Home Newsy Nowoczesny smartfon 2021 – co powinien mieć i na jaki koszt trzeba być przygotowanym?
Nowoczesny smartfon 2021 – co powinien mieć i na jaki koszt trzeba być przygotowanym?

Nowoczesny smartfon 2021 – co powinien mieć i na jaki koszt trzeba być przygotowanym?

0

Producenci smartfonów prześcigają się w nowoczesnych i oryginalnych rozwiązaniach, a także podkręcają nieustannie parametry telefonów. Warto zatem sprawdzić, czym powinien się charakteryzować nowoczesny smartfon w 2021 roku.

W naszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfonów. Z danych agencji We Are Social wynika, że używa ich już 67% ludzi na świecie. Codziennie w internecie spędzamy średnio 6 godzin i 43 minuty, z czego ponad połowę czasu jesteśmy online za pomocą smartfonów. Warto dodać, że w ubiegłym roku system iOS używany w telefonach Apple jako jedyny zanotował większy o +13% ruch na stronach www w porównaniu do 2019 roku. Kupujemy coraz więcej smartfonów i jednocześnie oczekujemy od nich coraz więcej funkcji i możliwości.

Ile kosztuje nowoczesny smartfon?

Współczesne smartfony są nie tylko bardzo zaawansowane technologicznie, ale i stają się coraz droższe. Nic dziwnego, taki telefon to prawdziwy kombajn komputerowy w naszej kieszeni czy torebce. Ile trzeba wydać na nowoczesny smartfon? To oczywiście zależy od marki i modelu. Trzeba się jednak przygotować na niemały wydatek. Nowoczesny smartfon kosztuje co najmniej 3000 zł, a najbardziej zaawansowane modele – co najmniej 6000 zł. Jak sfinansować zatem taki zakup? Nie każdy może wyłożyć przecież taką gotówkę.

Jak sfinansować zakup smartfonu?

Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym sfinansować zakup nowoczesnego smartfonu jest odkładanie co miesiąc środków na ten cel. Gdy jednak nie jest to możliwe, trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Dobrym pomysłem może okazać się pożyczka na raty przez internet.

– Pożyczka ratalna pozwala pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych i to bez wychodzenia z domu. W jej przypadku wszystkie formalności można załatwić online, używając do tego komputera, tabletu lub telefonu z dostępem do internetu – mówi ekspert marki hapipożyczki. – Pożyczkę ratalną łatwo spłacić, bo można dostosować wysokość jej raty do naszych możliwości finansowych, odpowiednio wydłużając okres spłaty. Do tego pieniądze otrzymujemy bezpośrednio na konto osobiste, więc można zapłacić nimi od razu za wybrany model smartfonu w sklepie internetowym – podkreśla ekspert.

Skoro wiemy już, w jaki sposób najłatwiej sfinansować zakup smartfonu, pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego telefonu.

Nowoczesny smartfon – na co zwrócić uwagę?

Nie należy spieszyć się z wyborem smartfonu. Przede wszystkim należy się zastanowić, czego oczekujemy od telefonu komórkowego i jakie funkcje będą dla nas najważniejsze. Chcąc nabyć naprawdę nowoczesny smartfon, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Pierwsza sprawa to ekran i rozdzielczość. Nie wszyscy potrzebują bardzo dużego wyświetlacza. Gdy używamy smartfonu głównie do dzwonienia i zależy nam, żeby urządzenie mieściło się bez problemu w kieszeni, najlepiej postawić na model telefonu nieco mniejszy, do ok. 5 cali. Większy ekran przyda się, gdy często gramy na telefonie lub przeglądamy multimedia. Nowoczesny smartfon powinien mieć jak najwyższą rozdzielczość. Najlepiej już Full HD (1080 × 1920 px) lub nawet 4K (1440 × 3040 px). Jeśli chodzi o matryce, dobrze sprawdza się LCD, ponieważ jest bardzo trwała i rzadko ulega awariom. Inne rozwiązania to OLED (bardzo dobre odwzorowanie kolorów) i AMOLED (oszczędność energii).

Należy sprawdzić, czy wybrany smartfon obsługuje już 5G. Sieć tej generacji dopiero jest rozbudowywana, ale już w wielu miejscach Polski można z niej korzystać. 5G to zupełnie nowe możliwości, usługi i duża wyższa prędkość transferu danych w porównaniu do 4G, ale pod warunkiem, że telefon będzie przystosowany do obsługi tego standardu.

Nowoczesny smartfon powinien być szybki i powinien bez problemu uruchamiać nawet najbardziej wymagające aplikacje. To oznacza, że takie urządzenie musi mieć szybki procesor, który potrafi przetwarzać biliony operacji na sekundę. Taki procesor powinien mieć kilka rdzeni, najlepiej sześć. Do tego nowoczesny telefon musi mieć dużo pamięci RAM – co najmniej 6 GB. Do przechowywania wielu plików przyda się także pojemna pamięć wbudowana – przynajmniej 64 GB. Warto także sprawdzić pojemność baterii. Powinna mieć przynajmniej 2700 mAh.

Nieodłącznym elementem nowoczesnego smartfonu jest także aparat fotograficzny. W wielu przypadkach takie aparaty są bardzo zaawansowane i niejednokrotnie są lepsze niż średniej klasy aparaty cyfrowe markowych producentów. Dobrej klasy aparat w smartfonie przyda się nie tylko do robienia selfie, ale i do fotografowania w czasie różnych wydarzeń rodzinnych itd. Im wyższą rozdzielczość ma aparat, tym lepiej. Absolutne minimum to dziś 12 Mpx. Przyda się także w telefonie aparat szerokokątny do krajobrazów, macro do fotografowania w dużym zbliżeniu, wykrywanie głębi ostrości itd. Warto się zastanowić, jakich funkcji oczekujemy od aparatu.

Dodatkowe funkcje i rozwiązania także przydadzą się w nowoczesnym smartfonie. Niezwykle użyteczne jest szybkie ładowanie, moduł NFC do płatności zbliżeniowych, Dual SIM dla posiadaczy dwóch kart SIM, streamowanie obrazu (bezprzewodowe przerzucanie obrazu na telewizor lub monitor), funkcja hot spotu, podręczny skaner i wodoszczelna obudowa. Producenci nowoczesnych smartfonów kładą duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa. W telefonie nie powinno zatem zabraknąć czytnika linii papilarnych do zabezpieczenia urządzenia czy funkcji rozpoznawania twarzy.

Bez wątpienia zaawansowany technologicznie smartfon przyda się nie tylko do dzwonienia czy przeglądania internetu, ale i do innych czynności. To urządzenie, które może nas wspierać w wielu obszarach życia (np. jako nawigacja samochodowa, kompas, dalmierz itd.). Warto zatem przeznaczyć nieco więcej środków na zakup bardziej nowoczesnego telefonu, ponieważ dłużej nam wtedy posłuży i otrzymamy wiele dodatkowych funkcji.

tags: