Home Artykuły iOS 14.5 – nowe ciekawe funkcje w aplikacji Apple Muzyka na iPhonie
iOS 14.5 – nowe ciekawe funkcje w aplikacji Apple Muzyka na iPhonie

iOS 14.5 – nowe ciekawe funkcje w aplikacji Apple Muzyka na iPhonie

0

Aktualizacja systemu iOS do wersji 14.5 przyniosła ponad 60 nowych funkcji i zmian. Odświeżono kilka natywnych aplikacji systemu iOS, w tym aplikację Muzyka. Zmiany docenią audiofile, jak i zwykli słuchacze muzyki. Niezależnie od tego, czy subskrybujesz usługę przesyłania strumieniowego Apple Music, czy po prostu używasz aplikacji Muzyka do własnej biblioteki utworów, iOS 14.5 ma kilka funkcji, które warto poznać.

Udostępnianie tekstów piosenek

Dynamicznie wyświetlane teksty piosenek, wprowadzone w iOS 13, dodały subskrybentom Apple Music możliwość zabawy choćby w karaoke. W iOS 14.5 firma Apple rozszerzyła tę funkcję i możemy teraz udostępniać teksty piosenek znajomym.

Aby udostępnić tekst piosenki należy długo nacisnąć przesuwający się podczas słuchania tekst. Następnie, pojawi się wyskakujące okienko, w którym będzie można zaznaczyć fragment tekstu. Jednorazowo można przesłać fragment składający się z  5 – 7 wierszy naraz, w zależności od ilości znaków. Tekst można wysłać w wiadomości iMessage lub udostępnić go w mediach społecznościowych. Na przykład w relacji na Instagramie. Jeśli medium na to technicznie pozwala, do tekstu będzie dołączony link do utworu w Apple Music.

Więcej informacji o utworach, albumach i wytwórniach

W systemie iOS 14.4 i wcześniejszych aplikacja Muzyka wyświetlała rok wydania utworu lub albumu pod okładką albumu, a nazwę wytwórni pod utworami. W systemie iOS 14.5 mona zobaczyć te wszystkie informacje w jednym miejscu, a dodatkowo nadchodzące i niewydane albumy, pod warunkiem, że wytwórnia dodała takie informacje.

Pełne informacje o utworze w odtwarzaczu na ekranu blokady

Na samym początku, gdy pojawiała się aplikacja Apple Music, w oknie odtwarzacza widocznym na ekranie blokady lub w centrum powiadomień wyświetlana była pełna nazwa utworu. Widać było nazwę utworu, albumu oraz wykonawców. Jeśli tekstu było zbyt dużo, aby wyświetlić pełny podgląd, tekst był automatycznie przewijany. To był idealny sposób, aby zobaczyć dokładnie, czego się słucha. Niestety, w podczaj jednej z późniejszych aktualizacji systemu iOS ten bardzo użyteczny sposób wyświetlania informacji, został zastąpiony przez statycznie prezentowany tytuł utworu. W końcu znowu pomyślano o użytkownikach i w systemie iOS 14.5 przywrócono dynamiczne informacje o utworach do ekranu blokady i odtwarzacza muzyki w Centrum powiadomień.

Nowe gesty ułatwiające zarządzanie utworami

W najnowszej aktualizacji systemu iOS dodano kilka interesujących gestów. Po przesunięciu palcem w prawo na utworze w swojej własnej bibliotece, wyświetlą się dwie opcje: fioletowy przycisk listy, który dodaje utwór na początek kolejki (odtwórz jako następny) oraz pomarańczowa ikona listy, która dodaje utwór na dole kolejki (odtwórz później). Jeśli jest to utwór spoza biblioteki, można przesunąć palcem w lewo, aby wyświetlić szary przycisk plus (+), który umożliwia dodanie tego utworu do biblioteki.

Nowe menu kontekstowe

Mała, ale interesująca zmiana to wprowadzenie pływającego menu kontekstowego, uruchamianego przez dotknięcie ikony wielokropka (•••). W poprzednich wersjach menu pojawiało się na dole wyświetlacza, podobnie jak arkusz udostępniania.

Nowe listy odtwarzania City Charts Apple Music

Podobnie jak listy odtwarzania „Top 100” Apple Music, ta funkcja ma na celu zaoferowanie subskrybentom Apple Music wglądu w najpopularniejsze utwory grane przez użytkowników w ponad 100 miastach na całym świecie.

iOS 14.5 – nowe ciekawe funkcje w aplikacji Apple Muzyka na iPhonie