Home Artykuły 6 najbardziej irytujących funkcji i zmian w iOS 14, jak je naprawić
6 najbardziej irytujących funkcji i zmian w iOS 14, jak je naprawić
0

6 najbardziej irytujących funkcji i zmian w iOS 14, jak je naprawić

0

Bez wątpienia iOS 14 jest pełen wspaniałych funkcji, jednak nie ma rzeczy doskonałych. Niektóre z nowych funkcji i ustawień są niewygodne bądź irytują. Na szczęście iOS 14 daje duże możliwości personalizacji i większość uciążliwych rzeczy można zwyczajnie wyłączyć.

Obraz w obrazie otwiera się automatycznie

Nie da się ukryć, że funkcja obrazu w obrazie jest świetna. Fajnie jest móc oglądać wideo podczas używania innej aplikacji. Jednak irytuje fakt, że obraz w obrazie uruchamia się automatycznie w momencie opuszczenia aplikacji.

Oglądasz wideo na pełnym ekranie i zamykasz aplikację – niestety film nie zatrzyma się automatycznie. Zamiast tego otworzy się okno obraz w obrazie. Więc za każdym razem, gdy opuszczasz aplikację do oglądania wideo musisz dodatkowo zamykać okno obraz w obrazie by zakończyć oglądanie filmu. Jest to niestety dość denerwujące.

Można temu zapobiec na dwa sposoby. Pierwszy to zatrzymanie odtwarzania przed zamknięciem aplikacji. Niestety trzeba o tym pamiętać za każdym razem, co nie jest zbyt wygodne. Drugi sposób to wyłącznie automatycznego wyświetlania obrazu w obrazie na stałe. W tym celu uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Ogólne > Obraz w obrazie i przesuń w prawo suwak przy opcje Uruchom obraz w obrazie automatycznie. Od tej chwili jeśli chcesz skorzystać z funkcji obraz w obrazie musisz ją uruchomić wciskając ikonkę PiP.

Małe alerty o połączeniach przychodzących

W poprzednich wersjach systemu iOS informacja o połącznie przychodzącym zajmowała cały ekran. W iOS 14 sytuacja uległa zmianie – informacja o przychodzącym połączniu wyświetlana jest jako niewielki baner u góry ekranu. W przypadku, gdy wyciszony telefon leży na biurku, informację o przychodzącym połączniu łatwo przegapić myląc ją ze zwykłym powiadomieniem z aplikacji. Na szczęście powiadomienia pełnoekranowe nie zostały usunięte z systemu, po prostu nie są już opcją domyślną.

Jak włączyć pełnoekranowe alerty o połączeniach? Uruchom aplikacją Ustawienia, następnie wybierz Telefon lub Face Time (dla każdej z tych aplikacji alerty pełnoekranowe należy włączyć oddzielnie) i Połącznie przychodzące. W sekcji Gdy iPhone jest odblokowany wybierz Pełny ekran. W przypadku opcji Telefon, zmiana będzie dotyczyć wszystkich aplikacji, które używają interfejsu API telefonu.

Automatyczne odtwarzanie niechcianych utworów w aplikacji Apple Music

W aplikacji Apple Music dla iOS 14, Apple zaimplementowało nową funkcję autoodtwarzania. Gdy skończą się utwory na wybranej playliście, aplikacja odtwarza wybrane przez siebie utwory, który uważa za podobne do tych z playlisty. Niestety działanie tej funkcji jest dalekie od ideału, bardzo często wybrane piosenki w niczym nie przypominają tych z playlisty. Na szczęście autoodtwarzanie można dość łatwo wyłączyć. Wystarczy wcisnąć przycisk Odtwarzaj dalej widoczny w prawym dolnym rogu karty odtwarzanego utworu, a następnie znak nieskończoności, który znajduje się obok przycisku powtarzania. Spowoduje to wyłącznie autoodtwarzania i usunięcie z kolejki wszystkich utworów wybranych przez Apple Music.

Robienie serii zdjęć przy użyciu przycisków głośności

W iOS 14 powróciła funkcja robienia zdjęć seryjnych przy pomocy przycisków głośności. Wystarczy przytrzymać jeden z przycisków głośności, a aparat zacznie robić seryjne zdjęcia.

Aby przywrócić normalne działanie przycisków głośności uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Aparat i przy opcji Rób serie przyciskiem głośniej przesuń przełącznik w lewo.

Facet Time sprawia, że podczas rozmowy oczy wyglądają nienaturalnie dziwnie

W iOS 14 na stałe zagościła funkcja korekcji uwagi. Po raz pierwszy pojawiła się on w wersji beta w iOS 13. Korekcja uwagi sprawia, że rozmawiający wygląda jakby patrzył się cały czas bezpośrednio w kamerę. Wiele osób wprawie to w zdenerwowanie, ponieważ sądzą, że rozmówca się na nich cały czas gapi, co nie sprawia wrażenia normalnego zachowania. Funkcja korekty kontaktu wzrokowego domyślne jest włączona, jednak można ją łatwo wyłączyć. Abu to zrobić uruchom aplikację Ustawienia, wybierz Face Time i przy opcji „kontakt wzrokowy” przesuń przełącznik w lewo. Po ponownym uruchomieniu aplikacji Face Time wzrok nie zostanie cyfrowo zmieniony i będzie wyglądać naturalnie.

Brak widżetu Ulubione

Widżet ulubione ułatwiał dzwonienie i wysyłanie wiadomości do ulubionych kontaktów. Funkcjonalność ta była bardzo wygodna i nic dziwnego, że lubiło ją wielu użytkowników i Urządzeń. Jednak z niewiadomych przyczyn Apple w usunął widżet ulubione z iOS 14, choć byłby niezwykle przydatny na ekranie głównym.

Niestety nie ma sposobu by go przywrócić. Jednak można stworzyć podobny za pomocą aplikacji Skróty. Wszystko, co trzeba zrobić to utworzyć folder skrótów, dodać do niego skróty wywołujące najczęściej używane kontakty, a na koniec dodać ten widżet do ekranu głównego. Niestety, w przeciwieństwie do widżetu ulubione, nowy widżet nie będzie uaktualniał się automatycznie.

6 najbardziej irytujących funkcji i zmian w iOS 14, jak je naprawić

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.