Xiaomi Mi Motion Sensor – czujnik ruchu do Smart domu.

Xiaomi Mi Motion Sensor – czujnik ruchu do Smart domu.

Xiaomi Mi Motion Sensor – czujnik ruchu do Smart domu.

0

Budujesz swój system smart home? Zgromadziłeś już żarówki, czujniki otwarcia drzwi i okien a także kamery? Nie może Ci zabraknąć czujnika ruchu, który pozwoli na uruchamianie świateł czy rozpoczynanie nagrywania po wykryciu ruchu. Zapraszam do recenzji! 

Czym jest Mi Motion Sensor?

Jest to prosta w działaniu czujka ruchu, która sparowana z bramką Xiaomi i Aplikacją Mi Home pozwala na unowocześnienie naszego systemu zabezpieczeń w domu bądź jeszcze większe ułatwienie korzystania ze smart żarówek.

Jak działa?

Doskonale spasowany sensor pozwala na wykrycie ruchu zarówno ludzi jak i zwierząt. Dzięki opcji opóźnienia czasowego po wykryciu ruchu możemy uruchamiać bądź wyłączać urządzenia elektryczne w naszym mieszkaniu. Możemy uruchomić tryb alarmu, dzięki któremu po wykryciu ruchu bramka zacznie piszczeć/migać a na nasz telefon przyjdzie stosowne powiadomienie. Jeżeli posiadamy kamerę, to może ona zacząć nagrywać w momencie wykrycia ruchu. Czujnik ruchu to nie tylko alarm! Możemy wykorzystać go również jako wyzwalacz do naszych świateł, dzięki czemu po wykryciu ruchu żarówki same się uruchomią. Fajną opcją jest również wykorzystanie sensoru w drodze do łazienki, gdyż w nocy bramka Xiaomi może posłużyć nam za lampkę nocną, która oświetli drogę.

Jak go zamontować?

To również bardzo proste! Całą operację zaczynamy od sparowania naszego czujnika z bramką. Poprzez apkę Mi Home wyszukujemy czujnik ruchu, a następnie cienkim narzędziem (najlepiej tym do wyjmowania tacki sim w telefonie) naciskamy ukryty na czujce przycisk przez ok. 3 sekundy.

Po tym czasie rozpocznie się proces parowania. Wybieracie gdzie znajduje się urządzenie oraz jaką ma nosić nazwę, następnie przechodzicie do tworzenia automatyzacji – czyli co się stanie, kiedy czujka wykryje ruch. Następnie wystarczy odkleić taśmę zabezpieczającą i na wyczyszczoną uprzednio płaską powierzchnię przykleić nasz czujnik ruchu. Jak informuje nas producent – „Zalecana wysokość montażu od 1.2 do 2.1m, w zależności od wysokości ustawienia, zmienia się odległość rozpoznawalnego obszaru.”

Grafika: mi-home.pl
Grafika: mi-home.pl

Specyfikacja

Wiem, że jest to jeden z najmniej interesujących dla was podpunktów moich recenzji, natomiast muszę o tym wspomnieć, gdyż niektórych z was mogą interesować parametry działania tego czujnika. No więc, na stronie producenta możemy znaleźć następujące informacje: 

  • Zasięg wychwytywania: ≤7 m
  • Kąt wychwytywania: ≈170°
  • Czas reakcji: 15 ms

Przeczytamy tam także o tym, że urządzenie może działać w zakresie temperatur -10°C ~ 45°C a także w wilgotności wynoszącej 0% ~ 95%. Deklarowanym czasem pracy na baterii jest zawrotne dwa lata! Czy tak będzie w rzeczywistości? Jeżeli nie zapomnę to za dwa lata zaktualizuje wpis o ten akapit. Coś czuje Xiaomi, że możecie kręcić! 

Czego potrzebujemy do działania 

Do uruchomienia i przejścia procesu parowania potrzebujemy smartfona z zainstalowaną aplikacją Mi-Home oraz bramki sieciowej Mi Control Hub, którą również recenzowałem i pełny wywód na jej temat znajdziecie tutaj – *KLIK*.
Przydatny jest także pin do wyjmowania tacek na kartę sim w smartfonach, gdyż bez niego nie wprowadzimy czujnika w tryb parowania.

Gdzie go kupić?

Czujnik dostaniecie na oficjalnej stronie sprzedającej produkty Xiaomi w Polsce – czyli Mi-Home.pl klikając w ten link *KLIK* w cenie 69 złotych. Możecie również poszukać używek na Allegro bądź sprowadzić sobie produkt z Aliexpress, dzięki czemu cena powinna pójść w dół. Pamiętajcie tylko, że produkt przeznaczony na rynek chiński wymaga specjalnej bramki, gdyż te sprzedawane u nas w sklepach są europejskie i taki czujnik z Ali może nie chcieć się z nimi połączyć.

Podsumowanie

Na sam koniec uważam, że powinniśmy wszyscy poklaskać i pogratulować Xiaomi, gdyż robią naprawdę świetne produkty za grosze. Jeżeli chcecie w fajny sposób rozbudować wasz Smart Home o nowe gadżety, serdecznie polecam wam ten czujnik ruchu i zachęcam do jego zakupu, gdyż pozwoli on wam na zautomatyzowanie wielu procesów takich jak uruchamianie świateł, uruchamianie monitoringu itp. A wy co sądzicie o produktach Xiaomi w kategorii smart home? Są warte uwagi? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Xiaomi Mi Motion Sensor – czujnik ruchu do Smart domu.

Zalety Wady

Zalety

  • Rozmiar
  • Działania
  • Możliwość automatyzacji
  • Cena
  • Dostępność
  • Nie niszczy powierzchni do której się go montuje

Wady

  • Brak
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/