Co robić, gdy iPhone pokazuje Brak sieci, nie dzwoni na alarmowe lub nawet nie chce przejść aktywacji przez błąd aktywacji iPhone’a?
Jedną z częstych usterek iPhone’ów generacji 6 / 6+ / 6S / 6S+ / 7 / 7+ / X jest uszkodzony układ odpowiedzialny za komunikację radiową telefonu, tak zwany baseband. Usterka ta objawia się typowo w postaci komunikatu Brak sieci w miejscu nazwy operatora lub napisu Szukam. Po zainstalowaniu oprogramowania pojawia się Błąd aktywacji iPhone’a. Dodatkowo niemożliwe są połączenia komórkowe, w tym alarmowe. Co zrobić, gdy na naszym iPhonie pojawi się Brak sieci, Szukam lub Błąd aktywacji iPhone’a?
Pojawienie się komunikatu Brak sieci nie musi od razu wieścić nam awarii iPhone’a. Może to być spowodowane słabym zasięgiem w miejscu, w którym się znajdujemy czy choćby problemami z siecią komórkową. Nie tak dawno awaria sieci Orange spowodowała, że w naszym serwisie pojawiło się mnóstwo osób proszących o pomoc, bo ich telefony nie łapały sieci. A wystarczyło zapytać znajomych czy ich telefony działają 😉
Dlatego widząc komunikat Brak sieci w rogu ekranu nie wpadaj od razu w panikę, spróbuj wyłączyć i włączyć telefon ponownie. Jeżeli to nie pomoże, zapytaj znajomych, którzy również mają telefon w tej samej sieci czy oni nie mają problemu. Jeżeli nie, dopiero możemy zacząć sprawdzać czy czasem telefon nie uległ awarii.
Brak sieci w iPhone, to problem basebandu
Jeżeli płacicie rachunki na czas, a Wasz operator nie ma akurat awarii, to jest duże ryzyko, że niestety Wasz iPhone wyświetlający Brak sieci uległ uszkodzeniu. Konkretnie uszkodzony został układ basebandu.
Czym jest baseband? Baseband to oprogramowanie sprzętowe dla procesora, którego zadaniem jest wykonywanie instrukcji związanych z komunikacją radiową z wykorzystaniem modułu GSM. To baseband odpowiada za połączenie z nadajnikami GSM, realizację połączeń głosowych i pakietów danych. Tutaj zdefiniowane są informacje dotyczące ewentualnej blokady SIM-LOCK ograniczającej współpracę z wybranym operatorem.
Bez sprawnego basebandu telefon nie potrafi nawiązać połączenia z siecią komórkową ani przedstawić się numerem IMEI. Układ basebandu to jeden z najważniejszych elementów smartfonu Apple. To on odpowiada za zabezpieczenie urządzenia przed ingerencją w system pozwalającą na Jailbreak. Jako układ scalony dysponuje własną pamięcią RAM oraz EEPROM, w której przechowywany jest Firmware Modem. Tyle teorii.
Jak rozpoznać, że mój iPhone ma awarię basebandu?
Niestety problem Brak sieci jaki dotyka całą masę telefonów iPhone, nie wynika z oprogramowania, a sprzętu. Naprawę basebandu należy wykonać w telefonie, w którym pojawia się komunikat Brak sieci, a dodatkowo telefon nie pozwala wykonywać połączeń również na numer alarmowy 112.
Bardzo łatwo zweryfikować czy baseband jest sprawny korzystając z aplikacji Telefon i wpisując sekwencję *#06# tak jak byśmy chcieli wybrać ręcznie numer telefonu. Po wpisaniu sekwencji na ekranie powinien się wyświetlić nasz 15 cyfrowy numer IMEI, tak jak na poniższym zdjęciu.
W telefonie z uszkodzonym basebandem numer IMEI się nie wyświetli, jak na poniższej animacji.
Uwaga! W modelach iPhone z serii 7/8, numer IMEI może wyświetlać się prawidłowo, a jednak sam Baseband może być uszkodzony, a jego naprawa przywróci telefon do działania.
Błąd aktywacji iPhone’a – jak naprawić?
Kolejnym objawem świadczącym o awarii basebandu jest problem z wykonaniem aktywacji telefonu. To, dlatego tak wiele osób zwala winę na problemy z telefonem, na uprzednio zainstalowaną aktualizację systemu.
Celowo z tego powodu ten objaw pozostawiłem na koniec, na osobny akapit, aby nieco rozjaśnić, dlaczego taka sytuacja ma miejsce oraz jak można spróbować rozwiązać problem Błąd aktywacji iPhone’a.
Zacznijmy jednak od weryfikacji czy Błąd aktywacji iPhone’a leży po stronie naszego telefonu czy chwilowej niedyspozycji ze strony serwerów aktywacyjnych Apple. Jeżeli po instalacji aktualizacji lub przeprowadzeniu przywrócenia do ustawień fabrycznych, próbujemy z użyciem WiFi wykonać aktywację i uruchomienie telefonu, ale mamy komunikat Błąd aktywacji iPhone’a. iPhone nie został aktywowany; serwer aktywacji jest niedostępny itd., to należy spróbować wykonać aktywację z poziomu komputera i programu iTunes. Niestety Apple czasem ma problem z serwerem aktywacyjnym i aktywacja z poziomu WiFi nie zawsze potrafi działać.
W tym celu ściągamy program iTunes (na Mac jest w standardzie) ze strony https://apple.com/itunes, podłączamy telefon (bez karty SIM lub z karta po uprzednim wpisaniu kodu PIN) do komputera i czekamy na dokonanie aktywacji. Jeżeli wszystko się uda, telefon będzie gotowy do użycia.
Jeżeli natomiast pojawi nam się komunikat o błędzie o treści Nie można aktywować iPhone’a ponieważ nie udało się uzyskać danych aktywacji urządzenia itd., to niestety mamy problem. Baseband uległ awarii.
Dlaczego awaria ujawniła się po aktualizacji systemu?
Można by pomyśleć, że to Apple jako producent celowo uszkadza aktualizacją baseband w telefonie, aby zmusić nas do wymiany urządzenia na nowy. Nic bardziej mylnego. Problem polega na tym, że iPhone potrafi pracować bez większych problemów również mając uszkodzony układ basebandu.
Baseband posiada własne oprogramowanie, które jest aktualizowane podczas aktualizacji samego iOS, której dokonujemy za pomocą OTA (z poziomu telefonu dotykając Pobierz i uaktualnij) czy iTunes’a. Za każdym razem, gdy aktualizujemy iOS, aktualizujemy również oprogramowanie modemu.
Jeżeli baseband jest uszkodzony, ale telefon działa, to niestety w chwili zapisu na nim oprogramowania przy aktualizacji, dochodzi o problemów∑ komunikacyjnych i/lub zapisu. Brak możliwości zapisania programu na kości basebandu, powoduje brak, że układ „nie potrafi” pracować. Wtedy dochodzi do problemu z aktywacją i brakiem Sieci. Tak więc to nie aktualizacja jest przyczyną Braku sieci i awarii basbandu, a jedynie objawem tego uszkodzenia.
Czy można naprawić baseband z problemem Brak sieci i Błąd aktywacji w iPhone?
Naprawa niestety nie jest prosta. Układ basebandu jest elementem bardzo dużym, lutowanym powierzchniowo na laminacie płyty głównej o dużym zagęszczeniu elementów po obu stronach. Stopień skomplikowania obsługi serwisowej wymaga ogromnego doświadczenia oraz profesjonalnego wyposażenia serwisu, pozwalającego na realizację napraw w postaci wymiany układów scalonych BGA. Tylko najlepsze serwisy posiadające wykwalifikowany personel i zaplecze serwisowe są w stanie poradzić sobie z taką usterką.
W APPLEMOBILE.PL oferujemy naprawę usterki basebandu we wszystkich modelach iPhone od 6 wzwyż. Skuteczność naprawy szacujemy na 90 procent, pod warunkiem, że telefon nie jest uszkodzony mechanicznie (mocno wygięta lub przełamana płyta główna).
Realizacja naprawy trwa około 48 godzin roboczych od dostarczenia urządzenia do serwisu. Naprawę udzielamy aż 6 miesięcznej gwarancji.
W Serwisie APPLEMOBILE.PL naprawisz swojego iPhone’a ekspresowo. Moduł ekranu wymieniany jest od ręki, w około 20-30minut. Klient może poczekać na wykonanie usługi w serwisie bądź w sąsiadującej z nami kawiarni Columbus przy ulicy Wojska Polskiego 50 w Szczecinie (wejście jest od strony Jagiellońskiej 84).
Każdego dnia wymieniamy dziesiątki ekranów w telefonach, co stawia nas w roli doświadczonych fachowców w tej dziedzinie. Tym samym możemy zaproponować naszym Klientom usługę wymiany ekranu bez zwłoki, z zapewnieniem prawidłowo wykonanej usługi.
Wszystkie ekrany mamy zawsze na miejscu, dzięki czemu nie trzeba umawiać się na wykonanie naprawy zbitej szybki w iphone. Wystarczy po prostu do nas przyjść w godzinach pracy serwisu.
Czy można wysłać telefon do naprawy?
Oczywiście można wysłać telefon do naprawy. W tym celu zachęcamy do skorzystania z naszego panelu serwisu wysyłkowego, dostępnego pod adresem zglos-naprawe-wysylkowa-telefonu-iphone Po wypełnieniu formularza, będzie można również zamówić kuriera, który odbierze zepsute urządzenie ze wskazanego adresu i dostarczy do nas. My również telefon odsyłamy kurierem. Płatność jest realizowana po naprawie u kuriera podczas odbioru przesyłki.