Gdzie jest auto? LOCON wie, a ja wiem, że lepiej nie zostawiać samochodu z kluczykami na parkingu i nie mieć systemu monitoringu pojazdu
Gdzie jest auto? LOCON wie, a ja wiem, że lepiej nie zostawiać samochodu z kluczykami na parkingu i nie mieć systemu monitoringu pojazdu

Gdzie jest auto? LOCON wie, a ja wiem, że lepiej nie zostawiać samochodu z kluczykami na parkingu i nie mieć systemu monitoringu pojazdu

0

Dzięki uprzejmości firmy LOCON wspólnie z Czarkiem mamy możliwość przetestowania ciekawego pakietu BEZPIECZNA RODZINA, który pozwala monitorować nasz dom, samochód oraz psa czy kota. Mi przypadło testowanie systemu monitorowania pojazdu Gdzie jest auto. Po kilku dniach używania go przyznaję, że jestem strasznie zły, że nie otrzymałem tego urządzenia przed majówką. 

Gdzie jest auto” działający w ramach usługi BEZPIECZNA RODZINA od firmy LOCON to moduł nawigacji GPS, który pozwala monitorować pozycję naszego samochodu na ekranie smartfonu oraz komputera. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, a jego instalacja nie wymaga żadnych większych działań.

Miałem ostatnio bardzo przykrą sytuację, kiedy to wyjeżdżając na majówkę zostawiałem samochód na parkingu przy lotnisku, na którym to niestety byłem zmuszony pozostawić go razem z kluczykami. Pracownik tłumaczył ten fakt tym, że samochody stoją jeden za drugim, gdyż klientów jest bardzo dużo i on musi wyjeżdżać tymi z przodu, aby uwolnić te z tyłu, gdy ktoś przyjedzie je odebrać nim ja wrócę.

Kluczyki zostawiłem, czego zresztą do dziś bardzo żałuję. W dużym skrócie podczas mojego urlopu, ktoś nie tylko zrobił moim samochodem ponad 100 kilometrów, ale także wypił sobie schowane w schowku dwa napoje, a jak się później okazało także grzebał pod maską i prawdopodobnie dorobił klucz, na co wskazał odczyt u mechanika z komputera samochodu. Sami rozumiecie, dlaczego jestem zły, że dopiero teraz LOCON z usługą Gdzie jest auto jeździ ze mną w aucie.

 

Instalacja nadajnika LOCON Gdzie jest auto trwa zaledwie kilka chwil

Uruchamiamy dedykowaną aplikację, fotografujemy kod QR z numerem IMEI lokalizatora w celu powiązania go z naszym kontem użytkownika i wpinamy je do naszego złącza diagnostycznego OBD-II. Po kilku chwilach sprzęt jego gotowy do działania. Bez wizyty u mechanika, bez kabli, lutowania i innego rodzaju kombinowania. W zasadzie opis instalacji można ograniczyć do – wyciągasz z pudełka i zaczynasz używać. To duża zaleta.

Może się jednak okazać, że nasz samochód posiada złącze w miejscu, w którym wpięty moduł może utrudniać prowadzenie auta lub po prostu możemy przez przypadek go wypinać. Mimo, że posiada wbudowany akumulator, to zapewni on pracę najwyżej przez kilka godzin. Dlatego warto, aby był wpięty do złącza diagnostycznego zawsze, a z własnej baterii korzystał tylko na wypadek, gdy ktoś wpadnie na pomysł, aby w samochodzie odłączyć akumulator lub sam system samochodu odłączy zasilanie z OBD-II, aby oszczędzać prąd w akumulatorze. Jeżeli mamy więc tak kiepsko umiejscowione OBD-II, można dokupić specjalny przedłużacz w firmie LOCON.

Jest jeszcze jedna możliwość, wymaga ona już jednak ingerencji kumatego mechanika. Konkretnie można utworzyć w samochodzie dodatkowy port OBD-II, niezależny od tego z okolicy kolumny kierownicy i na przykład wraz z nadajnikiem LOCON ukryć go gdzieś pod fotelem czy za kanapą tak, aby na przykład nie do końca nam zaufany mechanik, pan na myjni czy właśnie na parkingu, gdzie musimy zostawić samochód z kluczykami nie zauważył, że taki dziwny sprzęt mamy w samochodzie wpięty. To już jednak opcja dla bardziej zdeterminowanych.

 

Aplikacja do zdalnego monitorowania pojazdu 

Aplikacja do zarządzania urządzeniami do monitorowania pojazdów w ramach systemu BEZPIECZNA RODZINA jest dostępna pod nazwą Gdzie jest auto w sklepie AppStore oraz Google Play oraz na pomocą komputera pod adresem https://gdziejestauto.pl. Program jest bezpłatny i dostępny w języku polskim. Do przesyłania naszej pozycji na serwery LOCON, a więc do naszej aplikacji wykorzystywane jest połączenie z internetem realizowane w ramach sieci Orange. Kupując nadajnik nie ponosicie jednak kosztów związanych z transmisją. To leży już po stronie LOCON. Płacicie wyłącznie za pakiety lokalizacyjne. Niestety usługa jest realizowana wyłącznie na terenie Polski. Jeżeli auto wyjedzie za granicę, komunikacja z modułem nie będzie dostępna.

Aplikacja na iOS łączy w sobie wszystkie usługi BEZPIECZNA RODZINA w jednym miejscu, choć by móc z nich skorzystać musimy zainstalować aż trzy aplikacje. Mnie jednak najbardziej interesuje lokalizowanie samochodu. O reszcie napisze Czarek.

Na głównym ekranie mamy wyświetlone wszystkie dodane do konta nadajniki w samochodach. W moim wypadku jest to tylko jeden. W górnym lewym rogu dotykając przycisku z kropkami będziemy mogli przejść do nasze konta klienta, dokonać zakupu pakietów lokalizacyjnych, a także skorzystać z wbudowanej aplikacji Antyradarowej, która poinformuje nas o ewentualnych kontrolach policyjnych na naszej trasie. Od razu dodam – nie testowałem, bo nie to mnie w tym rozwiązaniu najbardziej interesowało.

Dotykając naszego pojazdu na ekranie głównym, zostaną wczytane szczegółowe informacje – o wskazaniach funkcji strażnika, czasie ostatniej trasy, średniej prędkości, ostatniej lokalizacji, a także mapkach w Google przedstawiająca naszą trasę.

W dolnym panelu mamy w centralnej części przycisk ręcznego lokalizowania pojazdu, po lewej ustawienia dotyczące powiadomień, a z prawej wyświetlimy historię lokalizacji z ostatnich 3 miesięcy.

W zwykłym trybie nasz pojazd będzie lokalizowany wyłącznie po naciśnięciu przycisku namierzania w aplikacji. Nie otrzymamy w tym trybie powiadomień po tym jak nasz samochód zacznie się przemieszczać, przekroczy prędkość czy moduł OBD zostanie wypięty z gniazda. By te wszystkie informacje były nam przesyłane w chwili wykrycia zdarzenia musimy uruchomić tryb pilnowania pojazdu, czyli tryb strażnika.

 

Tryb strażnika samochodu 

W tym trybie nasze auto jest pilnowane przez LOCON. Jeżeli samochód ruszy, otrzymamy wiadomość mailową na skrzynkę oraz SMS na telefon z lokalizacją skąd rusza oraz linkiem do mapy, na której będziemy mogli podejrzeć lokalizację samochodu.

Tryb strażnika jest trybem płatnym. Tak więc poza zakupem samego nadajnika za 299 zł (obecnie trwa promocja z rabatem 50 złotych) będziemy musieli także płacić tygodniowy abonament w kwocie niecałych 5 złotych, za które będziemy otrzymywać powiadomienia w trybie strażnika. Wszystkie wykryte zdarzenia oraz pokonane trasy są archiwizowane i można je później wyświetlić na stronie internetowej oraz w aplikacji.

 

Warto także zajrzeć na stronę 

Na stronie internetowej https://gdziejestauto.plotrzymamy znacznie więcej funkcji niż to, co oferuje aplikacja.

Możemy na przykład dodać informacje o naszym samochodzie, badaniu technicznym czy ubezpieczeniach i LOCON przypomni nam na tydzień przed terminem o tym, że musimy przejść przegląd i przedłużyć polisę. To bardzo wygodne.

Mało tego, jeżeli zdecydujemy się wyposażyć w nadajniki LOCON nasza firmową flotę, program może zająć się archiwizowaniem „kilometrówki”. Koniec z ręcznym jej wypisywaniem.

Podsumowując

Nadajnik LOCON działający w ramach usługi Gdzie jest auto ma wiele zastosowań. W zależności od potrzeb możemy go używać do monitorowania pracowników, naszych dzieci o które się martwimy i nie chcemy, aby jako świeży kierowcy przekraczały prędkość czy po prostu pojazdu, które niestety czasem w zaufaniu musimy komuś przekazać na czas czy to serwisu czy to mycia, czy też jak to było w moim wypadku pozostawić na parkingu razem z kluczem.

Choć moja sytuacja z parkingiem jeszcze się nie wyjaśniła, to przyznaję, że mając wtedy LOCON miałbym twarde dowody na to, że ktoś używał mojego samochodu bez mojej wiedzy i zgody i zapewne wyjaśnienie tej przykrej sprawy byłoby znacznie łatwiejsze. Dlatego od siebie dodam, nie zostawiajcie nikomu przypadkowemu kluczyków do samochodu, a jeżeli już musicie, to naprawdę warto zainstalować sobie nadajnik Gdzie jest auto i nawet osobie, której przekazujecie samochód o tym powiedzieć. Na pewno dwa razy się zastanowi nim zdecyduje się jeździć Waszym samochodem. LOCON jest także reklamowany jako sposób na kradzież pojazdu. W końcu możliwość jego namierzania w ruchu może ułatwić policji jego odzyskania. Owszem.

Jednak złodziejski rynek też się rozwija i idzie z postępem. Osoby trudniące się kradzieżą pojazdów dobrze wiedzą o tym jakie systemy bezpieczeństwa się dziś stosuje i możemy być w zasadzie pewni, że jeżeli ktoś będzie chciał Wam ukraść samochód, to będzie miał przy sobie zagłuszarkę GSM, która nie pozwoli przesłać informacji o lokalizacji samochodu po sieci GSM. Tak więc ze zlokalizowania będą nici. Są na rynku systemy radiowe, których zagłuszenie stanowi dużo większy problem. Ich instalacja i eksploatacja są jednak często dużo droższa niż wartość Waszych polis AC. Dlatego ich montaż i instalacja ma sens dopiero przy samochodach o znacznej wartości.

Urządzenie do recenzji dostarczył LOCON, właściciel platformy Gdzie jest auto?

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Łatwa instalacja
  • Łatwa obsługa
  • Miesięczny koszt monitorowania poniżej 20 złotych
  • Wbudowana bateria podtrzymująca komunikację
  • Płacisz wtedy, kiedy korzystasz
  • Przypomina o badaniu technicznym i polisie
  • Może archiwizować kilometrówki

Wady

  • Nie działa poza granicami kraju
  • Podatny za zakłócenie sygnału GSM
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *