Home Artykuły Twój iPhone działa wolniej niż kiedyś? Wiemy dlaczego i jak sobie z tym poradzić.
Twój iPhone działa wolniej niż kiedyś? Wiemy dlaczego i jak sobie z tym poradzić.

Twój iPhone działa wolniej niż kiedyś? Wiemy dlaczego i jak sobie z tym poradzić.

0

Wymiana baterii w iPhone przywraca jego pełną wydajność – takie jest stanowisko Apple w sprawie afery postarzania produktów, tym samym wymuszając zakup nowego. Wystarczy jednak wymienić baterię na nową, by telefon odzyskał dawną szybkość. Baterie można wymienić w autoryzowanym serwisie MyApple w Szczecinie.

Nie wiadomo, dlaczego panuje powszechna opinia, że bateria w iPhone jest niewymienialna, a jej wymiana niepotrzebna. To równie wielka bzdura jak powielany na wielu grupach dyskusyjnych mit o tym, że na rynku nie ma oryginalnych LCD Apple czy innych części zamiennych, bo Apple ich nie produkuje.

Problem w tym, że Apple choć rzeczywiście ich nie produkuje (to jest prawda, bo Apple nie jest producentem o czym niewielu wie!), to przecież elementów, z których budowane są telefony Apple nie uprawia na polu i nie wyczarowuje. Są one produkowane przez partnerów jak FOXCONN czy Samsung. O tym, że bateria w każdym iPhonie jest nie tylko wymienialna w warunkach serwisowych, ale jej wymiana po kilku latach eksploatacji wręcz konieczna, pisałem wielokrotnie podając wiele konkretnych przykładów.

Wymiana baterii w iPhone – dlaczego i kiedy trzeba wymienić baterię w iPhone?

Okazało się, że właściciele kilku ostatnich generacji telefonu Apple mają kolejny powód do tego, aby kontrolować stan zużycia ogniwa zainstalowanego w ich telefonach. W oficjalnym komunikacie Apple przyznało, że iPhony są CELOWO spowalniane, jeżeli ich bateria nie zapewnia odpowiedniej wydajności. Jeżeli jest wyeksploatowana, dla dobra użytkowników ograniczana jest wydajność procesora, który pracuje ze znacznie niższym taktowaniem niż w chwili, gdy telefon wyjmiemy z pudełka.

Stanowisko Apple w sprawie spowalniania iPhone’ów ze zużytą baterią

Our goal is to deliver the best experience for customers, which includes overall performance and prolonging the life of their devices. Lithium-ion batteries become less capable of supplying peak current demands when in cold conditions, have a low battery charge or as they age over time, which can result in the device unexpectedly shutting down to protect its electronic components.

Last year we released a feature for iPhone 6, iPhone 6s and iPhone SE to smooth out the instantaneous peaks only when needed to prevent the device from unexpectedly shutting down during these conditions. We’ve now extended that feature to iPhone 7 with iOS 11.2, and plan to add support for other products in the future.

Taki zabieg ma na celu wydłużenie żywotności starszych modeli. Oficjalnie Apple twierdzi, że gdyby zabieg ten nie był zastosowany, telefony przy zadaniach wymagających dużej aktywności procesora same by się wyłączały, gdyż bateria nie potrafiłaby zapewnić odpowiedniego ładunku energii elektrycznej. Funkcję spowolnienia procesora, gdy bateria nie jest w najlepszym stanie potwierdza także kod systemu iOS.

Tyle teorii.

 

Czy wymiana baterii w iPhone rzeczywiście zwiększa wydajność telefonu? 

Zdecydowanie tak. Co najważniejsze każdy z Was może to samodzielnie sprawdzić. Wystarczy najpierw ustalić stan zużycia baterii w Waszym telefonie. Jest to bardzo proste, wystarczy pobrać aplikację iBackupbot, podłączyć telefon do komputera i dokonać odczytu. Ilość cykli ładowania oraz pojemność baterii zainstalowanej w naszym telefonie można w bardzo łatwy sposób sprawdzić. Wystarczy do tego odpowiednia aplikacja na nasz komputer. Jedną z nich jest iBackupbot. Program dostępny jest na platformie Windows oraz MacOS.

Wystarczy odblokowany telefon podłączyć do komputera, uruchomić program i z zakładki Devices wskazać nasze urządzenie. Następnie w głównym oknie kliknąć w odnośnik More information.

Po krótkim odczycie pojawi się informacja o parametrach baterii. Nas najbardziej interesuje CycleCount, DesignCapacity oraz FullChargeCapacity.

Pierwszy parametr informuje nas o ilości cykli ładowania. Kolejny to informacja o tym ile fabrycznie nowa bateria posiada pojemności, wyrażonej w jednostce mAh. FullChargeCapacity to natomiast parametr faktycznej, odczytanej pojemności z naszego ogniwa. Najlepiej testować baterię w pełni naładowaną.

Jeżeli ilość cykli ładowania znacząco przekracza 300, a przy tym pojemność rzeczywista jest co najmniej o 200-500 mAh niższa od tej, którą bateria ma wyjeżdżając z fabryki, należy poważnie rozważyć jej wymianę. Zużyta bateria to nie tylko krótszy czas pracy na jednym pełnym ładowaniu. To także obawa o to, że telefon w każdej chwili może się wyłączyć w najmniej spodziewanym momencie, najczęściej wtedy, gdy najbardziej go potrzebujemy. To także spadek wydajności procesora, przez co nasz telefon zwalnia niemal o połowę.

Jeżeli wiemy już jaki jest stan naszej baterii i wiemy, że jest ona już wyeksploatowana, wystarczy pobrać na naszym telefonie jedną z aplikacji służących do testowania wydajności urządzeń mobilnych i dokonać testu. Warto zrobić to na w pełni naładowanej baterii, a by wynik odwzorowywał rzeczywistą wydajność telefonu. Można do tego użyć aplikacji Geekbeanch lub AnTuTu. Po wykonaniu testu zapisujemy sobie zrzut ekranu z wynikiem i udajemy się do serwisu na wymianę baterii.

Po wymianie baterii uruchamiamy ponownie aplikację Geekbeanch lub AnTuTu i dokonujemy pomiaru wydajności. Efekt? Zobaczcie sami.

 

Jakich modeli iPhone’a dotyczy celowe spowalnianie procesora? 

Celem spowolnienia pracy procesora w telefonach iPhone jest wydłużenie ich żywotności. Apple jest producentem, który w zasadzie najdłużej zapewnia wsparcie swoich urządzeń ze wszystkich producentów. Wystarczy spojrzeć jak długo poszczególne iPhony otrzymują aktualizacje oprogramowania iOS. Aktualne iOS 11 dostał nawet stary model iPhone’a 5S. Telefon ten miał swoją premierę 20 września 2013 roku, czyli niemal 5 lat temu. Jaki telefon konkurencji może liczyć na tak długie wsparcie? Chyba żaden.

Problem spowolnienia procesora z powodu zużytej baterii dotyczy jednak urządzeń młodszych niż iPhone 5S. Jeżeli Twój telefon wyraźnie spowolnił, to wymiana baterii spowoduje znaczący skok jego wydajności pod warunkiem, że jest to model: iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone 10. Wymiana baterii w tych modelach kosztuje w naszym serwisie 190 złotych. Usługa wykonywana jest na poczekaniu w około 20 minut.

 

Jakie inne problemy sprawiają zużyte baterie w iPhone’ach? 

Aktualnie z powodu aury największym problemem stało się samoczynne wyłączanie telefonów w chwili, gdy wyjdziemy z nimi na zewnętrz, kiedy to temperatura powietrza jest bliska 0’C. Jeżeli bateria jest zużyta, telefony zaczynają się wyłączać.

Jeżeli Twój telefon wyłącza się podczas spacerów, kiedy na dworze jest chłodno, wymiana baterii rozwiąże problem. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule

Co zrobić, gdy iPhone wyłącza się na mrozie?

Zużyte baterie w iPhone puchną rozsadzając obudowy i ekrany

 

W naszej pracy spotykamy się jednak z problemem puchnięcia baterii także w iPhone 5S. Dość często w ostatnim czasie musimy nie tylko wymieniać baterię w tych modelach, ale także demontować i montować ponownie ramki i ekrany rozklejone w wyniku puchnięcia baterii w tym modelu.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 7

Wymiana spuchniętej baterii w iPhone 6

iPhone 6, który przecież nie jest urządzeniem starym, a nadal przez producenta sprzedawanym we własnych sklepach, również może wymagać uwagi pod kątem sprawności baterii. Dziś otrzymaliśmy iPhone’a 6, który po raz pierwszy wymagał wymiany spuchniętej baterii, co było spowodowane zużyciem, a nie innymi czynnikami, jak nieprawidłowe użytkowanie, ingerencja cieszy itp.

Wymiana baterii w iPhone nie jest usługą drogą i czasochłonną. Większość serwisów realizuje ją od ręki. Serwis APPLEMOBILE.PL zużyte ogniwa wymienia na poczekaniu w około 30 minut.

W cenie baterii jest także ponowny montaż ekranu. Baterie są objęte gwarancją, usługa jest wykonywana profesjonalnie z użyciem dedykowanych narzędzi, przez co po wykonaniu wymiany, Klient nie zauważy żadnych śladów po przeprowadzonej procedurze.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 4

Jeżeli korzystasz ze swojego telefonu około 2-3 lat, daj swojemu urządzeniu drugą młodość, wymień w nim baterię. Odczujesz znaczący wzrost czasu pracy na pełnym ładowaniu i uchronisz telefon przed ewentualnym uszkodzeniem w wyniku spuchnięcia ekranu. Jeżeli natomiast widzisz, że ekran w Twoim iPhone zaczyna się unosić i uginać przy jego uciśnięciu lub rozklejać, koniecznie sprawdź w serwisie czy bateria nie wymaga wymiany!

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 22

W serwisie APPLEMOBILE.PL możesz liczyć na bezpłatne sprawdzenie stanu takiej baterii, a w razie konieczności będziesz mógł ją natychmiast wymienić od ręki, bez rozstawania się z urządzeniem na dłużej.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 33

Jeżeli wymieniasz baterię na własną rękę, unikaj niesprawdzonych, tanich baterii. Oszuści, najczęściej na portalach aukcyjnych oferują kiepskiej jakości zamienniki, często opisane jako posiadające znacznie większą pojemność od tej, którą mają baterie wyjeżdżające z fabryki.

iPhone nie jest w stanie obsłużyć baterii o większej pojemności, a te baterie, mające niby dwukrotnie większą pojemności, to najczęściej baterie oklejone zwykłą naklejką, pod którą kryje się zamiennik opisany pojemnością dużo niższą, by w ogóle działały z telefonami Apple.

Wymiana baterii w iPhone, wybuchająca bateriw a iphone Applemobile.pl 29

Kiepski tani zamiennik nigdy nie zaoferuje ci wydajności fabrycznego ogniwa! Czasem nie warto oszczędzać, bo chytry najczęściej dwa razy traci.

Problem dotyczy także iPadów

Problem puchnięcia baterii oraz spowalniania pracy dotyczy także iPadów. W ostatnim czasie co raz więcej trafia do nas iPadów od 3 generacji  wzwyż, które mają ogromne problemy z lagowaniem systemy, krótkim czasem pracy czy ładowaniem wyłącznie na wyłączonym urządzeniu. Najczęściej powodem jest właśnie wadliwa lub zużyta bateria. Co gorsze baterie w iPadzie także z czasem puchną. Niestety ich wymiana jest bardziej problematyczna niż w przypadku iPhone’ów głównie za sprawa klejonej konstrukcji. Dlatego w przypadku iPadów wymiana baterii możliwa jest wyłącznie w warunkach serwisowych. W naszym serwisie wymiana baterii realizowana jest w ciągu 1 dnia i kosztuje 370 złotych brutto z 6 miesięczną gwarancją.

Gdzie wymienić zużytą baterię iPhone i iPad w Szczecinie? 

Serwis APPLEMOBILE.PL znajduje się na Wojska Polskiego 50 (wejście od strony Jagiellońskiej 84, w narożnej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic) w Szczecinie, tuż przy nowej kawiarni Columbus Caffee, naprzeciwko delikatesów Społem.

APPLEMOBILE.PL

Wojska Polskiego 50 (wejście od Jagiellońskiej 84)

tel: 500 132 200

tel: 889 277 288

http://serwis.applemobile.pl

@ serwis(małpa)applemobile.pl

 

Czekamy na Państwa od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19, z tym, że usługi serwisowe na poczekaniu są realizowane miedzy godziną 9, a 17.30. W sobotę czynny punkt przyjęć, gdzie obsługa wydaje oraz przyjmuje urządzenia z serwisu w godzinach 9-15.

W naszym serwisie można zupełnie bezpłatnie sprawdzić stan zużycia baterii pod testerem. Zapraszamy w dni powszednie w godzinach 9-17 wszystkich, którzy chcą sprawdzić parametry baterii i dowiedzieć się czy jest to już moment do jej wymiany.

Twój iPhone działa wolniej niż kiedyś? Wiemy, dlaczego i jak sobie z tym poradzić.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.