Home Artykuły Jak zbiorczo dodawać lub zmieniać podpisy do zdjęć zapisanych na iPhonie
Jak zbiorczo dodawać lub zmieniać podpisy do zdjęć zapisanych na iPhonie

Jak zbiorczo dodawać lub zmieniać podpisy do zdjęć zapisanych na iPhonie

0

Jedną z najbardziej niedocenianych funkcji systemu iOS 14 jest możliwość dodawania podpisów do zdjęć i filmów w aplikacji Zdjęcia. To naprawdę niesamowicie użyteczne narzędzie, dzięki któremu można zaprowadzić porządek w kolekcji zdjęć. Oczywiście sztuczna inteligencja Apple świetnie sobie radzi z rozpoznawaniem obiektów na zdjęcia, jednak jest wiele sytuacji w których własne opisy znacznie ułatwią przeszukiwanie biblioteki zdjęć. Jedynym problemem jest to, że podpisów do zdjęć nie można edytować zbiorczo.

Nową funkcja nie została dostatecznie przemyślana przez Apple. Zabrakło w niej konsekwencji. Choć można wybrać wiele obrazów lub całe albumy w aplikacji zdjęcia to niestety nie można edytować metadanych wielu plików jednocześnie. Biorąc pod uwagę, że w systemie iOS istnieje aplikacja Skróty, niesamowicie potężne narzędzie do automatyzacji i tworzenia, można by pomyśleć, że Apple udostępni użytkownikom jakiś skrót do zbiorczego opisywania zdjęć. Niestety póki co tak się nie stało. Na szczęście jest sposób, żeby zaprowadzić porządek w bibliotece zdjęć bez żmudnego opisywania zdjęć jedno po drugim. Będą ci do tego potrzebne: iCloud oraz Mac.

Krok 1 – Utwórz albumy dla wyszukiwanych haseł

Jeśli chcesz zbiorczo edytować metadane, które system iOS 14 i nowsze wyszukuje podczas wyszukiwania bezpośrednio z iPhone’a, wystarczy wybrać wszystkie multimedia i umieścić je w albumie. Wyszukiwanie w Zdjęciach pokaże nazwy albumów pasujące do tego, co wpisałeś, więc to jest droga, którą możesz obrać, jeśli chcesz to wszystko zrobić z iPhone’a.

Aby przenieść obrazy do folderu w aplikacji Zdjęcia

Zaznacz wszystkie zdjęcia i filmy, które chcesz umieścić w albumie lub innym widoku, a następnie dotknij ikony udostępniania i wybierz opcję Dodaj do albumu. Następnie wybierz żądany album lub wybierz opcję Nowy album i nazwij go odpowiednim słowem kluczowym.

Krok 2 –  Zbiorcze edytowanie metadanych na komputerze Mac

Choć możliwość edytowania metadanych w iOS i iPadOS to nowość, funkcja ta jest od dawna dostępna w aplikacji Zdjęcia na macOS. Można tam do zdjęcia dodać opis ze słowami kluczowymi i tytułami, a wszystkie te metadane są dostępne dla wyszukiwarki na iPhonie. A co najlepsze, zdjęcia w aplikacji Zdjęcia na macOS można bardzo łatwo edytować zbiorczo.

Na początek musisz włączyć funkcję Zdjęcia iCloud na wszystkich urządzeniach Apple, aby zsynchronizować wszystkie swoje zdjęcia i filmy między iOS, iPadOS i macOS, jeśli do tej pory tego nie skonfigurowałeś.

Aby włączyć synchronizację zdjęć z iCloud na iPhonie

Uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Zdjęcia. Na karcie Zdjęcia przejdź do sekcji iCloud i przesuń w prawo przełącznik przy opcji Zdjęcia iCloud.

Aby włączyć synchronizację zdjęć z iCloud na komputerze Mac

Otwórz Preferencje systemowe, następnie wybierz iCloud i zaznacz niebieskie pole przy opcji Zdjęcia. Alternatywnie możesz uruchomić aplikację Zdjęcia, po czym z menu wybrać kolejno Preferencje > iCloud i zaznaczyć pole przy opcji Zdjęcia iCloud.

Aby zbiorczo edytować podpisy i inne metadane

Otwórz aplikację Zdjęcia na komputerze Mac i znajdź zdjęcia i filmy, które chcesz edytować. Wybrać jeden z albumów, który uprzednio utworzyłeś na iPhonie. Teraz zaznacz je używając jednej w poniższych metod:

– naciśnij Command + A lub wybierz Zaznacz wszystko z menu Edycja, aby edytować wszystkie media w bieżącym katalogu.
kliknij lewym przyciskiem myszy w pobliżu miniaturek zdjęć, a następnie przeciągnij kursor, aby wybrać wiele z nich.
kliknij jeden obraz, aby go zaznaczyć, naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift, a następnie wybierz inny, aby zaznaczyć wszystko pomiędzy nimi
kliknij jeden obraz, aby go zaznaczyć, naciśnij i przytrzymaj klawisz Command, a następnie kliknij więcej obrazów, aby wybrać te, które chcesz zaznaczyć.

Następnie naciśnij Command + I, wybierz Informacje z menu Okno lub kliknij prawym przyciskiem myszy jeden z zaznaczonych obrazów i wybierz Pobierz informacje.

Wyświetli się pole podpis w którym możesz dodać słowa kluczowe. Po zakończeniu kliknij przycisk (x), aby zamknąć okienko informacyjne. Następnie poczekaj, aż Zdjęcia iCloud zsynchronizują się ze wszystkimi innymi urządzeniami Apple. Po synchronizacji, w aplikacji Zdjęcia na iPhonie będą widoczne metadane, które dodałeś na komputerze Mac.

Jak zbiorczo dodawać lub zmieniać podpisy do zdjęć zapisanych na iPhonie