Twój przyjaciel w podróży – KOLEO. 

Twój przyjaciel w podróży – KOLEO. 

Twój przyjaciel w podróży – KOLEO. 

0

Ile razy spóźniliście się na pociąg, bo ktoś w kolejce przed wami kupował bilet na miesiąc przed, a wy mieliście 5 minut do odjazdu? Nigdy więcej! Nie pozwólmy na coś takiego! Zapraszam! 

Koleo – przyjaciel czy wróg?

Aplikacja przygotowane przez firmę Astarium, która ma ułatwić nam podróżowanie (jak wskazuje nazwa) koleją. Aplikacja dostępna jest za darmo w AppStore i możecie ja pobrać na każdego iPhone bazującego na iOS 9.0 i nowszym – wiec nawet iPhone 4s powinien sobie poradzić.

Jakie są zalety KOLEO? 

Jest ich naprawdę wiele! Najważniejsze według mnie to:

 • Aktualizowany codziennie rozkład jazdy PKP 
 • Możliwość kupna biletów u przewoźników regionalnych 
 • Możliwość płatności kartą, blikiem i Apple Pay – bez stania w kolejkach. 
 • Bardzo wygodny i płynnie działający interfejs 
 • Nie ma ukrytych ani dodatkowych opłat podczas kupna biletów, co występuje w przypadku zakupu poprzez inne strony internetowe 
 • Aplikacja nie wymaga żadnych uprawnień od smartfona – można wiec założyć, że nie będzie wykradać żadnych danych 
 • Bilety zapisywane są offline do pamięci urządzenia, dzięki czemu podczas kontroli nie będzie nam potrzebne połączenie z internetem. 

Zalety KOLEO można opisywać godzinami, ale jak jest w praktyce? 

W praktyce jest… tak jak w opisie. Aplikacja działa niezwykle szybko, jest przygotowana na obsłużenie ekranów najnowszych iPhonów oraz iPadów, działa zapisywanie biletów offline a także kupno. Miałem chyba raz problem z kupnem biletu, ale to raczej ze względu na moje połączenie internetowe, niż błąd samej aplikacji. 

Co mnie urzekło? 

Aplikacja pozwala nam sprawdzić dokładny rozkład jazdy – co więcej! Pozwala nawet zobaczyć na mapie o której godzinie będziemy na konkretnej stacji. Dla mnie jest to nieoceniona wygada, gdyż zazwyczaj w podróży śpię. Załóżmy, że jadę z Warszawy zachodniej do Bydgoszczy Głównej. Kilka kliknięć i widzę, że stacja przed Bydgoszczą Główną to Bydgoszcz Leśna. Kilka kliknięć i ustawiam budzik, bo wiem, że Leśna będzie 10 minut wcześniej niż Główna. Takim sposobem na spokojnie prześpię całą podróż, bez nerwowych pobudek i sprawdzania „NA JAKIEJ JA JESTEM STACJI?!”.

A coś o wadach? 

No tak, żaden produkt czy usługa nie jest idealna – to byłoby zbyt piękne. Niestety, ale KOLEO nie obsługuje części podróżników. Przykładowe połączenie, które wspomniałem wyżej (Warszawa – Bydgoszcz) nie jest obsługiwane. Zmieniłem podróż na nieco krótszą, bo z Warszawy centralnej na Zachodnią – i tutaj już mam możliwość kupna biletów. Trzeba sobie wcześniej sprawdzić, czy będzie możliwość zakupu biletu.

Dodatkowi pasażerowie i zniżki!

Apka pozwala nam na stworzenie swojego konta, na którym dodajemy rodzaj zniżki który nam przysługuje i… kupujemy bilety w niższych cenach – przykładowo, ja mogę skorzystać ze zniżki uczniowskiej do 24 roku życia, co możecie zobaczyć na zrzutach ekranu. Niby nic, ale 37% wartości biletu zawsze wraca do mnie 🙂 ps. Wiedzieliście, że dzieci do 4 roku życia jeżdżą ze zniżką 100%? Taki fun fact, który może się wam przydać 🙂 

Aplikacja pozwala nam także na dodanie innego pasażera do naszej podróży, któremu również możemy kupić bilet i wybrać indywidualną dla niego zniżkę. Szczególnie przydatne kiedy podróżujecie z rodzinami czy przyjaciółmi.

Mój portfel 

W aplikacji macie swój specjalny numer rachunku, który możecie zasilić i bezpośrednio z aplikacji kupować bilety – bez wyciągania karty kredytowej. To fajna opcja szczególnie dla tych, którzy nie mają karty bądź chcą zasilić konto dziecka, aby miało pieniądze na dojazdy do szkoły czy przyajciół. 

Polecam tą aplikacje z całego serca osobom, które dużo podróżują i chcą nieco ułatwić sobie podboje naszych polskich linii kolejowych. Aplikację pobierzecie za darmo z AppStore – *KLIK*

Twój przyjaciel w podróży – KOLEO.

Zalety Wady

Zalety

 • Wygoda użytkowania
 • Płynność działania
 • Możliwość śledzenia trasy pociągu
 • Możliwość kupna kilku biletów
 • Możliwość wybrania zniżek dla każdego pasażera z osobna
 • Wszystkie bilety w jednym miejscu

Wady

 • Brak obsługi sporej liczby przewoźników
 • Czasem się wyłączy, bez żadnego powodu
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/