Uwaga na podróbki iPhone X! Jak rozpoznać czy ten iPhone X jest oryginalny?
Uwaga na podróbki iPhone X! Jak rozpoznać czy ten iPhone X jest oryginalny?

Uwaga na podróbki iPhone X! Jak rozpoznać czy ten iPhone X jest oryginalny?

0

Jak to bywa z różnymi popularnymi, pożądanymi i drogimi produktami, tak również w przypadku iPhone’a dochodzi do produkowania podróbek. Pół biedy, jeżeli ktoś świadomie wybiera imitację. Gorzej, jeżeli tak jak nasz klient, ktoś kupuje przez internet telefon z myślą, że to oryginalny iPhone, a dostaje marną imitację. Jak wygląda i jak odróżnić oryginalny iPhone X od podróbki?

O podrobionych telefonach Apple pisaliśmy już wielokrotnie. Niestety, co premiera nowego iPhone’a, to zaraz pojawiają się jego marne kopie i imitacje. I oczywiście nie mam z tym większego problemu, jeżeli sprzedawca oferując podrobiony iPhone X, uczciwie o tym informuje, a kupujący jest świadomy, że z oryginalnym produktem Apple owa imitacja ma niewiele wspólnego.

Gorzej, jeżeli szukając okazji, natkniemy się na oszusta, który na portalach aukcyjnych oferuje telefony opisywane jako iPhone X, które w rzeczywistości są jedynie chińskim wytworem azjatyckich fabryk trudniących się w produkcji imitacji.

 

Taki telefon kupił ostatnio nasz klient, który przeszedł z nim do nas szukając pomocy, gdyż miał duże problemu z pobraniem podstawowych aplikacji z App Store, którego oczywiście na ekranie telefonu nie zabrakło.

Problem okazał się bardzo łatwy do zlokalizowania. Uruchamiany AppStore to podobnie jak cały telefon, jedynie imitacja sklepu z aplikacjami Apple. Całe urządzenie pracuje na systemie Android z całkiem nieźle wykonaną nakładką graficzną imitującą wygląd systemu iOS.

Uwaga na podróbki iPhone X

Na pierwszy rzut oka podrobiony iPhone X wygląda jak oryginał. Ma w zasadzie takim sam rozmiar, podobny design, stalową ramkę i szkło po obu stronach.

 

 

Na jego ekranie widać ikony dobrze znane z systemu iOS.

Urządzenie jest wyposażone także w podwójny aparat fotograficzny. Oczywiście nie łudźcie się, że to taki sam aparat jak w oryginalnym X.

Ten w podróbce ma zdecydowanie gorszą optykę i matrycę, a zdjęcia z niego wyglądają jak w telefonach z 2005 roku.

Najciekawszy jest ekran. Jak wiadomo, iPhone X był pierwszym iPhonem wyposażony we wspaniały ekran Super Retina wykonany w technologii OLED. Technologia ta pozwala nadawać powierzchni wyświetlającej obraz kształty, co też nadało iPhone’owi charakterystyczne „uszy” i notcha.

Podróbka wyposażona została jednak w ekran LCD, który nie pozwala na wykonanie „kształtu” ekranu, a jedynie stworzenie ekranu o prostych bokach. Chińscy inżynierowie w tym wypadku wyświetlili notcha na ekranie LCD, a w miejscu „rogów” po prostu jest czarno.

Telefon jest również zdecydowanie lżejszy niż oryginał, a to dlatego, że stworzono go ze zdecydowanie gorszych jakościowo materiałów.

Szkło jak i stal jest kiepskiej jakości, co zresztą nie tylko czuć, ale również widać gołym okiem.

Mimo tego, że ktoś włożył sporo pracy w to, aby Android wyglądał tu jak iOS, to responsywność systemu wyraźnie daje nam do zrozumienia, że we wnętrzu znajdziemy fatalnej jakości podzespoły, które nie pozwalają nawet płynnie poruszać się po menu.

 

Jak nie dać się oszukać?

Kupujcie iPhony albo osobiście i najlepiej z kimś, kto ma choćby podstawową wiedzę, albo w miejscach zaufanych czy też u oficjalnych przedstawicieli.

Niestety podrobione urządzenia na pierwszy rzut oka bardzo często są tak dobrze zrobione, że trudno od razu zgadnąć, że to podróbka.

Nie ma też sensu sprawdzać po numerze IMEI czy ten telefon jest na pewno oryginalny. Sprawdziliśmy IMEI tej podróbki w IMEI.Info i wyświetla nam się, że to oryginalny iPhone X A1865.

Oczywiście dla uwiarygodnienia, że to Apple iPhone, wzięto IMEI z oryginalnego telefonu i taki nadano tym podrobionym. Stara sztuczka i wciąż działa.

Oczywiście o tym, że nie warto tego telefonu kupować nawet świadomie wiedząc, że to podróbka, nawet nie będę zapewniał. Nie działa tu w zasadzie nic. Nie można nawet pobrać sklepu Google Play tak, aby pobierać jakiekolwiek aplikacje.

W zasadzie pozwala on wyłącznie dzwonić i pisać smsy. Nie, iMessage nie działa 😉

2.4/5 - (291)
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *