Recenzja D-LINK DIR-2150 – router Wi-Fi AC2100 MU-MIMO z 802.11ac Wave 2

Recenzja D-LINK DIR-2150 – router Wi-Fi AC2100 MU-MIMO z 802.11ac Wave 2

Recenzja D-LINK DIR-2150 – router Wi-Fi AC2100 MU-MIMO z 802.11ac Wave 2

0

Sieć bezprzewodowa w domu to obecnie tak niezbędne medium jak sama elektryczność. Bez dostępu do internetu trudno dziś normalnie funkcjonować, a dzięki kompaktowemu routerowi D-LINK DIR-2150 możliwe jest nie tylko uzyskanie stabilnego połączenia i szybkiego transferu do 2100Mbps, ale także bezpiecznej sieci za sprawą wsparcia WPA3.

D-LINK DIR-2150 wygląda bardzo niepozornie. Niewielka, kompaktowa czarna obudowa z matowego tworzywa sztucznego nie zwraca sobą uwagi. Ot taki sobie router jakich wiele na rynku. To jednak pozory. Ponieważ pod tą niewielką obudową kryje się bardzo wydajna elektronika i potężny oręż bezprzewodowej sieci.

W zestawie sprzedażowym znajdziemy podstawowy zestaw akcesoriów. Jest więc kabel ethernetowy do podłączenia modemu przez port WAN, ale także niezbędny do działania zasilacz i oczywiście sam router. Jak wspominałem urządzenie wizualnie nie ma nic wspólnego z tymi wszystkimi konstrukcjami konkurencji o agresywnym wzornictwie. Tu producent postawił na prostotę na zewnątrz oraz sprawdzone i wydajne wnętrze.

Jednym co zwraca uwagę w tym urządzeniu są spore cztery anteny zewnętrzne o dookólnym propagowaniu sygnału. Wydajna dystrybucja pakietów danych za sprawą MU-MIMO oraz dwa zakresy pracy w 2.4 oraz 5GHz wraz z obsługą protokołu 802.11ac Wave 2 zapewnia przepustowość łącznie do 2100 Mbps (1733 dla 5GHz oraz 300 dla 2.4GHz) w trybie bezprzewodowym.

Jednak poza nim do dyspozycji mamy cztery porty LAN, każdy 1 gigabitowy. Całością zarządza procesor o taktowaniu 800MHz.

Pierwsza konfiguracja jest dziecinnie prosta, choć urządzenie nie oferuje polskiej wersji językowej swojego interfejsu. Aby ustanowić połączenie z internetem, skonfigurować WiFi, zabezpieczenia i inne ustawienia domowej sieci, wystarczy że podepniemy się przewodowo do jednego z portów LAN, do domyślnej sieci WiFi, do której hasła znajdziemy na obudowie routera lub przy użyciu smartfona i aplikacji D-LINK WiFi.

Jednym z ciekawych gadżetów jest współpraca z popularnymi asystentami głosowymi. Zabrakło wśród nich co prawda Siri, ale jest Alexa od Amazon oraz Asystent Google. Do czego sterowanie komendami głosowymi w domu może się przydać? Choćby do tego, aby zmusić dzieci do tego, aby zajęły się swoimi obowiązkami zamiast skrolować TikToka.

Wystarczy, że poprosimy asystenta o wstrzymanie dostępu do internetu, a ten do odwołania uniemożliwi korzystanie z sieci.

Sam router oferują pełną funkcjonalność urządzenia sieciowego do zarządzania instalacją LAN i WiFi w domu. Możemy definiować priorytetowe urządzenia do obsługi pakietów, tworzyć dostęp do bezprzewodowej sieci dla gości, odseparowanej od prywatnej infrastruktury jak dyski sieciowe LAN, drukarki czy elementy smarthome.

Jeżeli zależy Ci na filtrowaniu stron internetowych, aby Twoje dzieci nie trafiły choćby przypadkiem na te z pornografią lub po prostu chcesz ograniczyć im dostęp do sieciowych gier, mediów społecznościowych czy innych stron, router posiada dedykowany mechanizm kontroli rodzicielskiej, który umożliwia zablokowanie dostępu do wybranych witryn.

Dodatkowo jeżeli chcesz ograniczyć dostęp do sieci w wybrane dni lub pory dnia, możesz zastosować restrykcje dostępu w ramach tygodniowych harmonogramów.

Podsumowanie

Router D-LINK DIR-2150 to bardzo wdzięczne urządzenie, które zapewni bezproblemowy dostęp do sieci w niewielkim mieszkaniu czy biurze. Mocne dwukanałowe radio z czterema potężnymi antenami zewnętrznymi oraz MU-MIMO zapewniają bardzo dobre pokrycie zasięgiem.

Duży plus za możliwość wyłączenia białego podświetlenia diod LED. Niestety sprzęt nie oferuje wsparcia dla sieci MESH. Dlatego też urządzenie te jest przeznaczone do niewielkich przestrzeni.

Recenzja D-LINK DIR-2150 – router Wi-Fi AC2100 MU-MIMO z 802.11ac Wave 2

5/5 - (1 vote)
Zalety Wady

Zalety

  • Niewielkich rozmiarów kompaktowa obudowa
  • Obsługa 2.4 i 5GHz
  • Technologia AC Wave 2
  • Sterowanie głosowe przez asystentów
  • Czztery 1 gigabitowe porty LAN
  • Praktyczna i intuicyjna aplikacja na smartfona
  • Możliwość wyłączenia diod LED
  • Aplikacja mobilna po polsku

Wady

  • Brak polskiego interfejsu panelu sterowania
  • Brak wsparcia dla MESH
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.