Home Artykuły Wszystko o przycisku Początek w iPhonie
Wszystko o przycisku Początek w iPhonie

Wszystko o przycisku Początek w iPhonie

0

Przycisk Początek, w który wyposażona jest większość modeli iPhone’a pełni kluczową funkcję w obsłudze tego smartfona. Jednak część użytkowników nie wie, do ilu przydatnych funkcji daje dostęp przycisk Początek. Nie też zdają sobie sprawę, że funkcjonalność przycisku Początek zależy od modelu iPhone’a oraz wersji iOS na nim zainstalowanego. Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkiego o zastosowaniach przycisku Początek twojego iPhone’a.

Funkcje przycisku Początek w modelach 5/5C/5S, 6/6S, 7, 8.

dostęp do Siri: przytrzymaj przycisk Początek, by uruchomić Siri

wielozadaniowość: wciśnij przycisk dwukrotnie, by wyświetlić menadżera wielozadaniowości, dającego dostęp do wszystkich uruchomionych aplikacji

sterowanie aplikacjami muzycznymi: podczas odtwarzania muzyki, podcastów czy audiobooków, gdy telefon jest zablokowany, jeden raz wciśnij przycisk Początek, by wyświetlić widget pozwalający na zmianę utworów, sterowanie odtwarzaniem i głośnością.

dostęp do aparatu: gdy telefon jest zablokowany wciśnij przycisk Początek i przesuń palcem po ekranie od prawej do lewej, by uruchomić aparat

dostęp do centrum powiadomień: gdy telefon jest zablokowany wciśnij przycisk Początek i przesuń palcem po ekranie od lewej do prawej, by wyświetlić centrum powiadomień

dostęp do centrum sterowania: gdy telefon jest zablokowany wciśnij przycisk Początek i przesuń palcem po ekranie od dołu do góry, by wyświetlić centrum sterowania

skróty dostępności: standardowo przycisk Początek reaguje na pojedyncze lub podwójne wciśnięcie, ale w centrum dostępności można przypisać do przycisku Początek akcję uruchamianą jego potrójnym wciśnięciem. Trzykrotnie wciśnięty przycisk Początek może uruchomić np. AssistiveTouch, czyli wirtualny przycisk Początek; filtry barwne; odwracanie kolorów interfejsu użytkownika; sterowanie głosowe; sterowanie przełącznikami czy powiększenie elementów interfejsu użytkownika.

Aby włączyć reakcję na potrójne wciśnięcie przycisku Początek:

  1. Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Dostępność.
  2. Przewiń ekran do sekcji Ogólne i kliknij w Skrót dostępności
  3. Wybierz z list funkcje, które chcesz uruchamiać trzykrotnym naciśnięciem przycisku Początek
  4. Po trzykrotnym wciśnięciu przycisku Początek wyświetli się list z wybranymi przez ciebie funkcjami.

Dodatkowe funkcje przycisku Początek w modelach: 5S, 6/6S, 7, 8.

Touch ID: wbudowany w przycisk Początek czytnik linii papilarnych pozwala odblokować telefon oraz zatwierdzać zakupy i wprowadzać wcześniej zdefiniowane hasła, bez konieczności ich wpisywania.

Dodatkowe funkcje przycisku Początek w modelach: 6/6S, 7, 8.

Łatwy dostęp: dwa razy delikatnie dotknij przycisku Początek (ale go nie wciskaj), by „ściągnąć” górną cześć ekranu w okolice środka wyświetlacza. Dwukrotnie wciśnij przycisk Początek, by powrócić do normalnego widoku ekranu.

Aby włączyć funkcję Łatwy dostęp:

  1. Uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Dostępność.
  2. Przewiń ekran do sekcji Ruch i motoryka i kliknij w Dotyk
  3. Przesuń w prawo przełącznik przy funkcji Łatwy dostęp

Przycisk Początek w iPhone serii 7 i 8

Ze względu na budowę iPhone’ów z serii 7 i 8 przycisk Początek przeszedł radykalną przemianę. Fizyczny przycisk z wyraźnym skokiem po wciśnięciu zastąpiono statyczną czułą na dotyk powierzchnią rozpoznającą 3d Touch. Z powodu tej zmiany modelach 7 i 8 pojawiły się dodatkowe opcje w menu pozwalające na konfigurację „przycisku”.

Aby ustawić szybkość dwu- lub trzykrotnego kliknięcia przycisku Początek: uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Dostępność i Przycisk strony głównej.

Aby przywrócić funkcję Połóż palec, aby otworzyć (w telefonach z Touch ID wystarczy oprzeć palec na przycisku, by odblokować telefon): uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz Dostępność i przesuń w prawo przełącznik przy funkcji Połóż palec, aby otworzyć.

AssistiveTouch, ratunek dla popsutego przycisku Początek

Jeśli w Twoim telefonie przycisk Początek odmawia posłuszeństwa, funkcja AssistiveTouch może ci doraźnie pomóc. Po włączeniu AssistiveTouch na ekranie pojawia się wirtualny przycisk Początek, dostępny z poziomu każdej aplikacji czy ekranu. Jeśli w danym momencie nie możesz oddać telefonu do naprawy, taki wirtualny przycisk sprawi, że będziesz mógł używać swojego iPhone’a.

Funkcje przycisku Początek w starszych wersjach iOS.

iOS 3: Podwójne wciśnięcie przycisku Początek w tej wersji systemu, w zależności od ustawień, wyświetlało listę ulubionych kontaktów z aplikacji Telefon lub uruchamiało aplikację iPod.

iOS 4: W tej wersji dwukrotne wciśnięci przycisku Początek uruchamiało menadżera wprowadzonej właśnie wielozadaniowości. Dawało także dostęp do funkcji wyszukiwania Spotlight.

iOS 8: dwukrotne wciśnięcie przycisku Początek, prócz menadżera wielozadaniowości uruchamiało także widget kontaktów. W górnej części ekranu pokazywała się lista osób do których ostatnio pisano lub dzwoniono, oraz osoby z listy Ulubione aplikacji Telefon. Funkcję usunięto w iOS 9.

Wszystko o przycisku Początek w iPhonie

 

 

tags: