Cała prawda o czasie pracy baterii w laptopach

Cała prawda o czasie pracy baterii w laptopach

0

W zeszłym roku światło dzienne ujrzały nowe modele MacBooka Pro, które od poprzedników wyróżniają się nie tylko smuklejszą konstrukcją obudowy i mieszącymi się pod nią podzespołami ale również nowatorkim podejściem do tematu przycisków funkcyjnych, które zastąpił panel dotykowy Touch Bar.

Niestety komputery nie otrzymały pozytywnych recenzji poczytnych serwisów internetowych ze względu na nieadekwatną do ceny konfigurację sprzętową oraz czas pracy na baterii, który miał znacznie różnić się na niekorzyść od deklarowanego przez producenta. Niektóre z testowanych w zeszłym roku maszyn nie były w stanie pracować połowy z tego, co sugerowało w specyfikacji technicznej Apple. Wynik 3 godzin pracy na akumulatorze z zadeklarowanych 10 budził kontrowersje i nasuwał liczne pytania. W rezultacie obwiniano Apple o montaż wadliwych baterii w urządzeniach.

Okazuje się jednak, że zawyżanie danych dotyczących czasu pracy baterii w laptopach, to praktyka dość powszechna wśród producentów różnych marek. Serwis Which? postanowił zbadać temat dogłębnie i przeanalizował blisko 67 modeli różnych komputerów przenośnych pod kątem żywotności ogniwa. W niemal każdym z przypadków deklarowany czas pracy znacznie różnił się od rzeczywistego. Co więcej różnice są mocno odczuwalne, bowiem w przeważającej części liczone były w godzinach, a nie jak mogłoby się wydawać minutach. Można napisać, że zazwyczaj czas użytkowania urządzenia od pełnego naładowania baterii do jej całkowitego rozładowania jest dwa razy krótszy niż zapewnia producent.

Badanie polegało na wykonaniu dwóch testów, z których w pierwszym maszyny z w pełni naładowaną baterią wykorzystywane były do wyświetlania tego samego filmu. Projekcja uskuteczniana była do pełnego rozładowania akumulatora. Drugi test polegał na intensywnym przeglądaniu stron internetowych z użyciem modułu WiFi. Pod lupę wzięto takie znane marki jak Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Toshiba, czy Apple. Co ciekawe ostatnia z wymienionych marek z MacBook-iem Pro 13 cali na czele osiągnęła zadziwiający wynik, bowiem wypadający o całe 2 godziny korzystniej niż nota zamieszczona w specyfikacji technicznej. Wynik ten dziwi w świetle ostatnich zarzutów wobec komputerów z panelem Touch Bar.

Najgorzej w testach wypadły takie marki jak Toshiba, czy Lenovo, których laptopy pracowały o 3-4 godzin krócej. Producenci jednak tłumaczą, że ciężko jest oszacować czas pracy baterii biorąc pod uwagę, iż każdy użytkownik komputera korzysta z niego inaczej. Wpływ, co oczywiste, na żywotność baterii mają nie tylko uruchamiane aplikacje ale i otwierane strony internetowe. Sytuacja przypomina użytkowanie tego samego samochodu przez dwie różne osoby. Unikalny sposób prowadzenia auta prowadzi z reguły do innego przebiegu, czy zużycia paliwa.

Wyniki powyższych badań są niezmiernie ciekawe, pokazują bowiem pewną strategię działania większości producentów. Warto zatem przed zakupem komputera zasięgnąć opinii na forach internetowych odnośnie rzeczywistego czasu pracy akumulatora ale i na te dane należy wziąć poprawkę.

Źródło: mobirank

 

Cała prawda o czasie pracy baterii w laptopach

Oceń post
Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *