0

Z iPhonem w samochodzie

0

iPhone 4S
Telefony iPhone swoim wyposażeniem bardziej przypominają przenośne komputery, niż znane nam sprzed kilkunastu lat ogromne plastikowe cegły z antenką, które wówczas były szczytem mody. O możliwościach dzisiejszych telefonów można by długo rozprawiać, jednak z punktu widzenia kierowcy liczy się tylko kilka z nich.

Najważniejszą funkcją iPhone’a jest oczywiście możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych. W końcu jest to telefon i właśnie w tej roli powinien być najczęściej używany. Wiele osób używa jednak nowoczesnych telefonów, z iPhonem na czele, również jako przenośnych odtwarzaczy plików dźwiękowych. Korzystając z możliwości połączenia się z internetem, możemy również uruchomić w swoim telefonie strumień audio ze strony internetowej, ot choćby swoje ulubione radio. To bardzo ważna funkcja, ponieważ w praktyce oznacza ona mniej więcej tyle, że nie jesteśmy już ograniczeni wyłącznie do zasięgu lokalnych stacji UKF, a polskiego radia możemy sobie posłuchać nawet w innym kraju. Ograniczeniem jest za to zasięg dostępu do internetu, ale z tym jest w ostatnich latach coraz lepiej.

Ostatnia, ale wcale nie najmniej przydatna cecha iPhone’a w samochodzie, to możliwość uruchomienia aplikacji z nawigacją GPS. Mając taki telefon nie musimy już kupować osobnego urządzenia do nawigacji. Dobry program jest w stanie prowadzić nas równie skutecznie co profesjonalne odbiorniki GPS. Często zresztą możemy znaleźć to samo oprogramowanie do nawigacji, które znamy ze standardowych urządzeń GPS, również w wersji na telefon.

Problemem pozostaje jedynie połączenie telefonu z komputerem pokładowym samochodu w taki sposób, by dało się wykorzystać jak najwięcej możliwości tego urządzenia. Nowoczesne samochody, takie jak nowa Honda CRZ , mają często na wyposażeniu własny interface do obsługi urządzeń firmy Apple. Możemy więc podłączyć się bezprzewodowa z iPodem, iPadem i iPhonem. W innych samochodach nowej generacji rozwiązaniem jest gniazdko USB.

W przypadku starszych aut możemy korzystać ze zwykłych analogowych łączy, ale wówczas przez kabel słuchawkowy uzyskamy jedynie dźwięk audio. Jeśli chcemy mieć więcej możliwości musimy zakupić odpowiedni adapter. Niestety, zależnie od modelu samochodu najlepiej dopasować adapter do tego właśnie wozu, ponieważ tzw. uniwersalne urządzenia wcale nie są tak uniwersalne jak wydaje się to ich producentom.

Oceń post
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *