Home Artykuły Jak wyłączyć rozbudowane podglądy linków w Wiadomościach
Jak wyłączyć rozbudowane podglądy linków w Wiadomościach

Jak wyłączyć rozbudowane podglądy linków w Wiadomościach

0

System iOS automatycznie konwertuje większość adresów URL w aplikacji Wiadomości na rozbudowane podglądy linków. Problem w tym, że nie zawsze są one użyteczne, a czasami zamiast tego chcesz zobaczyć pełny adres URL. Chociaż w systemie iOS, iPadOS lub macOS nie ma ustawienia, które wyłączałoby podgląd rozszerzonych linków w aplikacji Wiadomości, istnieje łatwy sposób na pokazanie adresu URL wraz ze schematem, nazwą domeny i ścieżką.

Problem z podglądem rozbudowanych linków w wiadomościach

Gdy link zostanie wysłany za pośrednictwem wiadomości SMS lub konwersacji iMessage w Wiadomościach, aplikacja automatycznie zmieni adres URL na wbudowany podgląd łącza. Ogólny podgląd zawiera tytuł, domenę (z subdomeną lub bez) oraz małą ikonę w szarym dymku.

Twórcy stron internetowych mogą ulepszyć podgląd linków widoczny w Wiadomościach za pomocą metadanych Open Graph osadzonych na stronie internetowej. Dzięki temu mogą dołączyć obraz lub wideo, które odbiorca linku może odtworzyć, zmienić lub pominąć domyślną ikonę Safari, dodać więcej informacji itp.

Niestety mimo pozornej wygody, automatyczny podgląd linków może sprawiać problemy, takie jak:

  • utrudnia identyfikację prób phishingu i unikanie otwierania złośliwych linków, ponieważ najczęściej nie jest widoczny adres strony
  • próba załadowania podglądu w przypadku wolnych serwerów może przyblokować aplikację
  • zwiększa się zużycie danych oraz energii
  • generuje nieprawidłowe podglądy, jeśli witryna chwilowo nie jest aktywna nie jest aktywna
  • zatrzymuje automatyczną konwersję znaków; Wiadomości przekonwertują niektóre znaki homoglifów na ich domyślne podobieństwa, co spowoduje powstanie zupełnie innego, więc nieprawidłowego adresu URL
  • pozwala na złośliwe ataki, wystarczy nielubianej osobie wysłać w przez Wiadomości kilkadziesiąt linków, aby zamulić jej telefon

Wysyłanie pełnych adresów URL zamiast podglądu linków

Jeśli nie chcesz, aby odbiorca twojej wiadomości — który prawdopodobnie używa również urządzenia Apple — zobaczył podgląd sformatowanego łącza, możesz użyć prostej sztuczki, aby ten podgląd wyłączyć.

Wskazówka: większość aplikacji do obsługi wiadomości na Androida wyświetla pełny adres URL i podgląd linków, więc naprawdę powinieneś się tym martwić tylko ze znajomymi, którzy używają Wiadomości na iPhonie, iPadzie lub Macu.

Zanim wkleisz lub wpiszesz adres URL, poprzedź go kropką, a następnie dodaj kolejną kropkę po adresie URL. Jeśli masz włączoną funkcję Interpunkcja inteligentna (w aplikacji Ustawienia: Ogólne –> Klawiatura), między pierwszą kropką a adresem URL pojawi się spacja i to jest w porządku — nie wpłynie to na wynik.

Każdy z tych sposobów dodania kropek będzie działać:

.https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/.

.https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/ .

. https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/.

. https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/ .

Pamiętaj: dodatkowe kropki nie będą widoczne po wysłaniu — tylko pełny adres URL z hiperłączem.

Nie zawsze będziesz potrzebować obu dodatkowych kropek, jeśli dodajesz tekst do SMS-a lub iMessage. W większości przypadków możesz wpisać cokolwiek chcesz przed adresem URL, ale nadal musisz dodać kropkę po linku. Z drugiej strony możesz wpisać prawie wszystko po adresie URL, o ile kropka poprzedza łącze.

Każda z tych wiadomości nie wyświetli podglądu linku:

Sprawdź to: https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/.

To jest fajne. https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/ .

Szalony https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/ .

.https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/ Kto wiedział?

.https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/ To powinno być łatwiejsze

.https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/ Niesamowite!

Dopóki wpisujesz słowa, litery, cyfry itp. po obu stronach adresu URL, podgląd linku powinien być wyłączony. Ułatwia to dołączenie adresu URL w środku zdania.

Jeśli wysyłasz dwa linki w tej samej wiadomości, umieść literę, słowo, cyfrę, kropkę lub inny znak interpunkcyjny przed pierwszym adresem URL i to wszystko. Działa to tak samo, gdy używa się spacji między łączami lub oddzielnych wierszy.

.https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/ https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/

LUB

.https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/

https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/

Pamiętaj: Kropki nie są jedynymi znakami, których można użyć do otoczenia linku, ale skutkują one najczystszymi adresami URL. Możesz ująć adres URL w cudzysłów („), wykrzykniki (!), przecinki (,), średniki (;) i wiele innych znaków, ale te znaki będą widoczne w wiadomości.

„https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/”

!https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/!

https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/,

;https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/;

<https://ios.testowy.com/no-preview-0385002/>

Jak zobaczyć pełny link w podglądzie linku?

Gdy chcesz wyświetlić pełny adres URL linku, który ktoś wysłał Ci w Wiadomościach, nie jest to proste, ponieważ nie ma ustawienia dla Wiadomości, które wyłącza automatyczne podglądy rozszerzonych linków. Nie zmienia to faktu, że nadal możesz zobaczyć lub uzyskać pełny adres URL.

Na iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch naciśnij i przytrzymaj podgląd, a zobaczysz menu szybkich akcji. Stuknij Kopiuj, aby skopiować pełny adres URL i wkleić go w dowolnym miejscu — w innej wiadomości lub w całości w innej aplikacji.

Jeśli chcesz tylko zobaczyć pełny link zamiast go kopiować, przytrzymaj podgląd, aby go rozwinąć, a następnie dotknij opcji Ukryj podgląd widocznej u góry rozwiniętego podglądu. Obraz zostanie wtedy zastąpiony pełnym adresem URL. Fajne w tym jest to, że iOS i iPadOS zapamiętują Twoje preferencje, więc zobaczysz pełny adres URL dla wszystkich podglądów, które od teraz rozwiniesz w Wiadomościach.

Pamiętaj: niektórych podglądów rozbudowanych linków nie można zminimalizować, aby wyświetlić pełny adres URL, szczególnie w przypadku linków z aplikacji Apple, w tym linków z Apple TV i Apple Music.

W systemie macOS możesz kliknąć podgląd prawym przyciskiem myszy i nacisnąć Kopiuj, aby skopiować adres URL, ale nie możesz rozwinąć podglądu, aby wyświetlić pełny adres URL, tak jak w przypadku systemów iOS i iPadOS.

Jak wyłączyć rozbudowane podglądy linków w Wiadomościach

 

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.