Home Artykuły 5 ukrytych aplikacji, które znajdziesz na swoim iPhonie
5 ukrytych aplikacji, które znajdziesz na swoim iPhonie

5 ukrytych aplikacji, które znajdziesz na swoim iPhonie

0

Każdy iPhone ma domyślnie zainstalowane ukryte aplikacji Apple. Większość działa w tle, wykonując powtarzalne czynności, które nie wymagają absorbowania uwagi użytkownika, takie jak filtrowanie wiadomości SMS, obsługa płatności NFC, Siri, mierzenie czasu przed ekranem, Spotlight i tym podobne. Istnieje też kilka tajnych aplikacji, do których można uzyskać dostęp wpisując specjalne kody lub wyszukując ukryte ikony.

Aplikacja 1 – skaner kodów

Aplikacja Aparat na telefonie iPhone może bez problemu skanować kody QR oraz kody App Clip i na żądanie użytkownika umożliwia otwieranie łączy w Safari. Istnieje jednak inne narzędzie do skanowania kodów QR i App Clip o nazwie Skaner kodów, które automatycznie otwiera łącza za pomocą przeglądarki w swojej aplikacji, dzięki czemu nie trzeba przełączać się miedzy parą aplikacji Aparat-Safari i można szybko wrócić do skanowania kolejnego kodu.

Interfejs użytkownika aplikacji Skaner kodów jest nieco bardziej wyrafinowany niż ten a aplikacji Aparat. Na przykład, gdy skanujesz kod App Clip w Aparacie, po prostu pojawia się mały baner, którego możesz dotknąć, aby otworzyć App Clip. W aplikacji Skaner kodów, po zeskanowaniu kod klipu aplikacji, pojawia się specjalna animowana karta, a następnie otwiera się klip aplikacji.

Jak uruchomić aplikację Skaner kodów? Aplikacji nie znajdziesz ani na ekranie głównym, w bibliotece aplikacji ani w Ustawieniach. Można dodać ją jako element sterujący do Centrum sterowania, a także można ją znaleźć za pomocą funkcji wyszukiwania na ekranie głównym. Możesz także poprosić Siri o otwarcie skanera kodów.

Aplikacja 2 – Lupa

Lupa, jest jednym z narzędzi ułatwień dostępu na iPhonie. Może być używana do powiększania przedmiotów codziennego użytku, napisów na drzwiach lub drobnego druku na dokumentach. Jest to ogromne ułatwienie dla osób niedowidzących. Choć Lupa jest obecna w systemie iOS już od wersji 10, dopiero wersja iOS 14 sprawiła, że łato jej użyć. Dodatkowo Lupa ma nawet możliwości wykrywania ludzi.

W systemach wcześniejszych niż iOS 14 można było otworzyć Lupę tylko za pomocą skrótu ułatwień dostępu (trzykrotne kliknięcie przycisków początek lub boczny, w zależności od modelu iPhone’a) lub jego przełącznika w Centrum sterowania. Nadal możesz używać tych dwóch metod do otwierania Lupy, ale teraz możesz go również otworzyć z ikony aplikacji na ekranie głównym (który musisz najpierw odblokować) lub pukając w tylną część obudowy iPhone’a (po skonfigurowaniu funkcji stuknięcie w tył), przez Siri i za pomocą niestandardowego skrótu.

Więcej informacji na temat tego, jak uruchomić lupę znajdziesz we wpisie Kilka sposobów na szybkie uruchomienie funkcji Lupa w iPhone

Oprócz dodania nowych sposobów uruchamiania Lupy, iOS 14 dał narzędziu nowy interfejs, ukryte elementy sterujące, dostosowywalny pasek narzędzi, ulepszone zarządzanie filtrami i zapisywanie powiększonych obrazów. Jeśli jeszcze nie wypróbowałeś Lupy, z pewnością jest to coś, co warto wypróbować.

Aplikacja 3 – Drukowanie

Twój iPhone jest wyposażony w technologię AirPrint, a aplikacja, która wykonuje całą pracę związaną z drukowaniem, nosi nazwę Drukowanie. W przeciwieństwie do dwóch wyżej opisanych aplikacji nie ma możliwości bezpośredniego otwarcia aplikacji Drukowanie, ale można ją otworzyć z poziomu przełącznika aplikacji, jeśli zadanie drukowania jest w kolejce lub w trakcie drukowania.

Aby uruchomić aplikację Drukowanie, otwórz dokument i na arkuszu udostępniania wybierz polecenie Drukuj. Gdy drukarka zacznie drukować, możesz otworzyć przełącznik aplikacji, a zobaczysz kartę Drukowanie; dotknij ją, aby otworzyć aplikację. Zobaczysz listę wszystkich zadań drukowania w kolejce do drukarki i możesz dotknąć każdego z nich, aby wyświetlić więcej szczegółów lub anulować drukowanie. Po zakończeniu wszystkich zadań drukowania na stronie zamówienia pojawi się po prostu komunikat Brak oczekujących dokumentów.

Aplikacja 4 – Diagnostyka

Jeśli wpiszesz w pasek wyszukiwania Safari schemat adresu diagnostics: // i naciśniesz przycisk Idź, otworzysz aplikację Diagnostyka, której Apple używa do odczytywania danych diagnostycznych, aby pomóc w rozwiązywaniu wszelkich problemów, które możesz mieć ze swoim iPhonem. Jednak bez tokenu nadanego przez pomoc techniczną Apple, który należy wpisać po schemacie adresu URL (diagnostics: // token) aplikacja nie jest przydatna.

Istnieje również inny sposób otwarcia aplikacji Diagnostyka. Najpierw wyłącz iPhone’a, a następnie podłącz go do źródła zasilania. Zaraz potem przytrzymaj oba przyciski głośności, aż zobaczysz logo Apple na ekranie. Wkrótce otworzy się Diagnostyka. Aplikacja jest podobna do narzędzia diagnostycznego dostępnego na komputerach Mac, ale nie uruchomi żadnych testów bez uprzedniego uzyskania tokenu od pomocy technicznej Apple. Bez tomenu możesz jedynie wyświetlić numer seryjny iPhone’a, MEID i IMEI, ale te wszystkie informacje są łatwo dostępne w aplikacji Ustawienia.

Aplikacja 5 – Field Test

Za pomocą aplikacji Field Test można sprawdzić parametry sieci komórkowej. Podobną funkcjonalność oferowały przed laty kultowe modele telefonów firmy Nokia. Dzięki Field Test można sprawdzić między innym siłę sygnału w dBm. Aby uruchomić aplikację Field Test, uruchom aplikację Telefon, a następnie wpisz kod *3001#12345#* i naciśnij przycisk połączenia.

5 ukrytych aplikacji, które znajdziesz na swoim iPhonie

tags: