Home Artykuły 5 sposobów, w jakie oryginalny iPhone zmienił świat na zawsze
5 sposobów, w jakie oryginalny iPhone zmienił świat na zawsze

5 sposobów, w jakie oryginalny iPhone zmienił świat na zawsze

0

Aż trudno uwierzyć, że minęło 15 lat, odkąd oryginalny iPhone trafił na sklepowe półki. W tym czasie smartfony z luksusowych urządzeń stały się niezbędne do codziennego życia. Oto spojrzenie wstecz na największe sposoby, w jakie iPhone na zawsze zmienił świat.

To był pierwszy nowoczesny smartfon

Kiedy zadebiutował pierwszy iPhone, szturmem podbił świat. Ale wbrew powszechnemu przekonaniu iPhone nie był pierwszym smartfonem na świecie. Inni producenci już od lat produkowali palmtopy i urządzenia inteligentne. Na sklepowych półkach można było znaleźć inteligentne telefony takich marek jak Blackberry, Palm, Nokia czy Sony Ericsson.

Chociaż iPhone nie był pierwszym inteligentnym telefonem na świecie, był zdecydowanie pierwszym nowoczesnym smartfonem. W momencie premiery inni producenci wciąż wypuszczali telefony z klapką i urządzenia z wysuwaną klawiaturą. Ale projekt iPhone’a był totalna nowością. Jako prawdziwy hołd dla minimalizmu, oryginalny iPhone miał płaską konstrukcję, która miała z przodu tylko jeden przycisk.

W porównaniu z innymi telefonami z ekranem dotykowym dostępnymi w tamtych czasach, oryginalny iPhone był rewolucyjny. Zamiast obsługi za pomocą niewygodnego i łatwego do zgubienia rysika, iPhone został zaprojektowany tak, aby można było nim sterować tylko opuszkiem palca.

Oryginalny projekt iPhone’a był tak rewolucyjny, że 15 lat później najnowsze telefony Apple nadal są ewolucją pierwszego projektu iPhone’a.

Umieścił Internet w naszych kieszeniach

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie świat, w którym nie zaczynamy dnia od sprawdzania powiadomień z iPhone’a i przeglądania mediów społecznościowych. Ale przed iPhonem zdecydowana większość ludzi korzystała z Internetu wyłącznie za pośrednictwem stacjonarnego komputera.

Bez iPhone’a internet nie mógłby wywrzeć tak dużego wpływu na nasze życie. Wyobraź sobie, że musisz wracać do domu i logować się do komputera za każdym razem, gdy chcesz sprawdzić pocztę e-mail, lub musisz używać laptopa za każdym razem, gdy chcesz coś wyszukać w Internecie. Życie po prostu nie byłoby takie samo.

W dzisiejszych czasach jesteśmy stale połączeni z siecią. Jesteśmy tak połączeni, że wiele osób czuje się fizycznie niekomfortowo, gdy są oddzieleni od telefonu lub tracą dostęp do sieci komórkowej.

Dla wielu osób, zwłaszcza w krajach rozwijających się, smartfon mógł być pierwszym posiadanym przez nich urządzeniem, które mogło uzyskać dostęp do sieci, lub mógł to być ich pierwszy kontakt z Internetem. iPhone utorował drogę do dostępu do Internetu większej liczbie osób niż kiedykolwiek.

Zmienił nas wszystkich w fotografów

Pierwszy iPhone wprowadzony na rynek, posiadał tylną kamerę 2 MP. Otóż ​​to. Nie miał teleobiektywu, obiektywu makro ani szerokiego kąta. Oryginalny iPhone nie miał nawet aparatu do selfie, ani nie mógł nagrywać wideo. Ale wtedy to była wielka sprawa.

Popatrzmy na to z innej perspektywy, Motorola Razr V3, którą wiele osób uważało za króla telefonów, miała tylko 0,3-megapikselowy aparat. Aparat w który był wyposażony oryginalny iPhone był ogromnym krokiem naprzód. Dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do robienia wysokiej jakości zdjęć i filmów w dowolnym miejscu. Ale wyobraź sobie, jak inna byłaby ostatnia dekada bez selfie, bez zdjęć jedzenia czy bez Instagrama.

Włożenie aparatu do kieszeni każdego z nas nie tylko zapewniło nam rozrywkę, ale także ukształtowało wydarzenia na świecie. Od transmisji na żywo z ważnych wydarzeń po możliwość nagrywania interakcji z organami ścigania, od czasu premiery iPhone’a nigdy nie było więcej zdjęć i filmów krążących po świecie.

Ukształtował nowoczesne media społecznościowe

Media społecznościowe są dziś zdominowane przez telefony. Chociaż możesz zalogować się do większości platform mediów społecznościowych z komputera, zdecydowana większość ludzi uzyskuje dostęp do mediów społecznościowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Jeśli byłeś na Myspace, wiesz, że media społecznościowe istniały przed iPhonem, ale nie były to media społecznościowe, jakie znamy dzisiaj. Ludzie nie publikowali aktualizacji na żywo lub co godzinę, większość logowała się raz dziennie, a nawet raz w tygodniu. Czy możesz sobie wyobrazić, jak bardzo różniłby się Twitter, gdyby ludzie musieli jechać do domu i logować się do komputera za każdym razem, gdy chcieliby tweetować? Czy Instagram istniałby, gdyby ludzie nie mieli możliwości robienia zdjęć w dowolnym miejscu i przesyłania ich zaledwie kilka sekund później?

Chociaż iPhone nie jest jedynym sposobem na dostęp do mediów społecznościowych, nadal jest najpopularniejszy. Wiele osób po raz pierwszy zetknęło się z mediami społecznościowymi z iPhone’a, a więcej niż kilka platform mediów społecznościowych rozpoczęło życie jako aplikacje stworzone dla iPhone’a, a nie na telefony z systemem Android. Więc niezależnie od tego, czy jesteś uzależniony od mediów społecznościowych, czy całkowicie z nich zrezygnowałeś, nie ma wątpliwości, że nowoczesne media społecznościowe nie istniałyby bez iPhone’a.

iPhone sprawił, że Apple stał się najcenniejszą firmą na świecie

Przed iPhone’em Apple radziło sobie różnie. Po załamaniu w latach 90., które prawie zakończyło się bankructwem, Steve Jobs zaczął zmieniać firmę. Do 2006 roku Apple odniosiło sukces dzięki takim produktom jak iPod i iMac. Ale to wciąż nie był olbrzym, jakim jest dzisiaj. Wszystko to zmieniło się, gdy Apple rozpoczął sprzedaż iPhone’a.

Jobs wiedział, że przyszły sukces Apple nadejdzie dzięki innowacjom i nowym produktom, a nie tylko czerpaniu korzyści z wcześniejszych sukcesów. I miał rację. iPhone sprzedał się w ilości 270 000 sztuk w ciągu pierwszych 30 godzin sprzedaży. Od tego czasu sprzedaż iPhone’ów tylko wzrastała, a Apple jest największą firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej

5 sposobów, w jakie oryginalny iPhone zmienił świat na zawsze

 

tags:

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.