iOS 14: biblioteka aplikacji
Najnowsza wersja systemu iOS zyskała nową bardzo ciekawą funkcjonalność, zwaną biblioteką aplikacji. Dzięki niej łatwiej wyszukiwać i zarządzać aplikacjami zainstalowanymi w iPhonie.
Dostęp do biblioteki aplikacji
Na ekranie głównym przesuń palcem w lewo, aż do ostatniej strony. Ostatnia strona na ekranie głównym to właśnie biblioteka aplikacji. Co więcej, dzięki możliwości ukrywania stron, można ukryć wszystkie ekrany z wyjątkiem pierwszego i mieć błyskawiczny dostęp do biblioteki aplikacji.
Sugestie
Pierwsza kolekcja, nazwana Sugestie, jest dynamiczna i prezentuje cztery aplikacji, które według iOS chcesz właśnie użyć. To, co pojawia się w Sugestiach zależy od pory dnia i bieżącej aktywności. Jeśli z początku Sugestie wydają Ci się bez sensu, daj iOS 14 trochę czasu, telefon musi się nauczyć Twoich przyzwyczajeń i zwyczajów.
Ostatnio dodane
W kolekcji Ostatnio dodane znajdują się ostatnio zainstalowane aplikacje, a także ostatnio uruchamiane wycinki aplikacji.
Pozostałe kategorie
Pozostałe aplikacje posortowane są w kolekcje zgodne z kategoriami z App Store. Wersje testowe aplikacji znajdują się w osobnej kolekcji TestFlight. Układ kolekcji jest zmienny. Im częściej dana kategoria, tym wyżej jest wyświetlana w Bibliotece aplikacji.
Przeglądanie wszystkich aplikacji z danej kategorii
Aby wyświetlić wszystkie aplikacje z danej kategorii, dotknij ikonek aplikacji widocznych w prawym dolnym rogu kolekcji.
Szybkie akcje w kategoriach
Podobnie jak w przypadku standardowych stron ekranu głównego, w kolekcjach można używać szybkich akcji przypisanych do danej aplikacji.
Przenoszenie aplikacji na ekran główny
Z poziomu biblioteki aplikacji można przenieść aplikację na jedną z kart ekranu głównego. Aby to zrobić należy długo nacisnąć żądaną aplikację, a następnie przeciągnąć ją na kartę ekranu głównego. Przenosić można wyłącznie pojedyncze aplikacje. Nie można przenieść całej kolekcji.
Usuwanie aplikacji z biblioteki
Usunięcie aplikacji z biblioteki aplikacji, jest równoznaczne z usunięciem jej z pamięci telefonu. Aplikację można usunąć korzystając z menu szybkich akcji.
Widok listy
Bibliotekę aplikacji można wyświetlić jako listę. W tym celu należy tapnąć na pasku wyszukiwania widocznym w górnej części ekranu. Aplikacje wyświetlone są na liście w porządku alfabetycznym. Aby szybko przejść do konkretnej litery alfabetu wystarczy ją kliknąć na pasku z prawej strony ekranu. W widoku listy dostępne jest menu szybkich akcji. Można też przenieść aplikacje na karty ekranu głównego za pomocą przeciągnięcia.
Minusy biblioteki aplikacji
Mimo tego, że biblioteka aplikacji wydaje się być całkiem przydatną funkcją, niestety nie jest pozbawiona wad. Największym minusem jest brak możliwości personalizacji biblioteki. Apple postawiło w tym zakresie na sztuczną inteligencję i umiejętność automatycznego rozpoznawania potrzeb użytkownika telefonu. Dlatego nie można ręcznie tworzyć czy modyfikować nazw kategorii przypisanych poszczególnym kolekcjom. W sieci pojawiły się opinie, że aplikacja nie zawsze przypisywane są do tej kategorii, do której przypisane być powinny. Kolejnym minusem jest brak możliwość ręcznego przenoszenia aplikacji pomiędzy kolekcjami. O wszystkim decyduje system operacyjny.
Modyfikowanie ustawień biblioteki aplikacji
Jak wspominałem wcześniej możliwość personalizacji biblioteki aplikacji przez użytkownika jest praktycznie zerowa. Jednak istnieją dwa parametry, które można modyfikować.
Pierwszy to miejsce, w którym umieszczane są ikony nowo pobranych aplikacji. Parametrem domyślnym jest dodawanie ikony aplikacji do ekranu głównego. W tym przypadku aplikacje pojawiają się zarówno na ekranie głównym, jak i w bibliotece aplikacji. Jednak można to zmienić i wybrać opcję, żeby aplikacje pojawiały się wyłącznie w bibliotece aplikacji. Oczywiście zawsze istnieje możliwość późniejszego umieszczenia aplikacji na ekranie głównym, poprzez jej przeciągnięcie z biblioteki aplikacji.
Drugi parametr, który można modyfikować to plakietki powiadomień. Domyślnie przy ikonach aplikacji w bibliotece aplikacji nie są one wyświetlane, jednak można to zmieć. Wtedy plakietki powiadomień są wyświetlane zarówno na ekranie głównym, jak i w bibliotece aplikacji.