Home Artykuły iOS 14.5 – Jak łatwo i szybko wyszukiwać zdjęcia i filmy na iPhonie
iOS 14.5 – Jak łatwo i szybko wyszukiwać zdjęcia i filmy na iPhonie

iOS 14.5 – Jak łatwo i szybko wyszukiwać zdjęcia i filmy na iPhonie

0

Jeśli używasz iPhone’a od lat, w pamięci telefon prawdopodobnie masz zapisane tysiące zdjęć i filmów. O ile powolne przeglądanie ich w wolnym czasie może być całkiem przyjemne i przypomni ci wiele miłych chwil to znalezienie konkretnego zdjęcia, gdy go natychmiast potrzebujesz może być uciążliwe. Chyba, że znasz kilka sposobów na sprawne przeszukiwania galerii.

W aplikację Zdjęcia dla iOS wbudowane jest potężne narzędzie do wyszukiwania zdjęć, które może rozpoznać tysiące różnych obiektów, lokalizacji, scen, a nawet mimikę twarzy osób na zdjęciach i filmach. O ile jest oczywiste, że wpisanie w wyszukiwarkę słowa kot spowodowałoby wyświetlenie wszystkich mediów zawierających koty, tak wielu użytkowników iPhone’ów nie wie, że na przykład wpisaniu haseł uśmiech, złość, płacz aplikacja rozpozna wyraz twarzy modeli i wyświetli zdjęcia w odpowiednim nastroju.

Wyszukiwarka w aplikacji Zdjęcia może być przydatna w wielu sytuacjach. Jeśli chcesz przynieść zdjęcie porysowanego zderzaka w celach ubezpieczeniowych, możesz wpisać samochód, aby szybko znaleźć to, czego potrzebujesz. Jeśli zrobiłeś zrzut ekranu z okładką powieści i w końcu chcesz ją kupić, wpisz w pasek wyszukiwania hasło książka i zrzut ekranu szybko się znajdzie. Jeśli nauczysz się sprawnie korzystać z wyszukiwarki w aplikacji Zdjęcia to opanowanie nawet bardzo dużej galerii fotografii nie będzie problemem.

Dodaj podpisy, aby łatwiej znajdywać zdjęcia

W systemach iOS 14 i nowszych możesz dodawać własne podpisy do dowolnego zdjęcia lub wideo w swojej kolekcji. W ten sposób możesz oznaczyć swoje multimedia słowami i frazami, które Twoim zdaniem mogą się z nimi skojarzyć później, gdy będziesz je wyszukiwać. Jest to po prostu sposób na zbudowanie ręcznej bazy danych wyszukiwania predykcyjnego. Oczywiście nie ma sensu dodawać podpisów do każdego zdjęcia, ale do tych ważnych jak najbardziej warto.

Aby dodać podpisy do zdjęć lub filmów, wyświetl obraz lub wideo, a następnie przesuń palcem w górę, aby wyświetlić więcej informacji na jego temat. Bezpośrednio pod obrazem znajduje się pole Dodaj podpis. Dotknij tego i wprowadź słowa, które opisują scenę na zdjęciu. Naciśnij OK lub przesuń palcem w dół, aby go zapisać.

Przeglądaj rekomendacje w wyszukiwarce

Choć może to sprawiać wrażenie tekstu z filmu SciFi, gdy chcesz znaleźć zdjęcie lub film, aplikacja Zdjęcia na podstawie aktualnej godziny, daty czy miejsca, w którym przebywasz  może przewidzieć, czego będziesz szukał. Gdy przejdziesz na kartę Szukaj, zobaczysz rekomendacje w sekcjach, takich jak:

Chwile: pokazuje sugestie automatycznie wybieranych kolekcji (np. koncerty, wesela, urodziny, wydarzenia sportowe).

Osoby: pokazuje sugestie dla osób z automatycznie i ręcznie wyznaczonymi tagami kontaktów.

Miejsca: pokazuje sugestie dotyczące popularnych miejsc, które są oznaczone geotagami

Kategorie: przedstawia sugestie automatycznie dobranych albumów z określonymi popularnymi słowami kluczowymi (np. zwierzęta, samochody, psy, jedzenie).

Grupy: przedstawia sugestie dla grup osób z automatycznie i ręcznie wyznaczonymi tagami kontaktów.

Ostatnio wyszukiwane: pokazuje sugestie wszystkich słów kluczowych i wyrażeń, których ostatnio szukałeś w Zdjęciach.

Jeśli w którejś z rekomendacji znajdziesz to, czego szukasz, to świetnie. Jeśli nie, czas rozpocząć wyszukiwanie ręczne. Pamiętaj, że wyszukiwarka uczy się, i im częściej będziesz z niej korzystał, tym bardziej trafne staną się jej sugestie.

Szukaj za pomocą słowa kluczowego

U góry strony wyszukiwania znajduje się pasek wyszukiwania, w który możesz wpisywać słowa kluczowe. Apple nigdzie nie udostępnia pełnej listy słów kluczowych, których możesz użyć, ale wydaje się być dość obszerna i obsługuje opcje, takie jak daty, miejsca, nazwy firm, kategorie, wydarzenia, osoby i podpisy.

Data: 2019, grudzień, wiosna, święto pracy itp.

Miejsce: kontynent, państwo, miasto, dzielnica, ulica, nazwa góry czy rzeki itp.

Nazwa firmy: sklep, restauracja, zabytek itp.

Kategoria: plaża, zachód słońca, jedzenie, zwierzę, dom, samochód, pies, piwo, zegar, klucze, komputer, telefon, śnieg, góry, koszykówka maturalna, jezioro, narzędzia, sztuka, przygoda, uśmiech, bar itp.

Wydarzenie: święto, urodziny, koncert itp.

Osoba: po imieniu, nazwisku, pseudonimie wpisanych w aplikacji kontakty itp.

Podpis: patrz pierwsza porada

Gdy zaczniesz wpisywać słowo kluczowe, aplikacja Zdjęcia zaproponuje też inne słowa kluczowe, których możesz użyć. Na przykład wpisanie słowa śnieg może wywołać takie opcje, jak snowboard, skuter śnieżny, bałwan, pas śnieżny, burza śnieżna i kula śnieżna. Obok każdej opcji zobaczysz liczbę wskazującą, ile zdjęć lub filmów jest dostępnych dla tego słowa kluczowego.

Stuknięcie dowolnego sugerowanego wyszukiwania, które się pojawi, spowoduje dodanie kolorowego pola wokół terminu w polu wyszukiwania. Możesz wpisać więcej jak jedno słowo kluczowe.

Szukaj przy użyciu wielu słów kluczowych

Jeśli próbujesz znaleźć zdjęcie lub film zrobiony w określonej lokalizacji, w określonym czasie, możesz wpisać nazwę miejsca i przedział czasowy w którym zostało wykonane zdjęcie. Na przykład wyszukanie hasła „Gdańsk jesień” powoduje wyświetlenie wszystkich zdjęć i filmów z geotagami w Gdańsku, wykonanych jesienią.

Po dotknięciu pierwszej sugestii w polu wyszukiwania aplikacja Zdjęcia od razu wyświetli więcej sugestii powiązanych z tym pierwszym tagiem. Może to być imię i nazwisko osoby z którą tam byłeś (o ile osoba jest wpisana do aplikacji Kontakty), dodatkowa lokalizacja, bardziej szczegółowy okres (jesień – październik), wydarzenie lub słowo kluczowe (koncert, mecz itp.). Stuknięcie jednego z nich lub innego wpisanego spowoduje zawężenie wyników. Pokaże również więcej sugestii dotyczących treści aktualnie wyświetlanych w wynikach. Korzystając z tej metody, możesz przejść do konkretnego zdjęcia lub filmu, którego potrzebujesz.

Przeglądaj wyniki wyszukiwania

Jeśli dotknąłeś słów kluczowych z sugestii wyszukiwania, zobaczysz listę innych sugestii wyszukiwania wyświetlonych tylko dla zdjęć i filmów w pierwszej grupie słów kluczowych. Liczby obok nich mówią, ile jest zdjęć spełniających wybrane kryteria. Dotknięcie jednego z nich spowoduje wyświetlenie obrazów i filmów pasujących do wszystkich słów kluczowych oraz wszelkich momentów, dat, podpisów. Dotknięcie ikonki usuwania spowoduje powrót do poprzednich sugestii.

Szukaj za pomocą Siri (funkcja niedostępna w języku polskim)

Apple wyposażyło Siri w możliwość przeszukiwania zdjęć z takimi samymi uprawnieniami, jakie ma użytkownik. Po prostu poproś Siri o wyświetlenie zdjęć lub filmów zgodne z wybranym słowem kluczowym. Bez względu na to, ile powiesz, każde z nich będzie miało własny tag w wyszukiwaniu, tak jak w przypadku wybrania każdego z sugestii. Na przykład zapytaj Siri po angielsku, lub w innym obsługiwanym przez nią języku:

„Pokaż zdjęcia wiosennych kwiatów”

„Pokaż zdjęcia tramwajów z Wrocławia”

iOS 14.5 – Jak łatwo i szybko wyszukiwać zdjęcia i filmy na iPhonie

 

 

 

tags: