Home Artykuły Jak sprawdzić wielkość plików w iCloud na iPhonie i Macu
Jak sprawdzić wielkość plików w iCloud na iPhonie i Macu

Jak sprawdzić wielkość plików w iCloud na iPhonie i Macu

0

Nie da się ukryć, że zapisywanie plików w iCloud jest bardzo wygodne, jeśli korzystamy z całego ekosystemu Apple. Wtedy mamy nieograniczony dostęp do danych z Mac’a, iPhone’a i iPada. Jednak Apple sowich klientów wielkością przestrzeni dyskowe zdecydowanie nie rozpieszcza. Za darmo otrzymujemy jedynie 5 GB. Za więcej miejsca trzeba płacić. Jeśli zaczyna ci brakować miejsca na iCloud nim kupisz większy pakiet przestrzeni dyskowej, sprawdź, które dokumenty i foldery zajmują najwięcej miejsca. Być może uda ci się zwolnić nieco pamięci w iCloud.

Jeśli zapisujemy dużo dokumentów, może okazać się, że bardzo szybko zabraknie nam cennego miejsca. Kiedy to nastąpi, przez zakupem większej powierzchni dyskowej iCloud warto przejrzeć zapisane pliki i zastanowić się, czy faktycznie wszystkie potrzebujemy mieć w chmurze.

Jak wyświetlić podgląd pamięci iCloud?

Podgląd pamięci iCloud można wyświetlić na każdym iUrządzeniu, Mac’u oraz w przeglądarce internetowej. Z wyświetlonego wykresu można dowiedzieć się, jakie typy plików zajmują miejsce w iCloud. Warto to sprawdzić, nim przystąpimy do porządków.

Aby sprawdzić zużycie pamięci iCloud na iPhone i iPadzie:

 1. Uruchom aplikację Ustawienia i kliknij swoją wizytówkę widoczną w górnej części ekranu.
 2. Następnie wybierz iCloud.
 3. W sekcji iCloud wyświetli się wykres obrazujący zużycie pamięci iCloud z podziałem na poszczególne typy plików.

 

Aby sprawdzić zużycie pamięci iCloud na Macu:

 1. Uruchom Preferencje systemowe.
 2. Następnie wybierz iCloud.
 3. Na dole okna dialogowego wyświetli się wykres obrazujący zużycie pamięci iCloud z podziałem na poszczególne typy plików.

 

Aby sprawdzić zużycie pamięci iCloud za pomocą przeglądarki internetowej:

 1. Wejdź na stronę iCloud.com i zaloguj się przy użyciu swojego Apple ID.
 2. Następnie kliknij w Ustawienia konta
 3. W sekcji Dysk wyświetli się wykres obrazujący zużycie pamięci iCloud z podziałem na poszczególne typy plików.

 

Jak wyświetlić rozmiar poszczególnych plików na iPhonie?

Na iPhonie i iPadzie w celu sprawdzenia wagi poszczególnych plików najlepiej użyć aplikacji Pliki, która jest preinstalowana w systemie iOS. Można też posortować pliki malejąco według rozmiarów. Wtedy najcięższe pliki zostaną wyświetlone na samej górze listy.

Niestety aplikacja Pliki nie informuje, ile miejsca zajmuje folder. Jednie wyświetla informację o tym, ile elementów znajduje się w środku folderu. Trzeba także pamiętać, że podfoldery liczone są jako pojedynczy element, a pliki umieszczone w podfolderach nie są zliczane. Jeśli w folderze są trzy podfoldery, a w nich po 10 plików to aplikacja wyświetli informację, że w folderze znajdują się trzy elementy. Jeśli masz na dysku iCloud dużo podfolderów, sprawdzanie wielkości plików przy pomocy aplikacji Pliki może być bardzo czasochłonne i lepiej użyć Findera na Macu.

Jak wyświetlić rozmiar poszczególnych plików na Macu?

Aby wyświetlić rozmiary folderów na iCloud najlepiej użyć Findera na Macu. Dzięki niemu można łatwo uzyskać informacje o tym, które pliki i folderu zajmują najwięcej przestrzeni dyskowej.

 1. Uruchom aplikację Finder klikając jej ikonę w Docku i wybierz iCloud na pasku bocznym lub wciśnij przyciski shift + command + I
 2. Z menu Widok wybierz Lista lub wciśnij klawisze command + 2
 3. Ponieważ Apple domyślnie nie wyświetla rozmiarów podfolderów, wejdź ponownie w menu Widok i wybierz Pokaż opcje widoku lub wciśnij przyciski command + J
 4. W oknie dialogowym włącz następujące opcje: zawsze otwieraj w widoku listy, sortuj według wielkości, obliczaj wszystkie wielkości.
 5. Na koniec kliknij przycisk Użyj jako domyślnych

Od teraz najcięższe piki i foldery pojawią się na górze listy, a w kolumnie wielkość będzie widoczny rozmiar plików.

Po ustaleniu największych plików, możesz je przejrzeć i zastanowić się czy nie przenieść ich z iCloud na twardy dysk lub do pamięci iUrządzenia, aby zwolnić miejsce w chmurze.

Jak sprawdzić wielkość plików w iCloud na iPhonie i Macu

 

 

tags: