Home Artykuły Identyfikacja muzyki odtwarzanej w otoczeniu za pomocą Maka
Identyfikacja muzyki odtwarzanej w otoczeniu za pomocą Maka

Identyfikacja muzyki odtwarzanej w otoczeniu za pomocą Maka

0

Pamiętacie aplikację Shazam? Program potrafi identyfikować utwory grane w otoczeniu dając również odnośnik do sklepu z całym albumem. Twórcy tego tworu jakiś czas temu zostali wchłonięci przez giganta z Cupertino, a na rezultat tej fuzji nie trzeba było długo czekać. Nową funkcjonalność bowiem zyskał asystent głosowy Siri.

Funkcja ta oczywiście dostępna jest na każdym z urządzeń Apple, które wspierają inteligentnego asystenta. Może okazać się nieoceniona podczas oglądania filmu, w którym za podkład muzyczny użyto podobającej się nam ścieżki lub w kawiarni, gdzie akurat leci coś bardzo interesującego ale za żadne skarby nie wiemy kto jest autorem piosenki. Zaprezentujemy zatem jak wspomnianą wyżej funkcję wykorzystać w warunkach systemu stacjonarnego macOS.

– odtwórz albo poczekaj aż w otoczeniu zacznie rozbrzmiewać jakiś utwór
– uruchom asystenta głosowego Siri na komputerze Mac
– zapytaj Siri w jednym ze wspieranych języków „Jaka piosenka jest odtwarzana” i poczekaj na odpowiedź. Siri w tym czasie przeanalizuje i przeszuka zasoby iTunes Store
– po odszukaniu wyświetli wynik wyszukiwania wraz z nazwą wykonawcy, albumu oraz konkretnego tytułu. Pojawi się także odnośnik do iTunes Store. System macOS automatycznie otworzy również program iTunes.

Warto dodać, iż całość działa sprawnie nawet w sytuacjach, gdy oglądając materiał wideo w serwisie YouTube, Instagram, czy ogólnie w sieci natrafimy na grający w jego tle ciekawy kawałek. Irytujące może być jednak automatyczne otwieranie aplikacji iTunes po zidentyfikowaniu przez Siri utworu. Prawdopodobnie nie można funkcji tej wyłączyć i trzeba się przyzwyczaić do takiego stanu rzeczy. Warto dodać, iż podobną funkcjonalność posiada konkurencja, czyli asystent głosowy z Redmond – Cortana.

Źródło: OSX Daily

 

Identyfikacja muzyki odtwarzanej w otoczeniu za pomocą Maka

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)