać strony.
Nowe opcje personalizacji
Przeprojektowane widżety i ekran główny to nie jedyne nowości w zakresie personalizacji nowego systemu.
Nowe tapety
Jak każdy iOS, tak i wersja 14 ma nowe tapety. Dokładnie trzy. Wyglądają tak samo, ale różnią się kolorystyką. Jest tapeta neutralna, chłodna i ciepła. Każda z nich dostępna zarówno w jasnych, jak i ciemnych wersji. Te same tapety dostępne są dla ekranu CarPlay.
Aplikacje firm trzecich można ustawić jako domyślne
W końcu nadeszło coś, na co czekała spora grupa użytkowników iUrządzeń. iOS 14 daje możliwość wyboru własnych domyślnych aplikacji. Żeby nie było zbyt dobrze, iOS 14 pozwala tylko na wyłącznie w przypadku klienta poczty elektronicznej i przeglądarki internetowej.
Funkcja tłumaczenia
Nowa aplikacja do tłumaczenia
Do tej pory korzystając z narzędzi Apple można było tłumaczyć teksty tylko za pomocą Siri (nie licząc aplikacji firm trzecie rzecz jasna). Teraz iOS zyskał dedykowaną aplikacji do tłumaczeń.
Tłumaczenie tekstu lub mowy
W aplikacji Tłumacz możesz wpisać słowa lub frazy, a następnie przetłumaczyć je na inny wybrany język. Można też dotknąć ikony mikrofonu, aby podyktować tekst, podobnie jak przy użyciu Siri. W tym drugim przypadku aplikacja zwraca tłumaczenie w postaci audio oraz tekstu.
Automatycznie wykrywanie języka źródłowego
Po ustawieniu w Tłumaczu pary języków w Tłumaczu, aplikacja rozpoznaje język źródłowy i automatycznie dokonuje tłumaczenia. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem wybierać języka, i przełączać się tam i z powrotem.
11 obsługiwanych języków
Obecnie Tłumacz może tłumaczyć dowolną kombinację 11 obsługiwanych języków, w tym angielskiego, hiszpańskiego, chińskiego mandaryńskiego, japońskiego, koreańskiego, rosyjskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, portugalskiego brazylijskiego i arabskiego. Kochane Apple, pozostawiamy to bez komentarza.
Tryb konwersacji
Jedną z ciekawszych funkcji Tłumacza jest to, że ma tryb konwersacji. Wystarczy ustawić iPhone’a w orientacji poziomej, aby zobaczyć jeden język po własnej stronie ekranu, a drugi po drugie. W ten sposób można położyć telefon na stole i rozmawiać z drugą osoba siedząc obok siebie. Dzięki funkcji automatycznego wykrywania języka tłumaczenie będzie odbywać się automatycznie bez potrzeby dotykanie ekranu.
Tłumaczenia offline
W celu zachowania większej prywatności możesz pobrać każdy język do użytku w trybie offline. Wtedy konwersacja nie będzie wysyłana na serwery Apple w celu przetłumaczenia. Jest to również świetne, podczas podróżujesz, gdy nie ma dostępu do sieci.
Wbudowane klawiatury językowe
W aplikację Tłumacz wbudowane są klawiatury obsługiwanych języków. Podczas pisania wystarczy tylko wybrać odpowiednią klawiaturę, bez potrzeby jej wcześniejszej instalacji.
Historia tłumaczeń
Tłumaczenia są zapisywane w historii, dzięki czemu można je szybko przywołać bez konieczności ponownego tłumaczenia tych samych tekstów.
Ulubione tłumaczenia
Często używane zwroty, można dodać do ulubionych tłumaczenia w Tłumaczu. W ten sposób łatwo je znaleźć, gdy są potrzebne. Każdy ulubiony element jest zapisywany we własnej grupie par języków, co zapewnia jeszcze łatwiejszy dostęp.
Wbudowany słownik
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przetłumaczonym słowie, możesz otworzyć wbudowany słownik, aby zobaczyć wszystkie dostępne definicje i przykłady, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, co zostało powiedziane i dlaczego.
Narzędzie do tłumaczenia stron internetowych w Safari
Aplikacja Tłumacz połączona jest bezpośrednio z Safari, dzięki temu z poziomu przeglądarki można przetłumaczyć stronę internetową. Nie wiedzieć czemu Safari obsługuje obecnie tylko siedem języków: angielski, hiszpański, chiński uproszczony, francuski, niemiecki, rosyjski i portugalski (Brazylia).
Clips vel wycinki aplikacji
Jedną z najbardziej obiecujących funkcji jest możliwość korzystanie z aplikacji bez pobierania jej pełnej wersji. W polskiej wersji iOS rozwiązanie te zostało nazwane „wycinki aplikacji”. Jednym zastosowań tego rozwiązania, może być na przykład płacenie za parkowanie w obcym mieście za pomocą aplikacji, która na co dzień nie jest nam potrzebna i nie warto ściągać jej na telefon.
Korzystanie z aplikacji bez ich instalowania
iOS 14 pozwala na korzystanie z aplikacji bez pobierania ich na iPhone’a za pomocą wycinków aplikacji. Rozwiązanie w dużym uproszczeniu polega na pobraniu niewielkiej części kodu aplikacji, odpowiedzialnego za wykonanie konkretnego zadania. Po użyciu kod jest kasowany z iPhone’a.
Wiele sposobów na aktywację wycinków
Wycinki aplikacji można uruchamiać za pomocą kodów QR, tagów NFC, kodów klipów aplikacji, kart w Mapach, linków w Safari i w Wiadomościach. W przypadku tagów NFC wystarczy ich dotknąć iPhonem, aby otworzyć wycinek. W przypadku kodów QR można użyć zarówno aplikacji Aparat jak i narzędzia QR Reader, aby je zeskanować, co spowoduje otwarcie klipu. W Safari i Wiadomościach wystarczy dotknąć łącza, aby je otworzyć. W Mapach można dotknąć łącza na karcie miejsca dla określonej lokalizacji.
Szybka instalacja pełnej aplikacji
W razie potrzeby można jednym dotknięciem pobrać i zainstalować pełną aplikację skojarzoną z wycinkiem aplikacji.
Uruchamianie wycinków aplikacji z biblioteki aplikacji
Dzięki nowej bibliotece aplikacji na ekranie głównym, ostatnio używanewycinki aplikacji będą wyświetlane w kolekcji „Ostatnio dodane”, podobnie jak nowo zainstalowane aplikacje.
Współpraca Apple Pay z wycinkami aplikacji
W przypadku wycinków aplikacji do płacenia można używać Apple Pay, co pozwala na błyskawiczne płatności.
Współpraca z Zaloguj się przez Apple
Developerzy mogą dla wycinków aplikacji mogą włączyć opcję „Zaloguj się przez Apple”, aby ułatwić logowanie do aplikacji i usług. Dzięki temu można uzyskać później dostęp do usługi w pełnej aplikacji.