Apple kontra Samsung – kto robi lepsze słuchawki do smartfonów?

Apple kontra Samsung – kto robi lepsze słuchawki do smartfonów?

Apple kontra Samsung – kto robi lepsze słuchawki do smartfonów?

0

Kupując urządzenie, miłym dodatkiem jest otrzymanie dobrej jakości słuchawek dousznych. Dwóch gigantów technologicznych dodaje je do swoich smartfonów, lecz… Które są lepsze? Te spod loga nadgryzionego jabłka, a może od producentów z Korei? Apple kontra Samsung – runda pierwsza, start!

EarPods

Informacje ogólne, wejście

EarPods to słuchawki douszne, które dodawane są do urządzeń marki Apple. Są oni również ich producentem. Jedyny dostępny kolor to biały. Rzadko kiedy zakupujemy je oddzielnie – często otrzymujemy je jako dodatek do telefonu. Od siódmej generacji iPhone’a nie posiadają one wejścia Jack – zastępuje je Lightning. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest wyeliminowanie dodatkowego wejścia w telefonie, które może ulec uszkodzeniu. I to tak naprawdę jedyny atrybut tego wykorzystania. Reszta, taka jak konieczność wykorzystywania przejściówek przy słuchawkach innych niż EarPods, brak możliwości słuchania muzyki i ładowania urządzenia w tym samym czasie… To zdecydowany, ogromny minus.

Wygoda korzystania

Słuchawki są idealnie wyprofilowane. Słyszałem jednak, że istnieją przypadki, gdy niektórym osobom wypadają z uszu. Ludziom dookoła mnie nigdy się to jednak nie przytrafiło i bardzo je chwalą. Są najbardziej wygodnymi słuchawkami dousznymi, z którymi przyszło mi pracować. Biorę je ze sobą zawsze, gdy muszę zrobić coś poza domem. Przydatny jest też panel, na którym znajdują się przyciski zwiększenia lub zmniejszenia głośności, pauzy lub ponownego odtworzenia. Poza nimi – mikrofon. Nie muszę wyjmować telefonu, aby zatrzymać muzykę, gdy ktoś pyta mnie o drogę. Pomimo tego, że się z nimi nie rozstaję, od jednej ich cechy pęka mi serce…

Niech usłyszy Cię świat!

W tej sytuacji nie jest to najlepsze, co może Ci się przytrafić. Jeździsz komunikacją miejską, pociągami? Jeżeli tak, to nie dziw się, gdy ludzie patrzą na Ciebie podczas gdy słuchasz ulubionych kawałków na najwyższym poziomie głośności. Szczególnie, gdy dookoła znajdują się osoby starsze, a ty właśnie rozpoczynasz maraton metalu. No cóż, na pewno będą miały o czym rozmawiać – ta dzisiejsza młodzież… Jakość dźwięku jest jednak na bardzo wysokim poziomie. Nie ma czego się jednak dziwić, ich cena jest równie wysoka. Tę informację znajdziecie jednak w podsumowaniu.

Precz gumkom silikonowym!

Akcesorium to nie posiada gumek silikonowych, które zapobiegają wypadaniu z uszu. Osobiście nienawidzę, gdy twórcy wybierają takie rozwiązanie, ponieważ są dla mnie niesamowicie niewygodne, nawet po zmniejszeniu rozmiaru gumek. EarPods są w tym wypadku wybawieniem, za które byłbym skłonny dodatkowo zapłacić. Tak naprawdę… Już to zrobiłem, ponieważ zakupiłem ich wersję bezprzewodową.

Wszystko co dobre, musi się skończyć

Kabel słuchawek jest bardzo narażony na obrażenia. Niestety, ale nie jest pokryty czymś, co mogłoby go dodatkowo zabezpieczyć. Musicie bardzo zwracać uwagę na te cacko, bo w innym wypadku nie posłuży tak długo, jak byście chcieli.

Samsung AKG

Informacje ogólne, wejście

To maleństwo zostało stworzone przez specjalizującą się w akustyce firmę Harman. I uwierzcie mi, to widać na pierwszy rzut oka. O tym jednak powiem później. Do nas dotarły w kolorze białym, jednak jest ich dostępnych nieco więcej. Co cieszy – słuchawki, pomimo tego, że dodawane są nawet w najnowszych urządzeniach marki Samsung, takich jak Galaxy S10 i S10+, nadal mają wejście Jack. Drogie Apple, jak pokazuje konkurencja – można połączyć niesamowitą wodoodporność z umieszczeniem tego portu w smartfonie. Pod tym względem, daję ogromnego plusa AKG.

Wygoda korzystania

Pomimo tego, że uciekam jak najdalej od słuchawek z gumkami silikonowymi, te naprawdę są interesujące. Spytałem więc o ocenę najbliższe mi osoby, które korzystają z nich na co dzień, aby wyniki były równe. Opisują, że to jedne z lepszych słuchawek, które można otrzymać już przy zakupie urządzenia. Są bardzo z nich zadowolone, a szczególnie z tego, czego nie ma Apple – nie przepuszczają dźwięku. Przy odpowiedniej głośności, możecie wtopić się w muzykę. Słuchawki idealnie bowiem wyciszają otoczenie. Zmusiłem się, sprawdziłem. Hej, to naprawdę działa. Może jednak warto raz na jakiś czas zdradzić firmę spod loga nadgryzionego jabłka?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kabel słuchawek przypomina w konstrukcji sznurek. Cieszy mnie to, ponieważ trudno o ich poplątanie. Dodatkowo, nie musimy aż tak bardzo zwracać na nie uwagi – naprawdę musielibyście bardzo chcieć, aby je popsuć. Ich konstrukcja jest bardzo stabilna. Jestem pod wrażeniem, że tak porządny sprzęt Samsung dodaje już na starcie – bo do pudełka z telefonem, a nie żąda za niego dodatkowej opłaty.

Głośniej, ciszej, stop

Tak jak w przypadku EarPods, słuchawki oferują mały panel, na którym są przyciski zwiększenia/zmniejszenia głośności i pauzy/wznowienia utworu. Poza nimi, znajduje się tu też mikrofon. Fajnie, że twórcy nadal myślą o takich dodatkach. Naprawdę bowiem się przydają – są bardzo użyteczne.

Podsumowanie

Ile ludzi, tyle opinii. Osobiście, nawet widząc wady EarPods, wybrałbym je. Może to jednak dlatego, że naprawdę cenie sobie wygodę korzystania. Ci, których nie odstraszają gumki silikonowe, śmiało niech wybierają jednak AKG. Bierzcie pod uwagę to, że Podsy dodawane w telefonach od siódmej generacji wzwyż, nie będą kompatybilne z innym sprzętem niż od Apple. Inaczej wygląda to w przypadku słuchawek od Samsunga – które będą działać niemal z każdym sprzętem. Wybór należy do Was. Za EarPods przyjdzie Wam zapłacić około 80 złotych (w zależności od sklepu – na oficjalnej stronie jest to 150 złotych, pozostałych – nawet 50 złotych). Koszt AKG to ponad 50 złotych.

Apple kontra Samsung – kto robi lepsze słuchawki do smartfonów?

Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/