Czego możemy spodziewać się na WWDC2019? Podsumowanie.
0

Czego możemy spodziewać się na WWDC2019? Podsumowanie.

0

Konferencja Apple już w najbliższy poniedziałek, postanowiliśmy więc zebrać w jedno miejsce wszystkie przecieki i domysły dotyczące tego, co możemy zobaczyć na tegorocznej konferencji WWDC. Zapraszam!

Podzielę wpis na kategorię i opiszę nowości, które w niej znajdziemy. Zacznijmy od…

iOS 13

Najnowsza wersja iOS kładzie nacisk przede wszystkim na bezpieczeństwo i szybkość działania. System zapewne będzie zawierał wiele nowości o których znajdziecie poniżej.

Dark mode – czyli ciemny ios.

iOS 13 wprowadzi rewolucję, którą możemy znaleźć w macOS a także powoli w urządzeniach z Androidem. System dostanie ciemny motyw, dzięki czemu użytkownik będzie mógł zadecydować, czy używać jasnej, czy ciemnej wersji. Prawdopodobnie będzie on włączany z panelu ustawień, bądź w centrum sterowania.

Nowy wygląd regulacji głośności – czyli wygodniejsze oglądanie filmów.

Apple w tym wypadku zainspirowało się zapewne wtyczkami z Cydii, które oferują taką opcję już od kilku wersji iOS. Denerwujące, kwadratowe okno z dźwiękiem zostanie zmienione w małe, wygodne i eleganckie suwaczki (bądź jeden suwak, zależy czy Apple wreszcie doda możliwość kontroli dźwięków systemy i mediów, jak w Androidzie).

Sleep mode – ah śpij koteczku…

W najnowszym oprogramowaniu prawdopodobnie znajdziemy również „Tryb Snu”, który automatycznie będzie ściemniał nasz ekran, wyciszał powiadomienia a także dbał o baterię – to wszystko w trakcie naszego snu. Niewykluczone również, że znajdzie się coś nowego na karcie „Pora spać” w aplikacji zegar.

iPad bardziej MacBookowy?

Prawdopodobnie Apple odświeży iOS’a dla iPad’ów. Co to znaczy? iPady zyskają trochę na wielozadaniowości, dzięki ulepszonej opcji dzielenia ekranu na karty.  Pojawi się również nowy gest cofnięcia wpisanego tekstu, pozwalający użytkownikom cofnąć lub powtórzyć wykonaną akcję. Jaki będzie to gest? Prawdopodobnie przeciągnięcie trzema palcami po klawiaturze. Cudownie byłoby również zobaczyć obsługę myszy w iPadzie, jednakże nie liczmy na to, jeszcze nie.

Znajdź mój… iPhone, czy przyjaciół?

Apple zrezygnowało z aplikacji Find My iPhone oraz Find My Friends. Postanowili połączyć je w jedną aplikację, która oferuje to samo. No w końcu, po co utrudniać sobie życie, jeśli można zrobić jedną aplikację o nazwie Find My…

Wiadomości.

W aplikacji do wysyłania smsów i iMessage znajdziemy nowy, bardziej WhatsApp’owy styl. Możemy wybrać swoje zdjęcie, wyświetlaną nazwę, a także krótki opis, który wyświetlany jest innym użytkownikom. Dodano również nowe menu dla Animoji i Memoji.

Przypomnienia. Czekaj, bo zapomniałem!

Aplikacja pozwalająca nam przypominać sobie o różnych rzeczach dostała nowy wygląd, który sprawia, że stała się ona delikatnie bardziej użyteczna. Poniżej możecie zobaczyć zrzut ekranu z aplikacji. Z lewej dodano podział na kategorie, a po prawej widzimy nasze przypomnienia.

Czytajcie, bo wiedza to szczęścia klucz!

Aplikacja do czytania książek od Apple, czyli Book’s zostanie delikatnie zmodernizowana. Dostaniemy nowy tryb „nagród i osiągnięć”, który będzie zachęcał użytkowników do czytania, a tych czytających nagradzał. Nie wiemy jak to będzie działać, ale prawdopodobnie tak, jak system osiągnięć w aplikacji Aktywność.

macOS 10.15

iPad jako zewnętrzny wyświetlacz!

Apple wprowadzi kolejną rzecz, która jest już znana dzięki aplikacjom firm trzecich. Nie będę się o tym rozpisywał, ponieważ jest to funkcja, która pozwala nam rozszerzyć naszą powierzchnie roboczą o dodatkowy ekran, nawet ten od iPada.

Koniec wsparcia dla 32 bitowych aplikacji…

W systemie Mojave dostajemy komunikat, że aplikacja 32 bitowa jest przestarzała i developer musi ją zaktualizować. Niestety, ale w macOS 10.15 nie będzie takiego komunikatu, a aplikacja po prostu się nie uruchomi. Przykre, ponieważ dużo starszych aplikacji „umrze” tym sposobem.

Aplikacje z iOS na naszym Macu?

Apple tworząc projekt o nazwie „Marzipan” planuje utworzenie aplikacji uniwersalnych, które będą możliwe do odpalenia nie tylko na iOS ale także na macOS! Więcej na ten temat dowiemy się w poniedziałek.

Nowe Apki!

Firma wprowadzając projekt „Marzipan” wymieni część aplikacji oraz doda kilka nowych. Co zostanie zmienione? Zobaczymy nową apkę do muzyki, podkastów, aplikację do AppleTV oraz zmodernizowaną aplikację Book’s. Apple tworzy te aplikację, aby oddzielić się od iTunes, które umówmy się – jest tak napakowane, że ciężko go używać wygodnie.

Większa funkcjonalność watcha?

Prawdopodobnie poza odblokowywaniem MacBooka z naszego nadgarstka, będziemy mogli autoryzować nim również płatności ApplePay, tak jak ma to miejsce w MacBookach z Touch ID za jego pomocą. Dzięki temu osoby bez Touch ID dostaną jego „namiastkę”.

watchOS 6

Nowe AppStore?

Po systemie skierowanym do zegarków Apple nie wiemy czego się spodziewać, plotki sugerują powstanie nowego, specjalnego sklepu z aplikacjami przeznaczonymi właśnie na naręczne urządzenie. Dostępny byłby on nie tylko na iPhonie (w aplikacji Watch) ale także w samym zegarku.

Kalkulator, dyktafon i co?… A może animoji do tego?!

Apple Watch zyska nowe aplikacje „od startu”. Nareszcie zobaczymy na nim kalkulator (szczególnie wyczekiwany przez uczniów 🙂 ), dyktafon służący do nagrywania krótkich notatek głosowych, a także opcję wysyłania Animoji. Co do ostatniego, nie jesteśmy pewni, jak będzie to działać, więc musimy jeszcze zaczekać.

Nowe tarcze? Panie, a komu to potrzebne?

Prawdopodobnie zobaczymy także kilka nowych, a także odświeżonych tarcz. Miły gest ze strony Apple, ale powoli robi się bałagan. Tarcz jest po prostu dużo.

tvOS 13

System zarządzający Apple TV jest tym, o którym wiemy najmniej. Firma zapewne skupi się na poprawkach wydajności, usprawnieniach dotyczących zabezpieczeń, oraz na…

Apple Arcade

Czyli system gier rozwijany przez Apple, który zobaczymy już na jesieni tego roku. Zostanie wprowadzony do „telewizorowego” systemu, a także przystosowany do odpowiedniego działania. Niewykluczone, że ruszą również jego beta testy.

Na chwile obecną to wszystko, czego możemy spodziewać się po konferencji WWDC. Możliwe, że Apple wypuści nowe (a właściwie stare, tylko odświeżone) wersje przykładowo – swoich komputerów. Ale nie liczyłbym na to jakoś szczególnie. Konferencja skupi się głównie na oprogramowaniu, systemach i aplikacjach.

Jeśli chcecie dowiedzieć się kiedy, jak i gdzie oglądać konferencję apple, zapraszam do artykułu na ten temat – *KLIK*

Oceń post
Dominik Rudkowski Hej! Fajnie że tu wpadłeś :)Możesz zajrzeć także tutaj: Instagram: https://www.instagram.com/dominikrudkowski/

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *