Home Newsy Wyciek kodu źródłowego iOS i kwestie bezpieczeństwa
Wyciek kodu źródłowego iOS i kwestie bezpieczeństwa
0

Wyciek kodu źródłowego iOS i kwestie bezpieczeństwa

0

Jakiś czas temu i nie wiadomo skąd w sieci został opublikowany fragment kodu źródłowego systemu iOS odpowiedzialnego za modemy znajdujące się wewnątrz jabłkowego smartfona. Mowa o komponentach umożliwiających łączenie z siecią komórkową, czy internetem. Co ciekawe kilka dni wcześniej zrobiło się głośno o innym wycieku związanym z systemem iOS.

Pewien użytkownik wszedł bowiem w posiadanie kodu źródłowego iBoot, czyli kluczowego elementu mobilnego systemu w odsłonie 9.3. Zmienia się on co prawda z każdą nową wersją oprogramowania ale sprawa może mieć groźne konsekwencje i poważnie naruszyć bezpieczeństwo użytkownika iPhone’a. Podobnie sytuacja się ma z wyciekiem basebandu odpowiedzialnego za wspomniane już modemy, a całość związana jest z wieloma modelami jabłkowej słuchawki.

Wszystko zmierza do tego, iż opublikowany kod znacznie ułatwi łamanie zabezpieczeń. Mogą go wykorzystać nie tylko hakerzy ale również służby pokroju FBI. Opublikowany kod pozwoli na tworzenie narzędzi, za pomocą których będzie można łamać wszelkie zabezpieczenia systemowe zaimplementowane przez Apple. Bez trudu zatem będzie można ominąć blokadę ekranu nie znając hasła dostępu, czy pominąć szyfrowanie danych. To jednak nie koniec. Kod źródłowy przyda się także osobom chcącym stworzyć nowe narzędzia do Jailbreak. Sytuacja na masową skalę umożliwi przy tej okazji instalację oprogramowania spoza ekosystemu Apple i pozwoli uniknąć kontrolowania przez kalifornijską firmę.

Nie wiadomo jak bardzo może zaszkodzić wspomniany wyciek. Pewnym jest, że kod prześwietliło już zapewne wiele osób w poszukiwaniu luk, które można wykorzystać na różne sposoby.

Źródło: Redmond Pie

 

Wyciek kodu źródłowego iOS i kwestie bezpieczeństwa

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *