Home Recenzje Recenzja: Vieta SB 400 BK ? multimedialny scyzoryk
Recenzja: Vieta SB 400 BK ? multimedialny scyzoryk
0

Recenzja: Vieta SB 400 BK ? multimedialny scyzoryk

0

Hiszpański producent Vieta, którego produkty niedawno dotarły również do Polski zapragnął dołączyć do grona producentów oferujących wygodne rozwiązania dla użytkowników mobilnych gadżetów od Apple. 

Vieta SB 400 BK to urządzenie typu All in One. Jest systemem audio wyposażonym w głośniki muzyczne w tym głośnik niskotonowy. Jest również radioodbiornikiem, odtwarzaczem płyt DVD i posiada wbudowany czytnik USB, przez który możemy odtworzyć pliki mp3. Fanów Apple ucieszy informacją, że urządzenie jest również stacją dokująca dla iPhone’a, iPoda i iPada. Cena? Wydaje się być śmiesznie niska w stosunku do konkurencyjnych produktów tego typu – niewiele ponad tysiąc złotych.

Urządzenie w całości wykonane zostało z plastiku. Czołowy panel jest błyszczący, imitując efekt szkła. W jego centralnej części znajduje się dotykowy panel i monochromatyczny ekran LCD. Całość podświetlona jest ładnym białym światłem. Z lewej strony wbudowany został czytnik płyt kompaktowych, którego pokrywa wysuwa się bardzo zjawiskowo, lekko unosząc i odsuwając na bok. Otwarcie pokrywy możliwe jest jedynie przy użyciu dotykowego klawisza. Po przeciwnej stronie czytnika znajdziemy schludnie ukryte złącze dokujące Apple w standardzie 30 pinowym. Wystarczy przydusić palcem w miejscu opisanym jako OPEN. Trzeba przyznać, że dizajnersko urządzenie tego hiszpańskiego producenta wygląda bardzo ekskluzywnie i bynajmniej nie tanio. Do zestawu dołączony został pilot zdalnego sterowania, oferujący cały zestaw klawiszy do obsługi urządzenia, w tym również podłączonego iPoda.

Muzyka

Vieta SB 400 BK nazwana została przez producenta projektorem dźwięku. A to dlatego, że mimo umieszczenia kilku tonowo różnych głośników w jednym miejscu, potrafi wydobyć z siebie dźwięk przestrzenny. Opis jest nad wyraz dużym uproszczeniem, jednak mogę przyznać, że dźwięk jest całkiem nieźle słyszany. Oczywiście nie ma co się łudzić, że urządzenie o takiej budowie będzie mogło konkurować z systemami kina domowego, jednak zastosowanie głośnika niskotonowego, dało tutaj sporo pozytywnej energii. Dźwięk jest mocny, wyraźny i silny. Słychać dobrze dźwięki o tonacji wysokiej jak również niskiej. Basom niestety brakuje trochę głębi i ciepła, ale nie jest to bezmyślne tanie ?pykanie? czego można by się spodziewać po plastikowej obudowie.

Wbudowany odtwarzacz muzyczny pozwala na wybranie źródła dźwięku z wejścia AUX, złącza optycznego, radia FM, z pamięci masowej podłączonej przez port USB, odtworzenie muzyki z płyt CD/DVD jak również z iPod?a.  Muzyką sterujemy przy użyciu pilota. Niestety panel dotykowy na urządzeniu pozwala nam jedynie na uruchomienie muzyki i regulację głośności. Bardzo brakuje możliwości przełączania i przewijania utworów. Według producenta moc głośników to 200W (100 dla subwoofera i po 50 W dla głośników wysokotonowych). Nie jest to jednak moc podana w RMS. Do dyspozycji oddano nam pięć różnych trybów pracy equalizera. Niestety zabrakło możliwości wprowadzania ustawień manualnych.

Film

Testowane urządzenie jest pełnoprawnym kinem domowym, oferującym nam oglądanie filmów na ekranie telewizora. Czytnik płyt pozwala na odtwarzanie plików z płyt CD/DVD i uruchamianie filmów w formacie DivX. Niestety jest bardzo głośny, co słychać szczególnie przy uruchamianiu filmu, kiedy jeszcze nie zostanie uruchomiona ścieżka dźwiękowa. Kolejną wadą jest brak możliwości odtworzenia filmu zapisanego w pamięci iPhone’a. Podłączenie telefonu do złącza i uruchomienie filmu powoduje jedynie uruchomienie dźwięku z głośników. Filmu niestety na ekranie nie zobaczymy.

Vietę podłączymy do telewizora przewodem HDMI. Mój telewizor Samsung wykrywa go jako urządzenie działające w sieci AnyNet+. Technologia ta pozwala na obsługę podłączonych sprzętów (między innymi odtwarzacza DVD) jednym pilotem, dołączonym to telewizora. Niestety w przypadku Viety działa jedynie przewijanie, którego niestety nie da się zatrzymać. Trzeba użyć pilota od odtwarzacza.

Kompatybilność z Apple

Vietą SB 400 BK szczególnie warto zainteresować się dla jej kompatybilności z produktami Apple. Nie łatwo znaleźć dobrze grającą stację głośnikową do iPoda w tej cenie. Tutaj otrzymujemy bardzo dobrze prezentująca się, głośną i wyposażoną w niezły subwoofer stację za cenę dobrych słuchawek, która przy okazji ma kilka innych użytecznych funkcjonalności. Niestety wszystko to wygląda pięknie, póki urządzenia nie uruchomimy i nie zaczniemy korzystać z funkcji przeznaczonych dla gadżetów z Cupertino. Muzyka uruchamiana jest po kolei, zgodnie z zapisem w bibliotece. Niestety nie mamy możliwości przejrzenia listy muzycznej na przykład na podłączonym telewizorze. W zasadzie z iPoda, czy iPhone’a nic nie zobaczymy na telewizorze – czy to filmów czy zdjęć z galerii. Bardzo szkoda, że producent oferując złącze Apple, nie zaoferował klientowi wszystkich jego możliwości. Na otarcie łez dodam, że muzyka odtwarzana jest nie tylko z firmowego odtwarzacza wbudowanego w oprogramowanie iOS, ale z także z dowolnej aplikacji muzycznej – na przykład FLAC Player?a. Wystarczy ręcznie na ekranie telefonu uruchomić aplikację i wybrać utwór.

Dźwięk możliwy jest do odtworzenia jedynie przez podłączenie telefonu do złącza dokującego w standardzie 30 pinowym. Żadna z bezprzewodowych technologii stosowanych w handheldach Apple nie jest w tym urządzeniu wykorzystywana. To rodzi pytanie czy sprzęt czasem nie został wprowadzony na rynek zbyt późno? Vieta posiada licencję Apple – Made for iDevice, dzięki czemu może zaoferować klientowi pełną kompatybilność swojego odtwarzacza z urządzeniami Apple. Jak mnie pamięć nie myli, to już ponad 2 lata temu do dyspozycji licencjonowanych producentów oddano protokół bezprzewodowy AirPlay, pozwalający na bezprzewodową transmisję dźwięku i obrazu, która w przypadku SB 400 BK sprawdziłaby się idealnie. Biorąc pod uwagę brak kompatybilności z AirPlay, brak łączności Bluetooth, a także wprowadzenie nowego złącza dokującego Lightning w nowym iPhonie, iPodzie Touch, iPodzie Nano i zapewne w niedługim czasie zaprezentowanym nowym iPadzie, hiszpański producent już na starcie funduje sobie strzał we wszystko – od stopy po głowę, ograniczając sobie na własne życzenie potencjalną grupę nabywców.

Warto czy nie?

Vieta SB 400 BK jest interesującą propozycją pod kątem współpracy z produktami Apple, ale również dobrym jako odtwarzacz filmowy i muzyczny, dla kogoś, kto nie chce rozstawiać głośników po kątach, lecz mieć wszystko w jednym, bardzo eleganckim urządzeniu. Niestety uważam, że nie jest to sprzęt godny polecenia fanom produktów Apple, dla których złącze dokujące, w które odtwarzacz wyposażono, w niedługim czasie (lub nawet już dziś) stanie się nieużytecznym dodatkiem. Z informacji jakie udało mi się uzyskać od producenta, mogę powiedzieć, że przygotowywany jest model rozszerzony o współpracę przez protokół AirPlay. Rozważane jest także uruchomienie sprzedaży specjalnej przejściówki.  Jak więc ocenić ten sprzęt? Oceniam go pozytywnie, jednak uważam, że producent trochę się spóźnił z wprowadzeniem go na rynek. Ciekaw jednak jestem na ile ulepszona zostanie kolejna generacja tego urządzenia, w której nie powinno już zabraknąć AirPlay.

 

Zalety:

  • Niezłe nagłośnienie
  • Odtwarzacz muzyczny i filmowy w jednym urządzeniu
  • Przyjemny dla oka dizajn
  • Odtwarzacz muzyki z iPhone’a i pamięci pasowej po USB

 

Wady:

  • Brak możliwości przeglądania list plików z pamięci Urządzeń
  • Niekompatybilność z nowymi urządzeniami Apple
  • Brak możliwości oglądania filmów i zdjęć z iPhone’a
  • Brak możliwości przełączania i przewijania utworów z pulpitu na urządzeniu
  • AnyNet+ nie działa poprawnie

 

 

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *