Recenzja: ZAGGmate z klawiaturą, obowiązkową pozycją dla tabletów iPad

Recenzja: ZAGGmate z klawiaturą, obowiązkową pozycją dla tabletów iPad

3

Amerykański producent akcesoriów dla drogiej elektroniki stworzył coś całkowicie innowacyjnego, co na pewno spodoba się wszystkim właścicielom tabletu Apple iPad. ZAGGmate, bo o nim mowa, to funkcjonalny futerał wykonany z lotniczego aluminium, który kryje w sobie również praktyczną klawiaturę QWERTY, zamieniającą nasz tablet w pełnowartościowy netbook.

Podstawową przewagą netbooka nad tabletem, jest jego fizyczna klawiatura. Choćby nie wiem jak ktoś mnie przekonywał, ułatwiał, szkolił, czy nawet dobrze zapłacił, to nie przytaknę, że pisanie na dotykowym ekranie jest wspaniałe, komfortowe i przyjemne.

Owszem, użytkowanie iPada sprawia sporo frajdy z racji jego idealnej percepcji dotyku, niewielkiej wagi i ogólnej obsługi interfejsu, jednak mimo że tablet kupiłem zaraz po amerykańskiej premierze, to do dziś nie mogę się przekonać, by na nim pracować i pisać dłuższe teksty. Wszystko się zmieniło w momencie, kiedy firma http://ZGSKLEP.pl, wyłączny dystrybutor marki ZAGG w Polsce, dostarczyła mi nowe etui ZAGGmate z klawiaturą.

ZAGGmate to według mnie obowiązkowa pozycja dla każdego właściciela tabletu Apple, który zamierza robić z tabletem coś więcej, niż tylko przeglądać strony www, czytać ebooki czy grać w gry. Futerał wykonany jest z anodyzowanego, lśniącego lotniczego aluminium, dzięlki czemu jest niezwykle lekki, a przy tym chroni iPada przed zewnętrznymi uszkodzeniami. Podobnie jak obudowa tabletu, także ZAGGmate wycięty został z jednego kawałka blachy oraz poddany obróbce przez tłoczenie i frezowanie. Futerał jest idealnie dopasowany do rozmiarów tabletu, przez co uchwyt w momencie spasowania obu elementów jest bardzo stabilny, ale mimo wszystko wyjęcie tabletu z uścisku nie stanowi problemu.

Klawiatura zasilana jest z wbudowanego akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 510 mAh. Ładowanie odbywa się z portu USB komputera, po podłączeniu futerału dołączonym przewodem USB z końcówką microUSB. Nic nie stoi na przeszkodzie, by etui ładować również z zasilacza ściennego.

Połączenie między tabletem a klawiaturą odbywa się przy użyciu wbudowanego modułu Bluetooth. iPad standardowo obsługuje zewnętrzne klawiatury Bluetooth, nie jest więc wymagane wprowadzanie urządzenia w tryb jailbreak i instalowanie zewnętrznego oprogramowania, co na pewno przysporzyłoby problemów wielu użytkownikom.

Wystarczy w ustawieniach Bluetooth w tablecie wyszukać widoczne urządzenia i wybrać ZAGGmate. Od tej chwili możliwe będzie wprowadzanie tekstu z fizycznej klawiatury wbudowanej w etui firmy ZAGG.

Oprócz tekstu, można również sterować większością funkcji dostępnych w urządzeniu – obsługiwać odtwarzacz muzyczny, zmieniać poziom głośności, uruchamiać wyszukiwarkę, włączać multitasking, uruchamiać multimedialną ramkę zdjęć, czy wygaszać ekran.

Specjalnie przemyślany stojak pozwala redagować tekst mając tablet przed oczyma w pozycji poziomej lub pionowej. Odpowiednio wyprofilowana szczelina i gładka powierzchnia futerału dają nam duże poczucie stabilności, nawet jeżeli trzymamy całość na kolanach lub próbujemy coś zredagować leżąc w łóżku. Jednak do prawidłowego działania wcale nie trzeba stawiać iPada na stojaku ZAGGmate. W końcu połączenie odbywa się bezprzewodowo.

Klawisze niestety są dość blisko siebie, jednak ich wielkość, a przede wszystkim duży skok, porównywalny do nowoczesnych laptopów, daje duży komfort pracy. Klawiatura bez większego problemu radzi sobie również z polskimi znakami diakrytycznymi, a także pozwala na skorzystanie z klawiatury numerycznej, przy równoczesnym użyciu przycisku funkcyjnego Fn.

Niestety przyciski nawigacyjne góra- dół, prawo- lewo, pozwalają jedynie na przemieszczenia kursora w aplikacjach do redagowania tekstu. Nie mamy możliwości na przykład przełączania się pomiędzy kolejnymi pulpitami, czy co gorsza sterowania w grach, jak na klawiaturze komputera. A szkoda, funkcjonalność akcesorium byłaby jeszcze większa.

Jego wymiary to 248 mm x 194 mm x 13.7 mm, a masa wynosi 370 gram. Tablet wraz z etui waży więc niespełna jeden kilogram. Czy to dużo? Niejeden netbook waży sporo więcej. W zestawie znajdziemy instrukcję obsługi, przewód USB do ładowania oraz opcjonalnie specjalne nóżki, dzięki którym nasze etui nie porysuje się. Warto je zamówić. Ja niestety tego nie zrobiłem i na jego powierzchni pojawiły się nieestetyczne ryski.

Używam ZAGGmate już od dłuższego czasu. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego posiadacza tabletu iPad, ale również nowego iPada 2, z którym stojak również jest kompatybilny. Porównując cenę – 349 PLN, którą trzeba zapłacić za ten stylowy futerał wraz z praktyczną klawiaturą, z cenami zwykłych futerałów wykonanych w podobnej jakości, nikt nie powinien się zastanawiać nad zakupem.

Innowacyjność i praktyczność tego gadżetu została również doceniona na ostatnich targach CES 211, oraz przez opiniotwórczy serwis Macworld.

ZAGGmate z klawiaturą oraz wersja pozbawiona fizycznych przycisków, dostępna jest w pod adresem www.zgsklep.pl

korekta: Iwona Chmiel

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(3)

  1. Jest jeden mały szczegół, który dyskwalifikuje tę klawiaturę – rozmieszczenie klawiszy kursora.

    Kiedyś miałem klawiaturę w jakimś laptopie gdzie klawisze góra-dół, były na prawo od klawiszy lewo-prawo i uwierzcie – nie było siły się do tego przyzwyczaić. A jak ktoś się chce przekonać – to jego pieniądze nie moje.

    Gdyby nie to, na pewno bym się zastanowił nad tym produktem.

  2. Sławek, ale tych przycisków w przypadku tabletu używa się tak sporadycznie, że raczej nie będzie to nikomu przeszkadzać, mimo iż też uważam że w normalnym sprzęcie byłaby to ogromna wada.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.