Home Artykuły Kilka sposobów na szybkie uruchomienie funkcji Lupa w iPhone
Kilka sposobów na szybkie uruchomienie funkcji Lupa w iPhone

Kilka sposobów na szybkie uruchomienie funkcji Lupa w iPhone

0

Funkcja Lupa pojawiła się po raz pierwszy w iOS 10. Jednak narzędzie te pozostało mało znane ze względu na mało przyjazną obsługę i skomplikowane włączanie. Sytuacje mocno się poprawiła w iOS 14, kiedy to Lupa otrzymała znaczące ulepszenia, takie jak nowy interfejs i elementy sterujące, zaawansowane filtry, możliwość robienia zdjęć i wykrywania ludzi. I co ważne, teraz Lupę można znacznie łatwiej uruchomić. I to na kilka prostych sposobów.

Funkcja Lupa jest jedną z wielu składających się na system ułatwień dostępu, który czyni iPhone’y najbardziej przyjaznymi telefonami dla osób niepełnosprawnych. Nawet jeśli nie masz żadnych problemów ze wzrokiem, Lupa jest przydatna do oglądania rzeczy z daleka lub patrzenia na drobny druk.

W przeszłości narzędzie Lupa można było otworzyć tylko za pomocą skrótu ułatwień dostępu, w którym wystarczyło trzykrotnie kliknąć przycisk Strona główna lub Boczny, aby uzyskać do niego dostęp, lub za pomocą opcjonalnego przełącznika Centrum sterowania. Te sposoby nadal istnieją i na pewno są przydatne, ale od czasu iOS 14 znaleźliśmy co najmniej cztery dodatkowe opcje otwierania Lupy, z których wiele może być wygodniejszych.

Jak aktywować funkcję lupa na iPhonie

Funkcja lupy domyślnie jest wyłączona i na początek należy ją aktywować. Aby to zrobić, uruchom aplikację Ustawienia, następnie wybierz z menu Dostępność. Na kolejny ekranie w sekcji Widzenie wybierz opcję Lupa. Na karcie Lupa przesuń w prawo przełącznik przy opcji Lupa.

Jak uruchomić lupę na iPhonie

Użyj ukrytej ikony aplikacji

Jeśli używasz systemu iOS 14 lub nowszego, ukryta ikona aplikacji Lupa pojawi się na ekranie głównym po aktywowaniu tej funkcji w Ustawieniach. Aby otworzyć Lupę, po prostu dotknij ikony aplikacji. Jeśli po aktywacji Lupy nie widzisz ikony aplikacji na ekranie głównym, poszukaj jej w swojej bibliotece aplikacji. Jeśli chcesz mieć do niej szybszy dostęp, możesz dodać ikonę do ekranu głównego. W tym celu otwórz bibliotekę aplikacji, znajdź ikonę Lupy, a następnie naciśnij ją i przeciągnij na ekran główny.

 

Trzykrotnie wciśnij przycisk początek lub boczny

Szybkim sposobem otwierania Lupy jest szybkie trzykrotne wciśnięcie przycisku początek (iPhone’y z Touch ID) lub bocznego (iPhone’y z Face ID). Sposób ten działa, jeśli w telefonie nie ma włączonych żadnych innych funkcji ułatwień dostępu. Jeśli są włączone inne ułatwienia dostępu, musisz dodać Lupę do menu. W tym celu uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Dostępność. Następnie dotknij opcji Skrót dostępności i z listy funkcji wybierz Lupa.

Użyj włącznika Centrum sterowania

Ten sposób umożliwia dostęp do funkcji Lupa użytkownikom starszych iOS. Od iOS 11 wzwyż można dodać włącznik Lupy do Centrum sterowania. Uruchom aplikację Ustawienia, a następnie wybierz Centrum sterowania. Przewiń ekran do sekcji Więcej narzędzi, odszukaj przycisk Lupa, następnie wciśnij zielony przycisk +, widoczny z jego lewej strony. Przycisk Lupa pojawi się teraz na liście Wyświetlane narzędzia. Możesz zmienić jego miejsce za pomocą przeciągnięcia. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać symbol z trzema kreskami widoczny z prawej strony listy, a następnie przeciągnąć element w żądane miejsce..

Otwórz Centrum sterowania (iPhone’y z Face ID: przesuń palcem w dół poczynając od prawego górnego rogu; iPhone’y z Touch ID: przesuń palcem w górę poczynając od dolnej krawędzi ekranu) następnie dotknij ikony Lupa.

Stuknij w tył swojego iPhone’a

Funkcja stuknięcie w tył pojawiła się po raz pierwszy w iOS 14 i umożliwia uruchamianie wielu działań poprzez dwu- lub trzykrotne stuknięcie w tył iPhone’a. Funkcja może wyzwalać różne czynności, w tym uruchamiać Lupę.  Wystarczy ja tylko skonfigurować. Aby to zrobić, uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Dostępność. Następnie w sekcji Ruch i motoryka wybierz Dotyk. Na kolejnej karcie wybierz Stuknięcie w tył. Następnie wybierz jedną z opcji stuknięcia ( dwa lub trzy) i wybierz z listy funkcji wybierz Lupa.

Od teraz za każdym razem, gdy dwukrotnie lub trzykrotnie stukniesz w tylna cześć obudowy iPhone’a, skrót zostanie uruchomiony i uruchomi Lupę.

Poproś Siri o uruchomienie Lupy

Opcja dla znających jeden z języków obsługiwanych przez Siri. Wystarczy poprosić Siri np. po angielsku „Open Magnifier” i lupa zostanie uruchomiona. Warto pamiętać, że w systemie iOS 14 i późniejszych Siri potrafi uruchomić lupę nawet wtedy, gdy ta funkcja nie została wcześniej aktywowane w menu Dostępność. W iOS 13 i wcześniejszych jeśli lupa nie była aktywowania Siri jej nie uruchomi.

Kilka sposobów na szybkie uruchomienie funkcji Lupa w iPhone

tags: