Czujnik otwarcia drzwi i okien Xiaomi

Czujnik otwarcia drzwi i okien Xiaomi

Czujnik otwarcia drzwi i okien Xiaomi

0

Wynajmujecie pokój obcej osobie? A może boicie się o bezpieczeństwo gdyż mieszkacie na parterze? Chyba… że po prostu chcesz, żeby światła uruchamiały się same, kiedy otworzysz drzwi? Jeśli tak to mam coś dla Ciebie. Zapraszam!

Czujnik otwarcia drzwi i okien

Czym to w ogóle jest? Mówiąc bardzo prosto… są to dwa elementy, które po oddaleniu się od siebie wysyłają sygnał do bramki, która z kolei przesyła to w formie powiadomienia na ekran naszego smartfona bądź uruchamia odpowiednią, wcześniej wybraną przez nas czynność. Co na przykład? A no zapalenie się świateł, wyłączenie ich czy rozpoczęcie nagrywania (jeśli posiadamy żarówki/kamerkę od Xiaomi). Samo urządzenie charakteryzuje się naprawdę ładnym i minimalistycznym designem – powinno pasować do większości wnętrz. Zarówno nowoczesnych jak i tych klasycznych.

Jak działa?

Czujnik Mi łączymy z bramką poprzez aplikację Xiaomi Home, którą możecie pobrać za darmo z AppStore lub Sklepu Play. Do sparowania czujnika konieczna będzie nam igła. W aplikacji wyszukujemy nasze urządzenie, następnie wkładamy igłę w otwór znajdujący się na dole czujnika (większej części) i odczekujemy 3 sekundy. Po tym czasie aplikacja powinna rozpocząć proces łączenia się urządzenia z bramką. W ustawieniach samego urządzenia nie mamy zbyt dużo do grzebania… właściwie, to nie mamy nic. Wszystkie automatyzacje związane ze światłem czy alarmem wykonujemy jakby z menu naszej bramki.

Jak długo działa bateria?

Według zapewnień producenta powinna ona działać nieprzerwanie przez dwa lata. Czy to dużo? Myślę, że tak. Niestety po jej wyczerpaniu się nie dostaniecie żadnego powiadomienia… więc warto czasem zerknąć czy czujka jest podłączona do aplikacji i działa prawidłowo. Warto także wspomnieć, że obudowa samego urządzenia jest ognioodporna i powinna przetrwać spotkanie z ogniem.

Czy warto?

Tak jak wspomniałem we wstępie – czujnik jest świetnym rozwiązaniem jeżeli przykładowo wynajmujecie pokój w swoim domu i chcecie mieć kontrolę nad tym co się dzieje, kiedy was nie ma. Po otwarciu drzwi do waszego pokoju czujnik może uruchomić alarm i wysłać powiadomienie na wasz smartfon. Możecie również zamontować go na oknie, aby automatycznie uruchamiał oczyszczacz powietrza przy otwarciu okna, bądź na szufladzie, żeby informował was kiedy ktoś ją otworzy.

Pomysłów jest wiele – dlatego warto mieć kilka czujników. Czujniki można zamontować na praktycznie każdej powierzchni płaskiej. Ich demontaż również nie powinien stanowić problemu, gdyż są montowane na taśmę dwustronną. O uszkodzenia powierzchni do której będą klejone także bym się nie martwił.

Gdzie kupić?

Czujnik możecie kupić w sklepie Xiaomi mi-home.pl w cenie 59 złotych. Znajdziecie go pod nazwą „Mi Smart Window & Door Sensor”. Dostępne są również na Allegro, gdzie znaleźć możecie je nieco taniej. Jeżeli bardzo zależy wam na cenie (a nieco mniej na czasie) to dostępne są one również na Aliexpres. Tam cena za pojedynczy czujnik wynosi około 20-30 złotych, w zależności od oferty.

O czym warto wiedzieć?

Czujnik wymaga bramki. Bramka to niestety kolejny wydatek – w tym wypadku ja korzystam z bramki Xiaomi w wersji trzeciej. Uważajcie na to na jaki rynek jest przeznaczona wasza bramka, gdyż kupując tą na rynek chiński (łatwo to odróżnić, gdyż są one znacznie tańsze) nie będziecie w stanie podłączyć się na serwer europejski, a więc wszystkie wasze urządzenia będą musiały pozostawać podłączone na serwerach znajdujących się… w Chinach. Słabo. Szczególnie gdy wiemy w jaki sposób władze tego kraju podchodzą do prywatności.

Podsumowanie 

Uważam, że czujnik otwarcia okien i drzwi od Xiaomi jest naprawdę świetnym gadżetem, który może pomóc wam w okiełznaniu wścibskiego współlokatora czy w zadbaniu o bezpieczeństwo was i waszej rodziny (bądź waszych rzeczy). Cena jednego czujnika nie jest przesadnie duża, stąd uważam, że jeśli ktoś z was jest zainteresowany systemami smart-home to może rozważyć zakup Mi Smart Window & Door Sensor.

Czujnik otwarcia drzwi i okien Xiaomi

Zalety Wady

Zalety

  • Cena
  • Działanie
  • Dostępność
  • Łatwość konfiguracji
  • Design

Wady

  • Brak
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/