Recenzja D-LINK Eagle PRO AI AX3200 R32 topowy router z MESH dla domu, który testujmy z E15 i M15
Recenzja D-LINK Eagle PRO AI AX3200 R32 topowy router z MESH dla domu, który testujmy z E15 i M15

Recenzja D-LINK Eagle PRO AI AX3200 R32 topowy router z MESH dla domu, który testujmy z E15 i M15

0

Internet jest powszechny. Trudno dziś znaleźć osobę, która nie korzystałaby z internetu, niezależnie czy jest jeszcze dzieckiem czy seniorem. Wymusił to na nas trochę postęp i konieczność załatwiania codziennych spraw w zdigitalizowanym świecie, gdzie kwestie urzędowe, umówienie lekarza, załatwienie recepty czy opłacenie rachunków czasem można zrealizować już tylko przez internet.

Co więcej, dożyliśmy ciekawych czasów, kiedy to trudno znaleźć dom, w którym nie byłoby dostępu do internetu, ale też, w którym nie ma typowej stacji roboczej w postaci komputera.

Recenzja D-LINK Eagle PRO AI AX3200 R32

Wszystko dlatego, że z sieci korzystamy głównie mobilnie, najczęściej na telefonie, chyba, że nasza praca lub zainteresowania wymagają posiadania komputera. Nic więc dziwnego, że D-LINK w swoich routerach tak wielką uwagę poświęcił na intuicyjną konfigurację, z którą poradzi sobie senior, ale także dostrzegł, że sposób korzystania z dostępu do internetu bardzo się zmienił na przestrzeni ostatnich lat, co spowodowało brak komputerów do niedawna niezbędnych do uruchomienia domowej sieci. Dlatego cały router można skonfigurować przez wygodną aplikację na telefonie – EAGLE PRO AI.

Recenzja D-LINK Eagle PRO AI AX3200 R32

Eagle PRO AI to seria produktów sieciowych marki D-LINK do zastosowań domowych. Do testów otrzymałem model R32. Topowy router z obsługą WiFi 6, możliwością zbudowania sieci MESH, w tym także na zewnątrz domu, dzięki takiemu urządzeniu jak DWP-1010KT, ale przede wszystkim do wygodnej obsługi internetu w domu, z którego będą korzystać dorośli, ale także dzieci pod czujnym okiem rodziców, z chyba najprostszym do skonfigurowania trybem rodzicielskim jaki do tej pory widziałem. Dodatkowo, możliwość łatwego wyłączania dostępu do internetu za pomocą asystenta głosowego (wystarczy poprosić Alexę w języku angielskim) lub przez ustalenie stałego harmonogramu sprawia, że obsługa sieci staje się naprawdę komfortowa.

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym z D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32?

W zestawie znajdziemy urządzenie w ładnych jasnych barwach, połączenie bieli i błękitu. Router posiada na stałe zainstalowane 4 długie anteny. Poza oczywistym zasilaczem i instrukcją, użytkownik otrzyma także kabel ethernetowy do podpięcia się routerem do modemu.

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym z D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32

Router można postawić na szafce czy biurku lub tez powiesić go na ścianie dzięki uchwytom na obudowie. Router jest niewielki i lekki. Jego wymiary to: 228.30 x 159.0 x 61.9 mm, waży 446 g. W podstawie umieszczono QR Code, który ułatwia konfigurację. Z tyłu do dyspozycji oddano 4 gigabitowe porty LAN i jeden WAN. Jest także klawisz reset oraz włącznik.

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym z D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja routera powinny być podawane za modelowe. To chyba pierwszy router, który był gotowy do pracy szybciej, niż o tym pomyślałem. Do tego stopnia, że jestem przekonany o tym, że każda osoba potrafiąca używać swojego smartfona, z powodzeniem, uruchomi te urządzenie i skonfiguruje swoją sieć bez niczyjej pomocy.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32

Całość załatwimy z poziomu aplikacji Eagle Pro AI. Wciskamy plusik w rogu, skanujemy kod QR za pomocą aparatu wbudowanego w telefon i to w zasadzie najtrudniejsza rzecz jaka przed nami stoi. Po chwili router jest gotowy do pracy. Magia, to mało powiedziane.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 aplikacja

Zaawansowane rozwiązania sieci bezprzewodowej

Model AX3200 oferuje dwuzakresową sieć bezprzewodową 802.11ax ze wsparciem dla WiFi 6. Pasmo 2.4 GHz oferuje transfer na poziomie 800Mb/s. Jednak dopiero częstotliwość 5 GHz pokazuje potęgę tego urządzenia, oferując transfer 2402 Mb/s. W sumie zatem do naszej dyspozycji pozostaje pasmo 3200 Mb/s w sieci bezprzewodowej.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32

Tu warto wspomnieć o czterech strumieniach dostępnych jednocześnie, 1024 bitowej modulacji QAM, dostępnym BSS koloringu oraz MU-MIMO. Kiedy do tego dodamy takie rozwiązanie jak OFDMA kumulujące małe pakiety danych dla uniknięcia kolejkowania każdego z nich z osobna, co pogarsza przepustowość, okazuje się, że nie tylko obsługa wielu urządzeń na raz, jak chociażby elementy smarthome, ale także wymagające gry sieciowe czy streaming nie są dlatego urządzenia żadnym wyzwaniem.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32

Do tego funkcje AI usprawniające i optymalizujące działanie sieci, poprzez monitorowanie i dobieranie najlepszego kanału, okazuje się, że w całkiem rozsądnych pieniądzach można kupić świetny router oferujący bardzo dobre osiągi.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 konfigurowanie sieci

W związku z tym, że z internetu co raz rzadziej korzystamy my używając do łączenia się z nim komputera, ale co raz częściej robią to nasze pralki, zmywarki, kamery, piekarniki czy telewizory, czyli cała masa różnych urządzeń, router ten jest w stanie jednocześnie obsłużyć do 128 takich sprzętów. WiFi6 i OFDMA w tym wypadku dla tak rozbudowanej sieci domu inteligentnego będzie doskonałym rozwiązaniem. Problem jednak polega na tym, że póki co większość producentów przegotowuje swoje elementy domotyki zgodne z WiFi 2,4 GHz. Z czasem to się jednak zmieni, gdyż co raz chętniej wyposażamy nasze domy w co raz większą ilość takich elementów.

Funkcje ochronne na wysokim poziomie

Przed nieautoryzowanym dostępem do naszej domowej sieci chroni nas najnowsze szyfrowanie WPA3 zgodne z normą IEC 62443-4-1. Sieć dla gości można wydzielić tak, aby mieli dostęp do zasobów internetu, ale już nie do domowych dysków czy innych usług wrażliwych.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 funkcje ochrone

Bardzo ciekawe została tu rozwiązana funkcja kontroli rodzicielskiej. Owszem, nie jest to funkcja nowa w routerach domowych, ale chyba po raz pierwszy do jej skorzystania nie trzeba mieć doktoratu z sieci teleinformatycznych i informatyki. Wystarczy w aplikacji wybrać urządzenia dzieci, a następnie w łatwy sposób włączać i wyłączać im dostęp do internetu przed snem czy w czasie, gdy zamiast buszować w sieci, powinny się uczyć. Można także w łatwy sposób dopisać adresy stron internetowych, na które dzieci nie powinny mieć dostępu.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 test

Minusy? Nowoczesne systemy posiadają mechanizmy zanonimizowania użytkowników poprzez zmienny MAC Adres. Jeżeli nasze dziecko ma na przykład iPhone’a z aktywną funkcją zanonimizowania, filtr kontroli rodzicielski zastosowany w tym wypadku, nie spełnił oczekiwań. Po prostu nie za działa.

Sieć MESH pozwala pokryć zasięgiem miejsca niedostępne 

Zaawansowany system sieci kratowej pozwala rozszerzyć zasięg naszego domowego WiFi na całą jego powierzchnię. Podczas testów jako elementy sieci MESH występował u mnie router M15 oraz wzmacniacz E15. Jedno urządzenie było podłączone przewodowo do routera, a drugie bezprzewodowo.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32

Tworzenie sieci MESH jak wszystko w tym modelu routera odbywa się dziecinnie prosto. W moim wypadku skorzystałem z zestawu D-LINK M15+E15 czyli gotowego zestawu MESH marki D-Link, który już posiadałem, ale który w moim zestawie pracuje wyłącznie jako elementy rozszerzające zasięg w domu.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 test

Router M15 został podłączony bezprzewodowo i jest odpowiedzialny za zasięg WiFi w salonie, kuchni i przedpokoju, gdyż znajduje się na tym samym piętrze, co router główny R32. Natomiast wzmacniacz E15 obsługiwany jest przewodowo na piętrze.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 recenzja

Skąd taka decyzja? Urządzenia M15 i E15 mają naprawdę bardzo dobry zasięg do momentu, gdy ściana dzieląca nas od niego nie jest wykonana z żelbetu. W moim wypadku ścianą dzieląca jest tak naprawdę sufit, ponieważ używam go na piętrze. Problem polega na tym, że mam podwieszony sufit z konstrukcją aluminiową, a pod nim wylewka z żelbetu, na niej dodatkowo ogrzewanie podłogowe. Przez taką konstrukcję WiFi nie ma szans się przebić. Stąd zastosowanie wzmacniacza w trybie bezprzewodowym na górze nie miało sensu.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 recenzja

Odkąd taka konfiguracja zawitała w moim domu, największą różnicę zauważyłem w kamerach monitoringu WiFi, którą są wywieszone na zewnątrz domu na wysokości piętra. Wcześniej był duży problem z transmisją na żywo, filmy były streamingowane w niskiej rozdzielczości, a chęć obejrzenia jej w dobrej jakości wymagał ich pobrania z chmury dopiero po tym jak zostały załadowane. Odkąd w sypialni stoi wzmacniacz, problemu nie ma. W codziennym użytkowaniu sieć spisuje się bez zarzutu.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 recenzja

Podsumowując 

Okazuje się, że dobrej klasy wydajny router oferujący nie tylko szybkie WiFi, ale także stabilny sygnał z technologią AI dbającą o to, aby sygnał zawsze był da nas jak najlepszy przy wsparciu sieci MESH, coloringu dbającego o to, aby nasze WiFi nie zostało zagłuszone oraz OFDMA, dbające o to, aby małe pakiety nie tworzyło wielkiej kolejki, wcale nie musi być drogi i trudny w konfiguracji.

D-LINK Eagle Pro AI AX3200 R32 czy warto?

Ta łatwość z jaką możemy uruchomić i skonfigurować urządzenie bez większej wiedzy i bycia technicznym sprawia, że ten model możesz śmiało polecimy każdemu, rodzicom, dziadkom czy mniej technicznym znajomym. Unikniecie w ten sposób prośby w stylu – poleciłeś, to teraz przyjedź i skonfiguruj, a także nie zaskoczy Was niezadowolenie z działania oferowanej przez router sieci.

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

  • Ultra łatwy w konfiguracji
  • Przyjazna i funkcjonalna aplikacja do zarządzania routerem
  • Sterowanie głosowe za pomoca Alexy i Google
  • WiFi 6
  • Dwuzakresowy 5GHz 2402 Mb/s i 2.4GHz 800 Mb/s
  • Możliwość pracy w trybie MESH
  • Intuicyjna kontrola rodzicielska
  • Łatwość w budowaniu sieci kratowej

Wady

  • Brak sterowania głosowego Siri
  • Kontrolę rodzicielską dość łatwo oszukać
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *