Aplikacja BKK Futar – komunikacja miejska w Budapeszcie w iPhone

Aplikacja BKK Futar – komunikacja miejska w Budapeszcie w iPhone

0

Aplikacja BKK Futar to elektroniczny przewodnik dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Budapeszcie. BKK Futar to połączenie planera podróży z nawigacją miejską. Znajdziesz w niej wszystkie informacje od lokalizacji przystanków przez rozkłady jazdy na interaktywnych planach tras kończąc. Aplikacja BKK Futar dostępna jest na urządzenia iPhone oraz iPad, możesz pobrać ją za darmo z App Store.

Ekran główny aplikacji

 

Podzielony na 4 sekcje ekran główny aplikacji (1) wyświetla informacje na temat komunikacji w najbliższej okolicy. W pierwszym momencie wyświetlane na ekranie informacje mogą sprawiać wrażenie chaosu, jednak wystarczy poświęcić chwilę na zapoznanie się ze znaczeniem poszczególnych kolorów i piktogramów, by uzyskać wszelkie potrzebne informacje.

Co oznaczają kolory?

  • błękitny: autobusy
  • żółty: tramwaje
  • czerwony: trolejbusy
  • czarny: komunikacja nocna

Co oznaczają piktogramy?

  • białe kółko z kolorową obwódką: przystanek (2)
  • kolorowe kółko (błękitne, żółte, czerwone, czarne) pojazd komunikacji miejskiej; czarna strzałka informuje o kierunku, w jakim przemieszcza się pojazd; czerwona strzałka informuje o tym, że pojazd stoi na przystanku (3)
  • białe kółko z piktogramem „M” i kolorowym kółkiem z cyfrą w środku: stacja metra (4)
  • białe kółko z piktogramem „H” i kolorowym kółkiem z cyfrą w środku: przystanek kolejki miejskiej HEV
  • białe kółko z piktogramem „D” i kolorowym kółkiem z cyfrą w środku: przystanek statku miejskiego
  • czerwone kółko z napisem bubi: stacja roweru miejskiego (5)
  • fioletowe kółko z piktogramem biletu: automat biletowy (6)
  • zielone kółko z piktogramem biletu: tradycyjny punkt sprzedaży biletów, czynny (7)
  • szare kółko z piktogramem biletu: tradycyjny punkt sprzedaży biletów, nieczynny

Map

Na mapie wyświetlane jest położenie: przystanków, pojazdów transportu miejskiego, punktów sprzedaży biletów oraz stacji roweru miejskiego. W lewej dolnej części mapy znajdziesz ikonki powłok mapy (1) oraz szybkiego powrotu do obecnej pozycji (2). Ikonki w prawym dolnym rogu mapy pozwalają przejść do sekcji Departures (3) oraz krokowo powiększać i pomniejszać mapę (4). Ta sama funkcja dostępna jest za pomocą standardowego gestu rozsuwania bądź zsuwanie dwóch palców.

 

Aby otrzymać dodatkowe informacje na temat obiektu wyświetlonego na mapie, trzeba w niego tapnąć. I tak, tapnięcie w ikonkę:

  • pojazdu wyświetla informacje o numer linii, kierunku, numerze taborowy oraz marce i modelu pojazdu (5).
  • stacji rowerowej wyświetla informacje na temat ilości dostępnych rowerów oraz ilości wolnych stanowisk do zaparkowania roweru.
  • stacjonarnego punktu sprzedaży biletów wyświetla informację o dokładnym adresie, nazwie punktu oraz godzinach otwarcia
  • przystanku wyświetli listę linii, które dany przystanek obsługują; kolejne tapnięcie spowoduje wyświetlenie chronologicznego rozkładu jazdy

TIP: możliwość sprawdzenia numeru taborowego (5) czasami bywa bardzo przydatna. Wyobraź sobie, że wychodząc z tramwaju zapominasz o zabraniu plecaka. Sprawdź w aplikacji numer taborowy pojazdu z którego wysiadłeś i podaj go dyspozytorowi lub policjantowi, a szanse na szybkie odnalezienie twojej zguby staną się dużo większe. Postąp podobnie, jeśli zostaniesz okradziony przez kieszonkowca. Stróżom prawa łatwiej sprawdzić zapisy z monitoringu z konkretnego pojazdu niż kilkunastu obsługujących daną linię.

Menu powłok pozwala wybrać między mapą standardową (1), widokiem hybrydowym (2) oraz satelitarnym (3). Pozwala także wyłączyć wyświetlanie na mapie: pojazdów (4), przystanków (5), stacji roweru miejskiego (6) oraz biletomatów (7).

 

Departures (odjazdy)

Wyświetla w porządku chronologicznym godziny odjazdów ze wszystkich przystanków w najbliższej okolicy. W tabeli znajdziesz informacje o numerze linii (1), kierunku (2) oraz czasie odjazdu (3). Informacje w kolorze zielonym podawane są w czasie rzeczywistym na podstawie odczytów z GPS zainstalowanego w pojeździe. Informacje w kolorze czarnym pochodzą z rozkładu jazdy (stosowane w przypadku, gdy system nie może ustalić położenia pojazdu drogą satelitarną).

 

Routes

Ekran Routes wyświetla wszystkie linie odjeżdżające z przystanków w najbliższej okolicy.

 

Po tapnięciu w numer linii wyświetli się mapa z trasą przejazdu, położeniem przystanków (1) oraz z pozycją poszczególnych pojazdów obsługujących linię (2).

 

Stops

Wyświetla listę przystanków w najbliższej okolicy. W tabeli znajdują się informacje o kierunku odjazdów i nazwie przystanku (1) oraz numerach linii (2). Po tapnięciu w wybrany przystanek wyświetlą się odjazdy w porządku chronologicznym.

 

Wyszukiwanie połączeń

Wyszukiwarka połączeń pozwala wyznaczyć trasę przejazdu z punktu A do punku B. Niestety w obecnej wersji aplikacji nie ma możliwości dodania punktów pośrednich. Aby wyszukać połączenie kliknij w menu i wybierz opcję Trip Planner.

 

W polu A wpisz nazwę przystanku, z którego rozpoczynasz podróż, a w polu B przystanek docelowy. Domyślną wartością jest Current location – Bieżąca lokalizacja, ustalana na podstawie odczytów w GPS wbudowanego w telefon. Wyniki wyszukiwania możesz spersonalizować, choć ilość dostępnych opcji jest niewielka. Aby wyświetlić menu personalizacji wyszukiwania, tapnij w ikonkę kółka zębatego (1).

 

W górnej części ekranu masz do wyboru opcje: Walk, przejazd komunikacją miejską (1); MOL Bubi przejazd rowerem miejskim – aplikacja podpowie jak dojechać komunikacją miejską do najbliższej stacji roweru miejskiego (2); Bicycle przejazd własnym rowerem (3). W środkowej części ekranu (4) możesz wykluczyć środki transportu, którym nie chcesz podróżować. W polu (5) możesz wprowadzić maksymalny dystans, jaki możesz pokonać na piechotę podczas przesiadek. Opcja Optimization (6) pozwala wybrać między trasą najszybszą (Fastest Route); trasą z najmniejszą liczbą przesiadek (Least Transfers) oraz z najmniejszym dystansem do pokonania pieszo (Least walking). Możesz zaznaczyć także, że chcesz podróżować wyłącznie pojazdami przystosowanymi do obsługi niepełnosprawnych (7). Jeśli zaznaczysz opcję Buy a Ticket befor trip (8) wyszukiwarka połączeń skieruje cię najpierw do najbliższego punktu sprzedaży biletów, a dopiero w kolejnym kroku na przystanek.

 

TIP: Pamiętaj, że większość przystanków w Budapeszcie nosi nazwę ulicy przy której się znajdują lub skrzyżowania dwóch ulic. Jedynie niewielka część przystanków nazwana jest od pobliskich obiektów. Dzięki temu nawigacja po mieście jest dość łatwa, bo wystarczy znać nazwę ulicy, przy której leży cel podróży.

Wyniki wyszukiwania można wyświetlić jako podsumowanie, mapę lub listę.

 

 

Mapy

Uzupełnieniem wyszukiwarki połączeń są statyczne mapy i plany budapesztańskiej komunikacji. Aby je wyświetlić, wejdź w menu i wybierz opcję Downloadable maps. Następnie wybierz listy mapę, która cię interesuje.

 

 

Podsumowanie

Aplikacja BKK Furtar znacznie ułatwia poruszanie się komunikacją miejską po Budapeszcie. Jest dość prosta w obsłudze, a prezentowane dane są bardzo czytelne. Wielką zaletą jest prowadzenie użytkownika praktycznie od drzwi do drzwi. Mając aplikację BKK Futar już nigdy nie będziesz musiał pytać o drogę. Aplikację docenią także miłośnicy i spotterzy komunikacji miejskiej, biorąc pod uwagę jak szczegółowe informacje o pojazdach jeżdżących budapesztańskimi ulicami dostarcza aplikacja – można w wyprzedzeniem sprawdzić model pojazdu i spokojnie przygotować się do zdjęć. Minusami są wielopoziomowe i nieraz zapętlone menu oraz brak możliwości zakupu biletu z poziomu aplikacji. Brakuje też uzupełnienia w postaci aplikacji na Apple Watch.

5/5 - (1)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *