Xiaomi Mi Gateway 2 – bramka do smart urządzeń od Xiaomi

Xiaomi Mi Gateway 2 – bramka do smart urządzeń od Xiaomi

Xiaomi Mi Gateway 2 – bramka do smart urządzeń od Xiaomi

0

Kupiłeś czujnik otwarcia drzwi i okien albo czujkę ruchu i nie działa? No cóż, muszę cię zmartwić, ale potrzebujesz jeszcze… Bramki Mi Gateway. Zapraszam!

Słów kilka o Mi Gateway 2

Tak jak wspomniałem we wstępie, aby smart czujniki działały – potrzebna wam jest bramka Xiaomi Mi Gateway 2. Możecie również skorzystać z najnowszej wersji, natomiast my dziś skupimy się na dwójce. Wspomnę tylko, że nowsza wersja została pozbawiona głośnika i światła led. Co to oznacza? Mniej funkcji. W zamian za to zyskaliśmy możliwość podłączenia jej kabelkiem micro USB oraz znacznie poprawił się jej wygląd, gdyż prezentuje się równie dobrze co AppleTV pod ekranem.

Wygląd

Jak wspomniałem wyżej, starsza wersja bramki prezentuje się nieco mniej elegancko niż ta najnowsza, ale nadal nie jest to jakaś maszkara. Wykonano ją z dobrego jakościowo plastiku, który został zmatowiony. Na froncie urządzenia znajdziemy logo producenta i fikuśnie ułożone dziurki od głośnika, który swoją drogą jest naprawdę donośny. Całość prezentuje się po prostu dobrze – nic więcej, nic mniej.

Co mnie boli i to bardzo? To, że bramkę montujemy prosto do gniazdka… Jest ona spora, przez co zakrywa mi gniazdka powyżej i poniżej. Masakra. Pod tym względem dużo lepsza okazuje się nowsza wersja, gdyż tam podłączamy małą wtyczkę od której to prowadzimy kabelek micro USB do samej bramki. Czysto i elegancko. A tutaj? No cóż… Albo wielkie koło zwisa wam na ścianie, albo rezygnujecie z kilku kontaktów w listwie. Pomijając ten smutny element – dalej znajdziemy mleczny plastik który otacza całe urządzenie (to pod nim schowane są świecące diody led) oraz przycisk, który służy chociażby do wyłączenia alarmu.

Funkcjonalność

Co zyskujemy po zakupieniu bramki Xiaomi Mi Gateway 2? Bardzo dużo! Najfajniejsze z funkcji oferowanych przez ten hub to:

 • Lampka nocna
 • Alarm (uruchamiający się np. po wykryciu ruchu, kiedy nie ma was w domu)
 • Budzik (możecie ustawić na niej alarmy)
 • Dzwonek do drzwi (po sprawowaniu z przyciskiem Hub posłuży nam jako dzwonek)

Najważniejszą z funkcji oferowanych przez to cacko jest możliwość podłączania akcesoriów z grupy smart urządzeń Xiaomi. Czujniki ruchu, otwarcia drzwi i okien, przyciski, czujniki wilgoci i inne bajery do działania będą wymagać właśnie takiej bramki. Bez niej są one bezużyteczne – a bramka staje się bezużyteczna bez nich. Dlaczego? Jeśli jesteśmy w posiadaniu samej centralki Xiaomi Mi Gateway 2 to może ona nam służyć za lampkę nocną. Tyle.

Jeżeli natomiast posiadamy same czujniki – po prostu nie będą one chciały się połączyć z telefonem, gdyż do tego wymagana jest właśnie centralka. Co ważne – bramka działa w standardzie ZigBee. Parowanie z nią urządzeń jest niezwykle proste! 🙇🏼‍♂️

Gdzie kupić

Bramkę Mi Smart Gateway 2 znajdziemy za około 140-200 złotych w serwisach aukcyjnych. Możemy również sprawdzić ją sobie z Chin poprzez Aliexpress lub zakupić pełen zestaw czujników Xiaomi Mi Smart Sensor w którym to właśnie takowa bramka się znajduje. Zaciekawionych odsyłam tutaj – *KLIK*

Czy warto?

Według mnie nie warto, ale zadawać sobie tego pytania! Bramka jest podstawą, jeśli chodzi o budowanie ekosystemu smart home. Kupując Xiaomi Mi Gateway 2 skazujecie się na mniejszą ilość gniazdek w kontakcie bądź wystający ze ściany okrągły dyngs, natomiast zyskujecie możliwość bawienia się dziesiątkami akcesoriów smart, fajną lampkę nocną oraz alarm domowy. Czy cena dwustu złotych jest wysoką? Tak. Uważam, że jest to cena zawyżona w porównaniu do najnowszej wersji. Pomimo dodatkowego głośniczka i światełka led – cena jest wygórowana. Pomijając kwestię kosztów, uważam że jest to świetna bramka, która zaoferować może nam znacznie więcej niż jej nowsza wersja. Jeżeli jeszcze się wahacie a nie przeszkadza wam sposób jej podłączania do prądu – to bierzcie śmiało, polecam!

Xiaomi Mi Gateway 2 – bramka do smart urządzeń od Xiaomi

Zalety Wady

Zalety

 • Lampka
 • Alarm
 • Jakość wykonania
 • Łatwość użytkowania
 • Bezproblemowe działanie

Wady

 • Cena
 • Brak sprzedaży poza zestawem (w oficjalnym sklepie)
 • Średni sposób podłączania do prądu
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/