Home Recenzje Aplikacje / Gry / Oprogramowanie Czy warto wybrać Dropbox zamiast iCloud?
Czy warto wybrać Dropbox zamiast iCloud?

Czy warto wybrać Dropbox zamiast iCloud?

0

Macie mało miejsca w swoim iPhonie? A może chcecie przesłać komuś większy plik, który nie chce przejść przez messengera? Macie iCloud i szukacie jakiś nowości? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przedstawiam Ci… Dropboxa!

Czym jest Dropbox?

Dropbox to chmura, którą podobnie jak iCloud możecie podłączyć do swojego komputera i smartfona. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż w przypadku fizycznego uszkodzenia waszego sprzętu – wszystkie ważne pliki, które wcześniej dodaliście do folderu Dropboxowego zostają w chmurze i bez problemu możecie odtworzyć je na innym, dowolnym urządzeniu przenośnym bądź stacjonarnym.

Jakie są jego zalety?

Dropbox w odróżnieniu od iCloud będzie dobrze wspołpracować zarówno z Windowsem, macOSem, Androidem, iOSem czy nawet Xboxem. Jest to chmura wielopcatofromowa, dzięki czemu możecie swoje wakacyjne zdjęcia odtworzyć na domowym telewizorze dzięki przystawce MiBox oraz apce Dropboxa. Proste? No jasne że proste! Aplikacje na każdą z platform są niezwykle intuicyjne i przejrzyste. Dodatkowo, aplikacja na smartfony oferuje nam natychmiastowe przesyłanie zdjęć zrobionych naszym aparatem. To tak jak iCloud, z tą różnicą że możecie potem bez problemu odtworzyć te zdjęcia na telewizorze czy konsoli. Fajnym bajerem jest również to, że posiadając Apple ID możecie skorzystać z opcji Sign With Apple – czyli założenia konta podpiętego do waszego Apple ID. Taka drobnostka a jak potrafi ułatwić życie.

W czym się różni od iCloud?

Ceną. Ale o tym zaraz. Dochodzi nam tutaj również multiplatformowść, ponieważ jak dobrze wiemy… iCloud działa na Windowsie jakby chciało a nie mogło. Wsparcia dla AndroidTV szukać tutaj możemy na próżno, podobnie jak dla konsoli Xbox. Dodatkowo dla mnie główną zaletą, przemawiającą na korzyść Dropboxa jest możliwość tworzenia udostępnianych folderów bądź plików. iCloud – co z tobą nie tak? Mamy 2020 rok a ja nie mogę komuś przesłać pliku udostępnionego w tobie. Ogarnij się! Warto wspomnieć, że apka nie musi wykluczać działania iCloud – obydwie mogą ze sobą współpracować. Jak? W chmurze Apple możemy trzymać nasze hasła, notatki czy kontakty. W chmurze Dropboxa lepiej trzymać natomiast zdjęcia, wideo czy inne ważne pliki. W ten oto sposób powstaje nam współpraca idealna. 

Czy ma jakieś wady?

Ma. Standardowy pakiet, który udostępniany jest za darmo. Na start dostajemy zawrotne… dwa gigabajty pamięci. Co? Dropbox, słyszysz mnie? To jakiś żart.

Nawet znane ze swojego skąpstwa Apple, postanowiło dać na start pięć gigabajtów, co jest już znośną, choć nadal bardzo okrojoną opcją. Trochę zdjęć wysokiej rozdzielczości, krótki filmik 4K i tych dwóch gigabajtów już nie ma. A cena za wyższy pakiet? No cóż…

A jak z kasą?

Punkt który zaboli najbardziej to właśnie pieniążki. O ile w przypadku Applowskiego iCloud mamy do wyboru kilka opcji pakietu (mniejszy pakiet – mniejsza cena) o tyle w przypadku Dropboxa… mamy dwie opcję. Darmową, która starczy na nic, lub nieco droższą… Dobra, kogo ja oszukuje… Drogą opcję, której nikt z was nie będzie w stanie wykorzystać. Dlaczego tak mowię? Ponieważ Dropbox popada ze skrajności w skrajność. Po dwóch gigabajtach kolejnym pakietem są dwa… terabajty! Cena jest kusząca, gdyż jest to tylko 58 złotych miesięcznie, ale do licha – komu będzie potrzebne aż dwa terabajty pamięci w chmurze? O ile nie robicie profesjonalnych sesji czy nie trzymacie tam całej dokumentacji firmowej, to nikłe są szanse wykorzystania aż tak dużej ilości pamięci.

Podsumowując…

Uważam, że chmura Dropboxa jest świetnym rozwiązaniem dla profesjonalnych fotografów, filmowców, osób prowadzących firmę czy zajmujących się rachunkowością i dużą ilością dokumentów. Czy jest sens jednak kupowania tej chmury jeśli nie jesteście kimś z wyżej wymienionych? Myślę, że nie. Aby pokazać rodzinie kilka zdjęć czy przesłać jakiś plik dwa gigabajty powinny wam wystarczyć. Chmura bardzo fajnie dopełnia się z tą Applowską, więc razem mogą stworzyć bardzo przyjemny i korzystny dla użytkownika duet. Dropboxa możecie pobrać klikając tutaj – *KLIK*

Czy warto wybrać Dropbox zamiast iCloud?

Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/