Home Artykuły Dlaczego niektóre urządzenia inne niż Apple nie mogą otwierać zdjęć i filmów udostępnionych z iPhone’a i jak temu zaradzić
Dlaczego niektóre urządzenia inne niż Apple nie mogą otwierać zdjęć i filmów udostępnionych z iPhone’a i jak temu zaradzić

Dlaczego niektóre urządzenia inne niż Apple nie mogą otwierać zdjęć i filmów udostępnionych z iPhone’a i jak temu zaradzić

0

Robisz zdjęcie lub film, wysyłasz do znajomego, a on opisuje: „Hej, nie mogę tego otworzyć”. Jeśli spotkałeś się z taką sytuacją, to znaczy, że twój znajomy ma telefon z Androidem, który nie radzi sobie z formatami multimediów stworzony przez Apple. Takich problemów można można uniknąć. Rozwiązania są dwa: zmiana ustawień lub konwersja plików.

Za problemy z przeglądaniem multimediów na urządzeniach innych niż Apple winowajcami są autorskie formaty plików HEIF lub HEVC. Te dwa akronimy – odpowiednio High-Efficiency Image Format i High-Efficiency Video Coding – oznaczają wysokowydajne formaty zdjęć i wideo. iUrządzenia używa tych formatów domyślnie zamiast standardowych formatów, takich jak JPG (zdjęcia) i H.264 (filmy), aby zmniejszyć rozmiary plików. Jeśli wysyłasz zdjęcia lub filmy w tych formatach na inne urządzenia Apple, nie ma żadnych problemów. Jednak niektóre urządzenia z systemem Android lub Windows nie mają wbudowanej obsługi tych formatów, więc możesz napotkać problemy przy udostępnianiu treści użytkownikom takich sprzętów.

Jak wspominałem we wstępie, problem możesz rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to trwała zmiana formatów, na ogólnie używane. Drugi, to każdorazowa konwersja pliku przed jego wysłaniem.

Jak zmienić zapis multimediów w formatach HEIF i HEVC na JPEG i H.264

Aby trwale zapisywać multimedia w formatach JPEG i H.264 musisz zmienić ustawienia aplikacji aparat w iPhonie. W tym celu uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Aparat. Na kolejnym ekranie wybierz opcję Formaty, następnie w sekcji Rejestrowanie zmień format z High Efficiency na Najbardziej zgodny. Dzięki temu Twoje zdjęcia i filmy będą zapisywane w standardowych formatach odczytywanych przez większość urządzeń, a nie w wysokowydajnych formatach, które naprawdę dobrze działają w ekosystemie Apple.

Przełączenie aplikacji Aparat na standardowe formaty wiąże się z kilkoma ograniczeniami, o czym należy pamiętać. Podczas gdy normalne zdjęcia i filmy będą się nagrywać i zapisywać w standardowym formacie, filmy nagrane w rozdzielczości 4K przy 60 fps, 1080p przy 240 fps i HDR są zawsze nagrywane w formatach wysokiej wydajności. Podczas wyboru tych rozdzielczości przypomni ci o tym komunikat. Musisz wtedy dotknąć OK, a następnie ponownie wybrać żądny format.

Jeśli nie chcesz rezygnować z formatów Apple na stałe, nie pozostaje ci nic innego jak każdorazowa konwersja pliku na inny format przed jego wysłaniem czy udostępnieniem.

Jak skonwertować zdjęcia z formatu HEIF na JPEG

Co prawda aplikacja zdjęcia nie została wyposażona w opcję pozwalającą na zmianę formatu zdjęć, nie znaczy to jednak, że system iOS tego nie potrafi. Z pomocą przyjdzie nam aplikacja skróty i skrót Convert images autorstwa @Breno dostępny na RoutineHub. Skrót Convert images pozwala konwertować zdjęcia w formatach HEIF, JPEG, PNG, TIFF, GIF, JPEG-2000, BMP i pliki PDF, z poziomu aplikacji Zdjęcia lub aplikacji skróty.

Co musisz wiedzieć przed zainstalowaniem skrótu

Upewnij się, że korzystasz z systemu iOS 14 lub nowszego. Musisz mieć także włączoną możliwość dodawania niezaufanych skrótów do aplikacji Skróty. Oraz włączony dostęp aplikacji Skróty do iCloud.

Nim przejdziesz do kolejnej części tego tekstu, upewnij się, że dobrze zrozumiesz czym są skróty i jakie konsekwencje mogą wiązać się z ich używaniem. Wszystko na temat niezaufanych skrótów znajdziesz we wpisie Jak włączyć na iPhonie pobieranie niezaufanych skrótów Autor tekstu ani redakcja AppleMobile.pl nie biorą odpowiedzialności za skutki oraz potencjalne szkody, jakie poniesie użytkownik iPhone’a używając niezaufanych skrótów. Użytkownik robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Dodaj skrót Convert images do swojego iPhone’a

Skrót Convert images znajdziesz w repozytorium RoutineHub. Aby go pobrać na telefon zeskanuj iPhonem poniższy kod.

Gdy aplikacja Aparat rozpozna kod, u góry ekranu wyświetli się baner z powiadomieniem. Przesuń po powiadomieniu palcem w dół. W oknie Kod QR witryny kliknij w przycisk Pobierz skrót. Wyświetli się karta Dodaj skrót. Przewiń ją do samego dołu i kliknij przycisk Dodaj niezaufany skrót. Dodany skrót będzie widoczny na karcie Moje skróty aplikacji Skróty.

Aby zmienić format pliku przy pomocy skrótu Convert images:

Uruchom aplikację Zdjęcia. Wybierz zdjęcie, które chcesz skonwertować na inny format i dotknij ikony udostępnienia. Na arkuszu udostępniania wybierz Convert images.

Następnie wybierz format na który chcesz skonwertować zdjęcie. W przypadku niektórych formatów pojawi się suwak, którym możesz regulować kompresję zdjęcia. Ustaw go zgodnie z preferencjami i dotknij Gotowe. Teraz zdecyduj, czy do zdjęcia w nowym formacie mają być dołączone metadane. Jeśli nie, przesuń w lewo suwak przy opcji Utrzymuj metadane. Na koniec wybierz album, w którym ma zostać zapisane zdjęcie w nowym formacie. Skonwertowane zdjęcie pojawi się w wybranym albumie.

Dlaczego niektóre urządzenia inne niż Apple nie mogą otwierać zdjęć i filmów udostępnionych z iPhone’a i jak temu zaradzić