
Apple zapłaci 50 milionów dolarów, aby rozstrzygnąć pozew zbiorowy w 2018 r. w sprawie wadliwych klawiatur motylkowych, które były używane w komputerach MacBook w latach 2015-2019, donosi Reuters. Klienci w Kalifornii, na Florydzie, Illinois, Michigan, New Jersey, Nowym Jorku i Waszyngtonie twierdzili, że Apple wiedział o wadliwym mechanizmie motylkowym i ukrywał go, kontynuując sprzedaż komputerów z klawiaturą.
W modelach MacBook Pro, MacBook Air i MacBook zastosowano klawiaturę motylkową w latach 2015 i 2016, a Apple chwali się cienką klawiaturą oraz doskonałym wyczuciem klawiszy i stabilnością. Niedługo po uruchomieniu klawiatur klienci dowiedzieli się, że są podatni na awarie.
Tysiące klientów napotkało problemy z powtarzaniem się, sklejaniem lub awarią kluczy, gdy kurz i inne cząstki dostały się do mechanizmu motylkowego, co wywołało ogromne kontrowersje dotyczące technologii motylkowej.
Firma Apple ostatecznie uruchomiła program naprawy klawiatury w czerwcu 2018 r. , ale obejmował on tylko modele MacBook, MacBook Pro i MacBook Air przez cztery lata, a Apple zadeklarowało się wymienić tylko klawiatury motylkowe na inną klawiaturę motylkową. Pozew twierdził, że program naprawczy Apple’a nie był wystarczający.
Apple próbowało iterować mechanizm motylkowy, aby był bardziej wytrzymały i istniały trzy generacje klawiatury motylkowej, ale wszystkie miały problemy. Firma Apple ostatecznie zaczęła zastępować klawiatury motylkowe klawiaturami z przełącznikami nożycowymi i wycofała ostatnią klawiaturę motylkową w 2020 r., A teraz wszystkie dostępne modele komputerów Mac wykorzystują bardziej niezawodny mechanizm przełączników nożycowych, który poprzedza klawisze motylkowe.
Pozew obejmuje tylko klientów w wyżej wymienionych stanach, a prawnicy oczekują maksymalnych wypłat w wysokości 395 USD dla klientów, którzy wymienili wiele klawiatur, 125 USD dla osób, które wymieniły jedną klawiaturę i 50 USD dla osób, które wymieniły klawisze. Ugoda ma charakter wstępny i będzie musiała zostać zatwierdzona przez sędziego nadzorującego sprawę.
źródło: macrumors.com