D-Link AC1900 (DIR-878) – router dla wymagających, który nie zabierze z naszej kieszeni całej pensji

D-Link AC1900 (DIR-878) – router dla wymagających, który nie zabierze z naszej kieszeni całej pensji

D-Link AC1900 (DIR-878) – router dla wymagających, który nie zabierze z naszej kieszeni całej pensji

6
0

Firma D-Link jest liderem w wielu kategoriach. Niedawno miałem okazję testować dwa zestawy kamer do wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu – zdałem sobie sprawę, że były to najlepsze tego typu urządzenia jakie miałem okazję testować. Producent jest znany z wielu urządzeń, ale pewnością na czele będą routery – urządzenia, które są w prawie każdym domu i bez których nasz życie wyglądało by zgoła inaczej. To właśnie dzięki nim, nasze urządzenia telekomunikacyjne i rozrywkowe uzyskują dostęp do połączenia internetowego.

Producent, czyli D-Link postanowił użyczyć mi do testów swój popularny model routera. Model – AC1900 jest propozycją skierowaną do wymagających użytkowników, jednak cena jest całkiem przystępna, patrząc przez pryzmat jego możliwości. Nie jest on jednak dla każdego, choćby dlatego, że nie wszyscy wykorzystają w pełni możliwości jakie oferuje. Przede wszystkim należy spojrzeć na prędkości jakie obsługuję – aż do 1900 Mb/s. Jak widać nie są to liczby, które zaoferuje każdy dostawca, jednak jeśli potrzebujecie tego typu router i wiecie, że uda się wam to osiągnąć to zapraszam do dalszej lektury!

Urządzenie przychodzi do nas zapakowane w dosyć spory karton, na którym umieszczono wiele informacji na temat omawianego dziś modelu. Wewnątrz oprócz samego routera znajdziemy kabel zasilający i kabel Ethernet.

Sam router wykonano z tworzywa sztucznego, który niestety jest błyszczący, a co się z tym wiąże – szybko się rysuje i zbiera kurz. Na tyle routera standardowo (jak w 99% przypadków) rozmieszczono wyjścia – 4 porty LAN, 1 port WAN, i oczywiście złącze zasilające. Do włączenia routera ulokowano dedykowany guzik, co nie jest tak oczywistą cechą. Wiele routerów trzeba wyłączać jedynie poprzez odpięcie wtyczki, dlatego jest to duża zaleta omawianego modelu. Nie zabrakło także przycisku dla funkcji  WPS.

Duży zasięg sieci WI-FI to niewątpliwie duża zaleta!

Producent chwali się, że router bez problemu zasili sygnałem wi-fi cały dom. Wszystko za sprawą zastosowaniu w nim czterech anten anten, które sprawiają także, że router wygląda – hmmm – groźnie? Może głupie stwierdzenie, ale sam designu routera naprawdę mi się podoba. Mieszkam w piętrowym domu, wiem że nie jest to łatwe zadanie dla routerów, dlatego zawsze dokupowałem wzmacniacze sygnału. O dziwo, omawiany dziś model był w stanie dotrzeć sygnałem w miejsca, gdzie moje pozostałe urządzenia nie dawały rady. Brawo!

To, co go wyróżnia to dedykowana aplikacja na smartfony z systemem IOS i Android. D-Link WI-FI (tak brzmi jej nazwa) umożliwia skonfigurowanie i dostosowanie kilka elementów wprost z ekranu telefonu.

Dwie sieci – 2,4 GHz i 5 GHz

Router umożliwia pracę w dwóch „trybach” – 5 GHz i 2,4 GHz. Ma to kluczowe znaczenie, szczególnie jeśli potrzebujemy stworzyć naprawdę uniwersalną sieć. Powszechnie wiadomo, że sieć 2,4 GHz sprawdza się lepiej do stworzenia domowej „casualowej” sieci wi-fi, z której na co dzień korzystamy. Dzieje się tak, ponieważ fale tej częstotliwości sięgają na dłuższe odległości, a co się z tym wiąże – im dalej w las, tym prędkości i zasięg będą na dobrym poziomie.

Częstotliwości 5 GHz jest natomiast o wiele mniej „zaludniona” i oferuje o wiele większe prędkości, jednak wszystko to kosztem zasięgu. Omawiany model jest w stanie wytworzyć dwie sieci wi-fi jednocześnie, dzięki czemu mamy możliwość wyboru z jakiej częstotliwości chcemy skorzystać. Przykładowo nasza konsola może być podpięta pod sieć 5 GHz, dzięki czemu będzie miała o wiele stabilniejsze połączenie i zaoferuje lepsze prędkości. Smartfony domowników mogą za to być podpięte do sieci 2,4 GHz i bezproblemowo przemieszczać się po domu.

Autorska technologia, która zapewni jeszcze lepszą jakość połączenia internetowego!

Dlink AC1900 wyposażony został w autorską technologię producenta – „MU-MIMO”. Brzmi tajemniczo, jednak ma sprawić, że wszystkie urządzenia podpięte do sieci wi-fi mają być „obsługiwane” przez router na tym samym, wysokim poziomie. Każdy z użytkowników ma mieć zapewnioną maksymalną wydajność sieci. W praktyce – nie wiem czy to zasługa samego routera, czy też mojej sieci – jest bardzo dobrze. Podłączyłem do sieci tyle urządzeń ile posiadałem w domu – o dziwo każdy sprzęt miał stabilne połączenie, nic nie zrywało, nie przycinało i nawet odtwarzanie netflixa w 4k na telewizorze nie zrobiło większego wrażenia.

Krótko mówiąc – każdy użytkownik miał zapewnione stabilnie szybkie połączenie. W przypadku routera, którego używałem przed omawianym dziś modelem, czasami podczas uruchomienia czegoś co wymaga pobrania więcej danych (przykładowo film na netflixie) miewałem sytuacje, że inne urządzenia nie otrzymywały tak płynnego połączenia. Jedno z nich, na którym był włączony wspomniany netflix, było faworyzowane, co przekładało się na mało przyjemne korzystanie z internetu na reszcie urządzeń.

Interfejs graficzny dla admina jest kluczowym elementem dla każdego kto choć raz próbował coś tam pozmieniać. Niejednokrotnie w swoim życiu miałem do czynienia z routerami i ich interfejsami, które zamiast ułatwiać, tylko stwarzały problemy. W tym przypadku ustawienie chociażby stałego ip, przypisanie portów i wiele innych tego typu operacji jest łatwe do wykonania poprzez przejrzysty system.

D-Link AC1900 (DIR-878) – router dla wymagających, który nie zabierze z naszej kieszeni całej pensji

(6)

Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!