Intel pokazuje „Thunderbolt 5”
0

Intel pokazuje „Thunderbolt 5”

0

Firma Intel zaprezentowała dziś nową generację Thunderbolt. Umożliwiłaby ona ultraszybkie przesyłanie danych i ulepszoną obsługę zewnętrznych wyświetlaczy na przyszłych komputerach Mac. Mają być one wprowadzone na rynek w 2023 roku lub później i zawierać ten standard.

Nowy Thunderbolt zapewni przepustowość do 80 Gb/s w każdym kierunku. Pozwoli to na do 2 razy szybsze przesyłanie danych między przyszłymi komputerami Mac i zewnętrznymi dyskami pamięci masowej. Kolejna generacja Thunderbolt będzie również miała tryb, który pozwala na przepustowość do 120 Gb/s dla zewnętrznych wyświetlaczy. Pozwoliłoby to komputerowi Mac obsługiwać do dwóch wyświetlaczy 8K przy 60 Hz.

Najnowsze 14 i 16-calowe modele MacBooka Pro są wyposażone w porty Thunderbolt 4/USB4. Także posiadają one o przepustowość do 40 Gb/s w każdym kierunku. Obecnie żaden komputer Mac nie obsługuje wyświetlaczy 8K na zasadzie plug-and-play. Najnowsze 14-calowe i 16-calowe modele MacBooka Pro obsługują do dwóch lub trzech zewnętrznych wyświetlaczy o częstotliwości do 6K przy 60 Hz. Zależy to oczywiście od konfiguracji z chipem M1 Pro czy M1 Max.

Następna generacja Thunderbolt jest oparta na nowo wydanych specyfikacjach USB4 w wersji 2.0 i DisplayPort 2.1 i jest wstecznie kompatybilna z poprzednimi wersjami Thunderbolt, USB i DisplayPort. Poza tym Intel planuje udostępnić więcej szczegółów na temat nowej generacji oficjalnej nazwy Thunderbolt, funkcji i możliwości w 2023 roku.

źródło: macrumors.com

 

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.